Acasa » Fotbal Intern » Superliga » „Daniel Pancu a fost la Palat, la Gigi Becali”. Negocierile au fost purtate prin Giovanni Becali

„Daniel Pancu a fost la Palat, la Gigi Becali”. Negocierile au fost purtate prin Giovanni Becali

"Daniel Pancu a fost la Palat, la Gigi Becali". Negocierile au fost purtate prin Giovanni Becali
Sursa: Sport Pictures

FCSB a căutat variante pentru banca tehnică în trecut, iar unul dintre numele analizate de Gigi Becali a fost Daniel Pancu. 

Interesul a fost unul real din partea clubului bucureștean, iar discuțiile au fost purtate prin intermediul lui Giovanni Becali, care a confirmat că au existat oferte din partea campioanei.

Pancu a fost la Palat, dar a spus „nu”

Totuși, negocierile nu au avut finalul dorit de Gigi Becali. Potrivit impresarului, Daniel Pancu a ajuns inclusiv la reședința lui Gigi Becali pentru a discuta despre o posibilă colaborare. Chiar și în aceste condiții, răspunsul antrenorului a fost unul ferm.

Refuzul nu a fost legat de partea financiară, ci de modul de lucru la care antrenorii FCSB sunt supuși. Acesta a declarat că nu se va alătura clubului indiferent de oferta pe care Becali o va înainta.

„Nu vrea el la FCSB. A fost o dată ca jucător la Gigi, la palat. A spus că nu poate. Am avut discuții cu Gigi. A spus clar: Nea Giovanni, nu pot. Poate să îmi dea cât vrea, nu pot!”, a spus Giovanni Becali, potrivit Fanatik.

În prezent, Daniel Pancu este implicat în proiectul de la CFR Cluj, unde își dorește continuitate, dar în anumite condiții. Contractul său poate fi prelungit automat dacă echipa obține calificarea în cupele europene.

Totuși, antrenorul a transmis clar că are nevoie de întăriri serioase în lot și de garanții financiare pentru a putea construi o echipă competitivă, mai ales după ce a „salvat-o” pe CFR în acest sezon, care se afla într-o formă foarte modestă când Pancu a preluat-o. 

Giovanni Becali, despre viitorul lui Pancu

Giovanni Becali, unul dintre cei mai cunoscuți agenți din România, a vorbit și despre viitorul lui Pancu:

„Eu am vorbit aproape o jumătate de oră cu el. Am vorbit și cu Neluțu, și apoi cu Pancu. A spus că vrea să rămână. Este un club cu trofee, unde vezi doar cupe în vitrină. A spus că vrea să rămână, dar nu în condițiile astea. Are nevoie de 5-6 jucători. Mulți vor pleca în vară, mai ales cei trecuți de o anumită vârstă. Vrea condiții care să îi asigure performanța. Vrea siguranță și pe partea financiară. E nevoie de liniște.

Mi-a spus Daniel despre ce este vorba. Are o clauză, e adevărat. Dacă ajunge în cupele europene, contractul se prelungește. Se pot adăuga niște bani la contract, câteva mii în plus. Neluțu a spus: nu e problemă. De 7 jucători are nevoie. Vrea să își facă o bancă precum are Craiova. Are niște idei. Nimic nu îl poate împiedica dacă vine o ofertă mai bună. Uite Rapidul. Are un antrenor care, cu bune și cu rele, e acolo și poate să își îndeplinească un obiectiv. Poate să vină o ofertă de la Rapid. CFR trebuie să înțeleagă situația.

Neluțu a zis: «Tati, e totul rezolvat. Cât vrea, ce vrea, se rezolvă». A acceptat greu Pancu să vină în Gruia. Și salariul era unul modest, unul civilizat, 15-17 mii de euro nu e un salariu mare la Cluj. A acceptat să intre în jocul ăsta. Și-a făcut un brand și o imagine. Pancu a intrat în foc. A avut și puțin noroc, face parte din joc. Neluțu a zis: «Ce vrea Daniel, aia va avea. Să își aleagă jucătorii»”, a precizat.