Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Bombă în Superliga! Căpitanul echipei pleacă și poate să se lase de fotbal

EXCLUSIV Bombă în Superliga! Căpitanul echipei pleacă și poate să se lase de fotbal

Bombă în Superliga! Căpitanul echipei pleacă și poate să se lase de fotbal
Gicu Grozav a încheiat colaborarea cu Petrolul Ploiești. Foto: Sport Pictures

Petrolul nu va mai conta pe serviciile lui Gicu Grozav, căpitan al echipei și golgheter al ultimelor sezoane. Fotbalistul care va împlini 36 de ani în septembrie a ajuns la înțelegere cu gruparea ploieșteană privind rezilierea pe cale amiabilă a angajamentului, cu un an înainte de finalul acestuia.

Pe de o parte a fost dorința lui de a merge la Brașov, lângă familie, iar pe de altă parte noua politică a Petrolului, care necesită diminuări salariale consistente din cauza insolvenței.

Grozav e al doilea golgheter all-time al celor de la Petrolul Ploiești.

Grozav, care este al doilea golgheter all-time al Petrolului, după Mircea Dridea, pune capăt unui ciclu de patru sezoane jucate la Petrolul, unde a revenit în 2022, după promovarea echipei. El mai jucase un an, în intervalul 2012-2013, când a câștigat Cupa României.

Există posibilitatea ca Grozav să-și continue cariera la una dintre echipele de liga a treia din Brașov sau chiar să renunțe la fotbal. El este deja cursant al FRF pentru obținerea licenței de director sportiv, rol pe care vrea să-l îndeplinească după ce va oune ghetele în cui.

Anul trecut, soția sa, Sorina Grozav, s-a transferat de la Rapid la Corona Brașov, iar fotbalistul s-a mutat de la București la Ploiești, pentru a fi cât mai aproape de familiei. Cei doi au băiat, Cezar, care are 2 ani.

Papp și Hanca vor mai continua un an

Gicu Grozav este cea mai importantă plecare de la Petrolul în această vară, una în care liniile s-au schimbat radical la echipă. Au părăsit formția ploieșteană antrenorul Mehmet Topal, dar și jucătorii Ricardinho, Roche, Prce, Ignat, Rareș Pop, Jyry, Mateiu, Guilherme, Vali Gheorghe, Boateng și Aymbetov.

Paul Papp și Sergiu Hanca au acceptat diminuarea contractelor și vor mai continua un an la echipă. Petrolul a mutat și pe piața achizițiilor, prin aducerea unui portughez, Rodrigo Martins și a unui costarican, Alejandro Bran. Plus Robert Jerdea, ultima dată la CSM Reșița.

Petrolul se reunește luni, cu noul antrenor, Ricardo Sousa, la echipă. Noul tehnician al echipei va sosi în România împreună cu trei ajutoare. Tiago Alexander Martins Galhardo Ferreira și Andre Pereira de Matos vor fi antrenori secunzi, iar Nuno Simao Gomes Da Costa video-analist.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]