Acasa » Alte Sporturi » Auto-Moto » Un Ferrari și un Mercedes au fost scoase la licitație cu preț de pornire de 150 de euro. De unde provin mașinile

Un Ferrari și un Mercedes au fost scoase la licitație cu preț de pornire de 150 de euro. De unde provin mașinile

Gigi Grigorescu
23 sept. 2025, 21:31, Auto-Moto
Un Ferrari și un Mercedes au fost scoase la licitație cu preț de pornire de 150 de euro. De unde provin mașinile
Foto: Escrapalia

Două mașini de lux, un Ferrari FF și un și Mercedes-Benz G 63 AMG, au fost scoase la licitație cu preț de pornire de 150 de euro, dar cel mai mult surprinde proveniența lor.

Ministerul Sănătății din Spania vrea să facă rost de bani scoțând la licitație publică un Ferrari și un Mercedes de lux, provenite din traficul de droguri.

Care este proveniența mașinilor Ferrari și Mercedes, scoase la licitație cu preț de pornire de 150 de euro

Licitația pentru aceste vehicule de pe site-ul Escrapalia este deschisă oricărei persoane care vrea să le cumpere, împreună sau separat, și se va încheia joi, 25 septembrie. Oricine este interesat să viziteze vehiculele la fața locului poate face acest lucru miercuri, 24 septembrie, înregistrându-se folosind linkul furnizat împreună cu fiecare „lot” de poze ale bolizilor de lux.

Ministerul Sănătății, prin intermediul Delegației Guvernului pentru Planul Național Antidrog (DGPNSD), a scos la licitație publică un Ferrari și un Mercedes de lux provenite din traficul de droguri, cu un preț de pornire de 150 de euro fiecare.

Bolidul cu celebra siglă a căluțului cabrat are cilindrii de 6.262 cmc (V12 aspirat) și o putere de 660 CP. De asemenea, un cilindru al mașinii de lux Mercedes-Benz G 63 AMG are 5.461 cmc (V8 Biturbo) și o putere de 545 CP.

Banii strânși vor fi folosiți pentru repararea daunelor cauzate de dependența de droguri și traficul de droguri

A fost stabilit un set de condiții pentru potențialii ofertanți, care trebuie să depună garanția necesară înainte de licitație pentru a participa. Aceste acțiuni au scopul de a asigura buna desfășurare a acestei licitații.

Odată ce licitația se încheie, se va verifica dacă actele de identificare ale câștigătorului și declarația pe propria răspundere pentru atribuirea ofertei sunt corecte, scrie Motor El Pais.

Ministerul Sănătății, prin intermediul Delegației Guvernului pentru Planul Național Antidrog (DGPNSD), gestionează Fondul Bunurilor Confiscate pentru traficul de droguri și alte infracțiuni conexe.

Acest fond, reglementat de Legea 17/2003 promulgată în ziua de 29 mai, este alcătuit din bunuri, efecte și instrumente confiscate prin hotărâri judecătorești definitive în cazuri de trafic de droguri și alte infracțiuni conexe.

Astfel, bunurile care ajung în Fondul Bunurilor Confiscate pot fi vândute și lichidate prin licitație publică. Banii strânși prin Fondul Bunurilor Confiscate vor fi folosiți pentru repararea daunelor cauzate de dependența de droguri și traficul de droguri.

Aceștia vor finanța programe de prevenire a consumului de droguri, vor sprijini dependenții de droguri și îi vor ajuta să se integreze în societate și pe piața muncii.

În ultimii ani, circa 70% din aceste venituri au fost alocate unor programe de reducere a cererii, iar 30% reducerii ofertei (urmărirea penală și acțiuni ale poliției și vamelor) de droguri. În 2023, au fost distribuiți 28.350.000 de euro din Fondul activelor confiscate.