Recital de 1 mai!

O partidă cu multe goluri în poarta oaspeților, care nu ar fi trebuit să pună mari probleme echipei gazdă. Cam așa ar fi trebuit să fie partida din Ghencea din această seară, dintre Steaua și Oțelul, dacă ar fi fost să ne luăm după statistică, una evident de partea Stelei. Lucru care s-a și întâmplat până la urmă, Steaua reușind în fața Oțelului cel mai bun scor din acest campionat, 5-0.

Gălățenii nu aveau decât un singur succes în Ghencea, în 1997, un 3-1. De atunci oțelarii au mai venit de 10 ori în Ghnecea, iar în ultimele opt elevii lui Grigoraș nu înscriseseră decât o singură dată! În schimb, în ultimele trei meciuri de acasă cu Oțelul, roș-albaștrii perforaseră poarta gălățenilor. Steaua îcepe în forță și contabilizează primul șut pe spațiul porții lui Kolev încă din primul minut, dar portarul Oțelului respinge șutul golgeterului Kapetanos. Roș-albaștrii mai bifează câteva cornere în primele minute, însă fazele fixe nu mai sunt de mult un atuu pentru Steaua. De partea cealaltă, oaspeții au amenințat poarta lui Zapata cu o "bombă" a lui S, Costin, din lovitură liberă, de la 30 de metri, dar columbianul a scos de sub transversală.

După o jumătate de oră de joc cade și golul, în poarta Oțelului, însă după o fază care nu anunța nimic. Toja se luptă cu trei gălățeni, balonul sare la Tiago, iar portughezul îi pasează rapid lui B. Stancu, care nu-l iartă pe Kolev, din 16 metri. A fost a doua pasă de gol consecutivă a închizătorului Stelei și a opta reușită a lui Stancu în acest sezon. Cu un minut înainte de finalul primei reprize, totul se decide în Ghencea, după o colaborare între Kapetanos și D. Moreno. Grecu deviază un balon cu capul și-l lansează pe decarul Stelei spre poarta lui Kolev, iar Giurgiu nu găseșete altă variantă decât să-l agațe pe columbian din spate, în careu. Roșu direct și penalty pentru Steaua. Cel care-și face curaj să execute e Goian, care reușește să înscrie, cu ceva emoții, după ce Kolev a ghicit colțul și a atins puțin balonul, dar nu a putut evita reușita stelistului.

Cu un om în minus, Oțelul devine în repriza secundă simplu sparring-partner pentru roș-albaștri. După aproape o oră de joc, Steaua înscrie al treilea gol, iar Toja (58) bifează prima reușită în tricoul roș-albastru, după un șut cu stângu, lângă bara din dreapta a lui Kolev, din interiorul careului. În minutul 67, D. Moreno scrie 4-0 pe tabelă, după o fază totuși suspectă. Columbianul îi pasează pe culoar lui A. Ionescu, intrat pe teren în locul lui Stancu, olteanul face o alunecare în careul gălățean, însă după ce atinge și balonul îl lovește și pe Kolev, care rămâne întins pe gazon. Venit din spate, D. Moreno îndeplinește o formalitate, însă oțelarii protestează solicitând fault la portar.

Cu patru minute înainte de final, Steaua reușește scorul campionatului. Cum era trecut de minutul 80, cel care își trece numele pe tabelă e grecul Kapetanos, cu o lovitură de cap din 6 metri, după o centrare perfectă a lui Ochiroșii, de pe partea dreaptă.

Scor final 5-0 pentru Steaua, iar, cel puțin până mâine, roș-albaștrii urcă pe poziția a patra în Liga I.