Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Oltenii, supărați după Farul – Universitatea Craiova 4-1: „Mingea n-a vrut să intre în poarta lor. E un rezultat dureros”

Oltenii, supărați după Farul – Universitatea Craiova 4-1: „Mingea n-a vrut să intre în poarta lor. E un rezultat dureros”

Oltenii, supărați după Farul - Universitatea Craiova 4-1: „Mingea n-a vrut să intre în poarta lor. E un rezultat dureros”
Foto: Sport Pictures

Farul Constanța a câștigat clar duelul cu Universitatea Craiova, scor 4-1, în etapa a 24-a a Superligii României.

Oltenii au ratat șanse de a se desprinde de rivale, formația lui Coelho fiind învinsă clar de „marinari”.

Oltenii, supărați după Farul – Universitatea Craiova 4-1: „Mingea n-a vrut să intre în poarta lor. E un rezultat dureros”

După meci, oltenii au tras concluziile și au recunoscut că au avut foarte multe ghinion în multe momente ale meciului. Tudor Băluță a precizat totuși că erorile personale au dus meciul în favoarea „marinarilor”, motiv pentru care Universitatea Craiova nu a reușit să revină în joc.

„(Cum a fost finalul meciului, cu tine în poartă?) Meciul a fost unul rău pentru noi. Am controlat meciul, mai mult sau mai puțin. Am avut mai multe ocazii în prima repriză. Ne-am făcut meciul greu singuri, am luat gol pe greșelile noastre. Trebuie să fim mai atenți, să eliminăm greșelile la următoarele meciuri.

(Scorul e mult prea dur?) Poate. Cum am zis, cred că am avut ocazii multe, puteam marca câteva goluri în prima repriză. Nu a vrut să intre mingea în poartă. Au fost greșelile noastre. Trebuie atenție mai mare, e un rezultat dureros.

Voiam să câștigăm meciul. E o înfrângere supărătoare, indiferent de rezultatele celorlalte echipe. Am pierdut, luăm lucrurile cum sunt. Încă tremur puțin, am stat și în poartă, nu mă mișcam. În teren e diferit”, a declarat Tudor Băluță, la Digi Sport.

Ce a declarat Monday după eșecul cu Farul

Monday Etim a vorbit și el la finalul meciului cu Farul și a explicat foarte clar că mai sunt lucruri de îmbunătățit la Universitatea Craiova, în ciuda faptului că oltenii ocupă primul loc în clasamentul Superligii României.

„Avem de învățat, trebuie să avem grijă la meciurile următoare. Fotbalul este mereu corect, într-un fel sau altul. Chiar dacă am pierdut, sunt mândru de echipă. Am luptat, ne-au lipsit golurile. Sper să lăsăm în spate această înfrângere. Sunt mândru de echipă.

(Aveați șansa să vă distanțați în fruntea clasamentului) Noi ne doream să câștigăm, indiferent de ce făceau adversarele. Fiecare joc e ca o finală pentru noi. Era bine să ne distanțăm, e în primul rând vorba de noi. Trebuie să câștigăm trei puncte din fiecare meci pe care îl disputăm.

Este sănătos cu această rotație, este o competiție sănătoasă în atac, ne provoacă să fim din ce în ce mai buni. Îmi place. Toți jucătorii au calitate, au valoare. Cred că e bine pentru echipă”, a declarat Monday Etim, la DigiSport.