Chindia Târgoviște a anunțat oficial despărțirea de antrenorul Ilie Poenaru, imediat după înfrângerea suferită pe teren propriu, scor 1-3 cu FC Bihor.
Decizia vine într-un moment delicat pentru echipa din Târgoviște, care, deși a prins play-off-ul, a ajuns pe ultimul loc în această fază a competiției.
La scurt timp după anunțul despărțirii, a apărut și numele principalului favorit pentru înlocuire. Este vorba despre Mihai Pintilii, care a părăsit-o pe FCSB în urmă cu câteva etape.
Fostul antrenor secund de la FCSB este foarte aproape să semneze cu gruparea din orașul cu o istorie importantă în fotbalul românesc, iar negocierile sunt într-un stadiu avansat, scrie GSP.
Pentru Pintilii ar fi o revenire în prim-plan ca „principal”, după experiența acumulată în staff-ul campioanei României.
Ilie Poenaru fusese instalat la Chindia în martie 2025 și a condus echipa în 26 de meciuri. Bilanțul său a fost unul echilibrat: 13 victorii, 3 egaluri și 10 înfrângeri.
Totuși, parcursul din play-off și rezultatul cu FC Bihor au cântărit decisiv în hotărârea conducerii. Clubul a transmis un mesaj oficial de mulțumire pentru activitatea depusă de Poenaru, dar a decis să schimbe direcția pentru finalul sezonului.
În acest moment, toate indiciile duc către instalarea lui Mihai Pintilii pe banca tehnică a Chindiei.
„Mulțumim, Ilie Poenaru! Chindia Târgoviște anunță încetarea de comun acord a raporturilor contractuale cu antrenorul Ilie Poenaru. Numit înaintea acestui sezon, Poenaru a pregătit echipa noastră în 26 de meciuri, cu un bilanț de 13 victorii, 3 egaluri și 10 înfrângeri. Cu el antrenor, Chindia a obținut calificarea în play-off-ul ligii secunde.
Îi mulțumim pentru toată munca depusă la Târgoviște și îi urăm succes în proiectele viitoare.
Interimatul la Chindia va fi asigurat de Nicu Croitoru și de Cristian Toncheff.”, se arată în comunicatul emis de Chindia Târgoviște