Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Nu e chiar gratis! Mirel Rădoi va lua, totuși, bani de la FCSB

VIDEO Nu e chiar gratis! Mirel Rădoi va lua, totuși, bani de la FCSB

Nu e chiar gratis! Mirel Rădoi va lua, totuși, bani de la FCSB
SURSĂ: Sportpictures 10.03.2026

Mirel Rădoi nu vine chiar gratis la FCSB. Noul antrenor al „roș-albaștrilor” a precizat că va lua, totuși, bani de la Gigi Becali, dar a punctat că este vorba despre o „sumă modică”.

Reamintim că Elias Charalambous și Mihai Pintilii au ales să demisioneze după înfrângerea pe care FCSB a suferit-o în fața celor dela Universitatea Cluj, pe teren propriu, scor 1-3.

Mirel Rădoi va încasa „o sumă modică” la FCSB

FCSB are parte de un parcurs mult sub nivelul așteptărilor în acest sezon competițional. Echipa patronată de Gigi Becali a ratat calificarea în play-off-ul Superligii României și va evolua, în premieră, în play-out-ul competiției.

În ultima etapă din sezonul regular, „roș-albaștrii” au pierdut pe teren propriu, scor 1-3, în fața celor de la Universitatea Cluj. Acest eșec a fost picătura care a umplut paharul pentru Elias Charalambous. După meci, tehnicianul cipriot a anunțat că se desparte de campioana României. La fel s-a întâmplat și cu Mihai Pintilii, cel care ocupa postul de antrenor secund al celor de la FCSB.

Latifundiarul din Pipera nu a stat prea mult pe gânduri și l-a contactat pe Mirel Rădoi. Spre mirarea tuturor, fostul antrenor al celor de la Universitatea Craiova a acceptat propunerea omului de afaceri, care a precizat că tehnicianul va veni gratis la FCSB.

În cursul zilei de marți, 10 martie 2026, Mirel Rădoi a fost prezentat oficial și a oferit mai multe declarații. Acesta a declarat că salariul pe care îl va încasa la formația „roș-albastră” reprezintă „o sumă modică”, care a fost stabilită pentru a putea fi semnat contractul între cele două părți.

„E o sumă modică (n.r. salariul său), ca să poată fi făcut un contract. Mi s-a cerut ajutorul și am zis «bine»”, a declarat Mirel Rădoi.

Rădoi, antrenorul „roș-albaștrilor” până în vară

Spre dezamăgirea suporterilor, Mirel Rădoi va sta pe banca tehnică a celor de la FCSB doar până în vara acestui an. Astfel, tehnicianul va conduce echipa în play-out, având ca obiectiv să îi ducă pe „roș-albaștri” în preliminariile UEFA Conference League.

Din vară, Mirel Rădoi ar putea continua la o altă echipă, a declarat Gigi Becali, care a mai precizat că antrenorul are deja o ofertă importantă din punct de vedere financiar.