Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Transferul cu care Gigi Becali chiar a dat lovitura: „Se va impune!”

Transferul cu care Gigi Becali chiar a dat lovitura: „Se va impune!”

Transferul cu care Gigi Becali chiar a dat lovitura: „Se va impune!”
Foto SPORT PICTURES

Un fost internațional român a dat verdictul despre ultimul transfer făcut de Gigi Becali.

Echipe din România nu prea au avut multe mutări în perioada de mercato. FCSB a încercat să dea câteva lovituri importante, dar până acum a oficializat doar mutarea lui Andre Duarte. Florin Prunea a analizat transferul roș-albaștrilor și consideră că au făcut una din cele mai bune alegeri din ultimii ani.

Andre Duarte, transfer de top la FCSB: „Va fi greu de scos de acolo”

Gigi Becali anunța în urmă cu ceva vreme că vrea să transfere 4-5 jucători în iarnă, dar între timp și-a schimbat poziția după ce a văzut că nu are prea multe opțiuni la dispoziție. Andre Duarte a semnat din postura de jucător liber de contract, dar încă nu poate evolua la FCSB, lucru care îi nemulțumește pe roș-albaștrii. Jucătorul încă mai are de rezolvat probleme cu fosta echipă din Ungaria, astfel că a ratat debutul la primul meci din 2026, cu FC Argeș.

Florin Prunea a lăudat mutarea făcută de marea rivală a lui Dinamo. Fostul portar crede că Becali a dat lovitura, mai ales că l-a adus liber de contract pe Duarte. Nu crede că va avea concurență pe post și se va impune ușor în „primul 11”.

„Andre Duarte mi se pare că este unul dintre cele mai bune transferuri pe care FCSB le-a făcut în ultimul timp. Sunt curios să-l văd. Ca fotbalist, eu cred că se va impune fără niciun fel de problemă. Eu cred că va fi greu de scos de acolo (n.r. din primul 11)”, a spus Florin Prunea, la Digi Sport.

Când poate debuta oficial la noua sa echipă: „Am trimis la FIFA”

Fundașul portughez a semnat cu FCSB un contract valabil de la 1 ianuarie 2026. Totuși, roș-albaștrii nu l-au putut trimite în teren în primul meci din acest an. Jucătorul încă are probleme că nu și-a primit cartea verde de la Ujpest, iar FCSB va apela la ajutorul FIFA pentru a rezolva situația.

Patronul echipei a anunțat înaintea meciului cu FC Argeș că Andre Duarte va fi eligibil pentru următorul meci. Cel mai probabil, va putea debuta chiar în derby-ul din weekendul viitor cu CFR deoarece nu poate fi adăugat, momentan, pe lista UEFA ca să poată evolua joi, în Europa League.

„Doar meciul ăsta. Un club stă într-un jucător sau doi? Pentru meciul ăsta, nu. Am dat la FIFA, probabil luni sau marți o să vină cartea verde. Or să fie Dawa și Lixandru.”, a spus Gigi Becali, la Digi Sport.