Sorana Cîrstea (36 de ani, locul 27 WTA) a dezvăluit ce i-a făcut despărțirea de fiul lui Ion Țiriac, confirmată în februarie 2026, și care a venit la scurt timp după ce și-a anunțat retragerea din circuit la finalul acestui an.
Cîrstea a avut un mesaj „codificat” legat de separarea de fiul lui Ion Țiriac chiar în discursul pe care l-a ținut după ce și-a adjudecat trofeul de la WTA 250 Transylvania Open.
Aflată în ultimul său an în circuitul de tenis, an în care s-a despărțit de fiul lui Ion Țiriac, Sorana Cîrstea a dezvăluit cum a afectat-o această separare, venită după o relație de lungă durată.
„Din punctul meu de vedere, nu cred că s-au schimbat multe lucruri. Încă am multă ambiție, pun mult suflet și sunt foarte competitivă. Nu cred că mi-am schimbat mentalitatea, dar cred că nu mai e atâta presiune.
Când am anunțat decizia, în decembrie, m-am gândit mai mult și la partea personală. De atunci, trebuie să fiu sinceră, sunt o persoană care nu vorbește prea mult despre viața personală, dar lucrurile s-au schimbat destul de mult.
S-au schimbat la 180 de grade și aceea a fost o altă modalitate prin care viața mi-a arătat că nu ar trebui să planific atât de mult. Că nu ar trebui să am totul organizat. Uneori trebuie să lași viața să te surprindă”, a dezvăluit Sorana Cîrstea.
Sorana Cîrstea se prezintă într-o formă extraordinară în 2026, cu două titluri câștigate (WTA 250 Cluj, la simplu, și WTA 500 Linz, la dublu), dar și cu parcurs bun în turneele WTA 1.000.
La Dubai și Indian Wells s-a oprit în turul 3, în timp ce la Miami a ajuns până în optimile de finală, pierdute în fața lui Coco Gauff (22 de ani, locul 4 WTA), aceeași care o elimina și la Madrid, în turul 3.
La WTA 1.000 Roma Open, turneul care se află în desfășurare, a ajuns, în premieră, în sferturile de finală. Pe parcursul său, Sorana Cîrstea a învins-o pe Aryna Sabalenka (27 de ani), liderul mondial, și a trecut de Linda Noskova (24 de ani), favorita 13 a turneului, cu care se mai confruntase de trei ori în acest an, până la Roma.
În sferturile de finală de la Roma, Sorana Cîrstea joacă împotriva letonei Jelena Ostapenko (28 de ani, locul 36 WTA). Meciul este programat marți, 12 mai, de la ora 14:00.
Aceastea este a opta confruntare directă între cele două jucătoare și a doua care are loc pe zgură, după cea din 2023, tot la Roma, câștigată de fostul număr 5 mondial.
Ostapenko s-a impus în patru jocuri, iar cel mai recent succes a fost consemnat la Adelaide, în 2024. Pentru Sorana Cîrstea, cea mai recentă victorie a fost la Brisbaine 2026. Românca a mai câștigat la Wuhan 2025 și Wimbledon 2023, când și-a luat revanșa pentru înfrângerea de la Roma.
Pentru calificarea în sferturile de finală de la WTA Roma, Sorana Cîrstea va primi 215 puncte WTA și un premiu în valoare de 175.436 dolari.