Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Universitatea Craiova ia atitudine faţă de modificările Legii 4: „Nu face altceva decât să alunge suporterii din tribune”

Universitatea Craiova ia atitudine faţă de modificările Legii 4: „Nu face altceva decât să alunge suporterii din tribune”

Universitatea Craiova ia atitudine faţă de modificările Legii 4: „Nu face altceva decât să alunge suporterii din tribune”
Fotomontaj ProSport

Modificările din Legea 4, cunoscută şi sub demnumirea „Legea lui Mitică”, după cel care a iniţiat-o, Dumitru Dragomir, fostul şef al LPF, au trezit deja nemulţumiri în rândul suporterilor.

Pe 1 aprilie, Senatul a votat, cu 64 de voturi „pentru”, 33 de voturi „împotrivă” și două abțineri, modificările în Legea 4/2008 privind prevenirea și combaterea violenței în competițiile sportive, dar decizia finală va aparţine Camerei Deputaților.

Cei de la Universitatea Craiova susțin că fanii sunt alungați de la stadion prin modificările aduse Legii 4

Suporterii Universităţii Craiova au emis un comunicat prin care condamnă deciziile luate în Senat în privinţa Legii 4.

De asemenea, clubul Universitatea Craiova nu este de acord cu modificările recente aduse Legii 4 şi pretinde că acestea au fost efectuate fără o consultare prealabilă cu cluburile.

Gruparea din Bănie, care posedă cei mai mulţi abonaţi din ţară şi în acest sezon, peste 5.000, consideră că aceste modificări sunt inacceptabile, fiindcă nu fac decât să alunge spectatorii de pe stadion. Universitatea Craiova contestă atât sancţiunile care pot fi dictate spectatorilor, precum şi modul în care se pune problema vânzării şi a consumului băuturilor slab alcoolizate pe stadioane.

Comunicatul Universităţii Craiova

„Universitatea Craiova își exprimă dezacordul ferm față de modificările recente aduse Legii nr. 4/2008 privind prevenirea și combaterea violenței cu ocazia competițiilor și a jocurilor sportive, în forma rezultată în urma votului din Senat asupra propunerii legislative L89/2026.

Clubul consideră că acest proiect legislativ a fost elaborat în absența unui dialog real, transparent și structurat cu actorii direct implicați în organizarea competițiilor sportive, cluburile și suporterii. Afirmațiile potrivit cărora textul de lege ar fi susținut unanim de către aceste entități nu reflectă realitatea!

Analiza prevederilor incluse în proiect evidențiază o serie de măsuri care, departe de a facilita organizarea modernă a evenimentelor sportive, generează dificultăți operaționale semnificative, costuri suplimentare și riscuri sporite atât pentru organizatori, cât și pentru suporteri. Practic, prin aceste modificări aberante, legiuitorul nu face altceva decât să alunge suporterii din tribune, ceea ce este inacceptabil pentru clubul Universitatea Craiova.

Printre prevederile aberante incluse în proiectul Senatului amintim aici:

– restricții greu de aplicat privind consumul băuturilor slab alcoolizate în spațiile fără vizibilitate asupra terenului, care pot conduce la aglomerări și tensiuni în incinta stadionului

– limitări rigide privind intervalul de comercializare și consum, care pot afecta fluxul de evacuare și siguranța publicului la finalul meciurilor

– introducerea unor obligații suplimentare de colectare și gestionare a datelor personale ale spectatorilor, cu implicații directe asupra protecției datelor și a infrastructurii tehnice necesare

– extinderea obligațiilor de raportare către autorități, cu impact asupra activității administrative a cluburilor

– înăsprirea semnificativă a regimului de sancționare aplicabil suporterilor, total nejustificabil

Universitatea Craiova subliniază că nu contestă necesitatea existenței unor reguli clare pentru asigurarea ordinii și siguranței în cadrul competițiilor sportive. Cu toate acestea, considerăm că legislația în domeniu trebuie să fie echilibrată, aplicabilă și construită în parteneriat cu cei care o implementează în mod direct.

Cluburile sportive sunt responsabile de administrarea infrastructurii, gestionarea fluxurilor de spectatori și prevenirea incidentelor. În acest context, adoptarea unor reglementări fără consultarea reală a acestora riscă să conducă la măsuri dificil de implementat, în defavoarea suporterului și deconectate total de la realitatea din teren.

Poziția noastră este clară: sportul românesc are nevoie de o legislație europeană, coerentă, proporțională și adaptată nevoilor actuale, nu de un cadru excesiv birocratic, bazat preponderent pe control și sancțiune.

În forma actuală, proiectul de modificare a Legii nr. 4/2008 nu reprezintă absolut deloc un pas înainte către modernizare, ci creează premisele unor dificultăți suplimentare pentru organizatori și suporteri deopotrivă.

Clubul Universitatea Craiova rămâne deschis dialogului și își exprimă disponibilitatea de a contribui activ la elaborarea unor soluții legislative care să servească în mod real intereselor sportului și ale publicului”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Aici trăiesc BOGAȚII! Care este orașul spaniol care a întrecut Londra și Paris pe piața imobiliară de lux
Mediafax
'Profetul Apocalipsei' anunță o mare catastrofă în august 2026, după ce a prezis războiul din Iran și pandemia Covid-19,
Cancan.ro
Cireșele se strică în pomi. Pomicultorii, disperați, se gândesc să renunțe la livezi: „Vindem sub costul de producție”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Secretul longevității lui Lionel Messi. La ce a renunțat complet legenda Argentinei să joace la cel mai înalt nivel și la 38 de ani
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Râzi cu lacrimi
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Descopera.ro
O fostă campioană și-a ținut iubitul, avocat celebru, ostatic într-un apartament din București. Trupele speciale au intervenit prin balcon să-l salveze
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
World of Tanks își unește forțele cu universul Far Cry
Go4Games
Dacia DUSTER de Japonia, produsă în INDIA: Cu ce dotări vine Nissan Tekton?
Promotor.ro