Atleta Mădălina Florea, locul 4 la 5.000 de metri la CE de tineret de la Tallinn, a stabilit cel mai bun timp al carierei

12 iul 2015 617 afişări Comentează şi tu Atletism

Atleta Monica Mădălina Florea s-a clasat, duminică, pe locul 4 în proba de 5.000 de metri, cu cea mai bună performanţă personală, la Campionatele Europene de tineret de la Tallinn.

Sportiva tricoloră a încheiat cursa cu timpul de 15:38.45 minute, cea mai bună performanţă personală, podiumul fiind ocupat, în ordine, de Liv Westphal (Franţa, 15:30.61 minute), Louise Carton (Belgia, 15:32.75) şi Viktoria Kalyujna (Ucraina, 15:38.38 minute).

Tot duminică, în finală la triplusalt, Ionuţ Mitirică s-a clasat pe locul 6, cu o săritură de 16,07 metri, cea mai bună performanţă personală.

Delegaţia României la CE de la Tallinn are până în prezent trei medalii: aur la 400 de metri prin Bianca Răzor (record personal şi cea mai bună performanţă europeană a sezonului), aur la aruncarea disculului - Alin Firfirică şi argint la triplusalt - Andreea Elena Panţuroiu.

Liv Westphal dominates the Women's 5000m Final to take the gold medal with a 15:30.61 time. #Tallinn2015 @euro_u23s