Brazilianul Anderson Ceara, de la FK Csikszereda, 27 de ani, este dorit cu insistență de Neluțu Varga la CFR Cluj.
După ce în presă a apărut informația că Ceara ar fi picat testele medicale la FCSB, Nelu Varga a cerut ca o echipă medicală să meargă în cantonamentul ciucanilor din Austria pentru a-l testa pe fotbalist.
Astfel, conform informațiilor ProSport, reprezentații lui CFR Cluj sunt prezenți în aceste ore în cantonamentul lui FK Csikszereda, din Austria, unde Anderson Ceara va efectua vizita medicală.
ProSport l-a contactat pe Zoltan Szondi, președintele clubului din Miercurea Ciuc, după ce în dimineața zilei de 2 iulie 2026 au apărut în presă informații conform cărora Anderson Ceara ar fi picat vizita medicală la CFR Cluj.
„Eu nu știu cum să pice el vizita medicală la Cluj, dacă el este aici cu noi, în Austria, în cantonament. Domnul Ceara, ultima dată când l-am văzut, a jucat ieri 60 de minute în meciul cu Radnicki Nis și a contribuit la victoria noastră cu 2-0. El este în cantonament cu noi. Stați, că fix acum mă sună domnul Varga”, a declarat scurt Zoltan Szondi pentru ProSport.
Totuși, după câteva minute discuția dintre Zoltan Szondi și jurnalistul ProSport s-a reluat, iar președintele lui FK Csikszereda a dezvăluit că fix în acel moment Neluțu Varga i-a trimis oferta oficială pentru Anderson Ceara.
„Chiar acum mi-a trimis domnul Varga oferta pentru Ceara. Astăzi am venit înapoi în Ungaria, n-am răspuns nimănui la telefon. Sunt în cu totul alte discuții decât cele fotbalistice. O să-i dau mâine un răspuns Clujului. Mâine mă voi ocupa de transfer. Oferta încă n-am citit-o.
M-a sunat domnul Varga și mi-a spus despre ofertă. I-am spus și dumnealui, cu tot respectul, dar azi nu e ziua în care mă ocup de transfer. Diseară ajung înapoi în Austria, mă uit la ofertă și vedem. Eu nu sunt disperat să-l dăm pe Anderson.
Despre Anderson țin să subliniez că sâmbătă a jucat o repriză împotriva lui Gyor, meci câștigat de noi. Duminică a jucat o repriză împotriva lui Dunajska Streda, 1-1. Și ieri a jucat 60 de minute împotriva lui Radnicki, 2-0 pentru noi. Cum să mai dovedesc că copilul este ok?”, a adăugat Zoltan Szondi pentru ProSport.
Imediat după ce FCSB l-a refuzat pe Anderson Ceara, iar în presă a fost vehiculat faptul că acesta nu a trecut vizita medicală, ProSport a publicat adevăratul motiv pentru care transferul la formația roș-albastră nu s-a mai făcut. Nu problemele medicale l-au împins pe Gigi Becali să-l refuze pe Ceara, ci partea financiară. Atât jucătorul, cât și impresarul acestuia cereau bani la semnătură, lucru care n-a fost deloc pe placul omului de afaceri.
De altfel, Neluțu Varga e convins că Ceara nu are probleme de sănătate și spune că imediat după ce vor face investigațiile necesare, cele două părți vor semna contractul.
„M-am înțeles cu el asupra salariului. Așteptăm rezultatul la RMN și dacă totul este în regulă vom semna contractul. Am încredere că rezultatul va fi bun, pentru că a jucat în toate meciurile. Un jucător cu probleme nu poate juca atâtea meciuri”, a spus Varga, pentru ProSport.