Acasa » Campionatul Mondial 2026 » Așa ceva doar la Pele s-a mai văzut! S-a întâmplat în Franța – Maroc și i-a adus statutul de star al Cupei Mondiale

CM 2026 Așa ceva doar la Pele s-a mai văzut! S-a întâmplat în Franța – Maroc și i-a adus statutul de star al Cupei Mondiale

Așa ceva doar la Pele s-a mai văzut! S-a întâmplat în Franța – Maroc și i-a adus statutul de star al Cupei Mondiale
Bouaddi la Cupa Mondiala. FOTO Profimedia 10 iul 2026

S-a născut un nou star la Cupa Mondială, fotbalistul marocan reușind să marcheze o bornă istorică alături de legendarul Pele.

Franța – Maroc este un meci al recordurilor. Marocanii au introdus pe teren un jucător care în urmă cu doar 280 de zile își sărbătorea majoratul. Doar Pele a reușit să participe la o Cupă Mondială la o vârstă mai fragedă.

Ayyoub Bouaddi, bornă impresionantă la Cupa Mondială: doar Pele îl depășește

Unul dintre cei mai promițători tineri fotbaliști e prezent și la Cupa Mondială găzduită de SUA, Mexic și Canada. Bouaddi, starul francezilor de la Lille, a început ca titular meciul cu Franța.

Eset al dolea cel mai tânăr fotbalist din sferturile de finală la 18 ani și 280 de zile. Pele reușea să fie titular în 1970, pentru reprezentativa Braziliei, la doar 17 ani și 239 de zile, în duelul cu Țara Galilor.

Bouaddi mai are mult până să ajungă la performanțele legendarului fotbalist care reușea la doar 17 ani să ducă Brazilia spre un tittlu mondial de răsunet la acea vreme.

  • A început 5 meciuri ca titular la Cupa Mondială.

A fost căpitanul Franței U21

Starul marocanilor evoluează împotriva țării sale natale. Născut la Senlis, Franța, tânărul mijlocaș a trecut pe la toate grupele de juniori ale francezilor.

A așteptat cu nerăbdare convocarea lui Didier Deschamps, dar aceasta nu a venit și copilul minune al francezilor a fost cooptat de Maroc, în urmă cu doar câteva luni. Selecționerul francezilor e aspru criticat că a scăpat printre degete unul dintre cei mai importanți jucători din noua generație.

Cotat la 50 de milioane de euro, potrivit Transfermarkt, Bouaddi e în vizorul echipelor de top din Europa. E sub contract cu Lille până ân 2029, iar francezii nu îl vor ceda fără minimum 100 de milioane de euro.

Lot Maroc la Cupa Mondială 2026

  • Portari: Yassine Bounou (Al-Hilal), Munir El Kajoui (Berkane), Ahmed Reda Tagnaouti (Asfar)
  • Fundași: Marwane Saadane (Al-Fateh), Youssef Belammari (Al Ahly), Issa Diop (Fulham), Zakaria El Ouahdi (Genk), Achraf Hakimi (Paris Saint-Germain), Redouane Halhal (KV Mechelen), Noussair Mazraoui (Manchester United), Chadi Riad (Crystal Palace), Anass Salah-Eddine (PSV, împrumutat de la Roma)
  • Mijlocași: Sofyan Amrabat (Real Betis), Ayyoub Bouaddi (Lille), Neil El Aynaoui (Roma), Bilal El Khannouss (Stuttgart), Samir El Mourabet (Strasbourg), Azzedine Ounahi (Girona), Ismael Saibari (PSV)
  • Atacanți: Ayoube Amaimouni (Eintracht Frankfurt), Brahim Diaz (Real Madrid), Ayoub El Kaabi (Olympiacos), Amine Sbai (Angers), Yassine Gessime (Strasbourg), Soufiane Rahimi (Al-Ain), Chemsdine Talbi (Sunderland)
  • Selecționer: Mohamed Ouahbi
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]