Acasa » Diverse » Ce sumă imensă încasează Mitică Dragomir lunar de la stat: „Peste 200 de milioane!”

EXTRA Ce sumă imensă încasează Mitică Dragomir lunar de la stat: „Peste 200 de milioane!”

Cristian Hitruc
25 feb. 2026, 10:54, Diverse
Ce sumă imensă încasează Mitică Dragomir lunar de la stat: „Peste 200 de milioane!”
SPORT PICTURES

Mitică Dragomir, fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal, a vorbit recent despre suma de bani pe care o încasează în fiecare lună de la statul român.

Milionarul a dezvălui că pensia pe care o primește lunar este una destul de consistentă și a precizat că se ridică la suma de peste 20.000 de lei.

Ce pensie încasează Mitică Dragomir

Mitică Dragomir, unul dintre cei mai influenți conducători din fotbalul românesc după anul 1990, a vorbit recent despre pensia pe care o încasează de la statul român. Fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal a precizat că primește, lunar, peste 20.000 de lei. Astfel, vorbim de aproximativ 4.000 de euro pe care milionarul în primește în fiecare lună.

Mitică Dragomir s-a aflat la conducerea Ligii Profesioniste de Fotbal timp de 17 ani, în perioada 1996-2013.

„Eu, în 20 de ani la Ligă n-am stat două zile 8 ore la serviciu. N-am stat două zile. Am peste 200 de milioane de lei”, a declarat Mitică Dragomir, conform fanatik.ro.

Pe lângă activitatea pe care a desfășurat-o în fotbalul românesc, Mitică Dragomir a avut și o carieră politică importantă. Astfel, milionarul a avut două mandate de deputat în Parlamentul României, în perioada 2000-2008. De-a lungul anilor, fostul președinte al LPF a precizat că beneficiază și de mai multe pensii de la statul român.

Mitică Dragomir și-a amintit de copilărie

Milionarul Mitică Dragomir nu a fost mereu un om înstărit, căruia să nu-i lipsească nimic din punct de vedere material. Fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal și-a amintit recent de copilărie și de părinți și a dezvăluit că și-a iubit și și-a divinizat mama. Omul de afaceri a avut o relație mai rece cu tatăl lui, pe care l-a descris ca fiind un om sever și permanent nemulțumit de cei din jurul lui.

„Biata mamă, măi, săraca, biata mamă. Aici avea 90 de ani. Slăbise, că era grasă, a fost balșoaică, așa ca mine. Cu ea am semănat. Am fost isteț. Mama era de o istețime rară. Patru clase avea mama. (n.r. istețimea de la mama o ai?) Da, de la mama.

Tata era un bolovan, așa. Era de o răutate înfiorătoare. Nu l-am iubit pe tata. Pe mama am divinizat-o. (n.r. de ce nu-l iubeai?) Puteai să faci orice. El era nemulțumit. Orice! Dacă mă trimitea: «du-te și ia pâine!.. ai întârziat, de ce ai întârziat». Dacă mă trimitea cu vacile: «nu prea sunt sătule». Dacă mă trimitea să fac orice, el era nemulțumit. Ceea ce vreau să spun acum este că niciodată nu m-a bătut degeaba. Niciodată nu m-a certat degeaba. Dacă făceam perfect, nu zicea nimic, dar nu mă certa”, a mai povestit Mitică Dragomir, conform sursei menționate anterior.