Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Farul Constanța – FC Hermannstadt 0-1 Live Text Online în etapa 22 din Superliga. Gol Florescu! Sibienii deschid scorul

LIVE 🚨 Farul Constanța – FC Hermannstadt 0-1 Live Text Online în etapa 22 din Superliga. Gol Florescu! Sibienii deschid scorul

Farul Constanța - FC Hermannstadt 0-1 Live Text Online în etapa 22 din Superliga. Gol Florescu! Sibienii deschid scorul
SURSA FOTO: SPORT PICTURES
18:28

Min. 52. Gol Hermannstadt!

Florescu deschide scorul pentru oaspeți!

18:11

Min. 46. A început repriza a doua!

Startul reprizei secunde!

17:55

Min. 45. Finalul primei reprize!

Arbitrul fluieră finalul primei reprize.

17:36

Min. 32. Ocazie pentru Hermannstadt!

Chițu trimite o pasă splendidă pentru Albu, care șutează mingea puțin peste poarta gazdelor.

17:28

Min. 13. Ocazie pentru Farul!

Ișfan șutează puternic, însă portarul Căbuz este la post și prinde „balonul”.

17:27

Min. 1. A început meciul!

Arbitrul fluieră startul meciului!

16:15

Echipele de start

Farul (4-3-3): Buzbuchi – Furtado, Larie, Țîru, Pellegrini – Vînă, Dican, Radaslavescu – Grigoryan, Ișfan, Tănasă
Rezerve: R. Munteanu, D. Maftei, A. Duțu, Gustavo Marins, Nikolov, Ramalho, G. Iancu, Goncear, C. Sima, I. Cojocaru, Vojtus
Antrenor: Ianis Zicu

Hermannstadt (4-3-3): Căbuz – Căpușă, Stoica, Karo, K. Ciubotaru – Florescu, Ivanov, Dr. Albu – Neguț, Chițu, L. Stancu
Rezerve: Pop, Muțiu, Issah, Bârstan, Al. Oroian, Jair, Ritivoi, S. Buș, Gjorgjievski
Antrenor: Dorinel Munteanu

Meciul Farul Constanța – FC Hermannstadt are loc în etapa 22 din Superliga, sezonul 2025-2026, iar partida este Live Text Online pe www.prosport.ro.

De asemenea, duelul de pe stadionul de la Ovidiu poate fi urmărit și la televizor pe posturile Digi Sport 1 și Prima Sport 1.

Farul Constanța – FC Hermannstadt Live Text Online în etapa 22 din Superliga

Farul Constanța și FC Hermannstadt, formații despărțite de 14 puncte în clasamentul din Superliga, se duelează, sâmbătă, 17 ianuarie 2026, în etapa cu numărul 22 a campionatului.

În ultimul meci din 2025, Farul Constanța a pierdut în deplasare cu U Cluj, contracandidată în lupta pentru play-off, scor 0-1. Cu toate acestea, „marinarii” încă mai visează la o clasare în primele 6, mai ales după ce FCSB a pierdut în etapa 22, 0-1 cu FC Argeș. Concret, Farul este pe 10 în Superliga, cu 27 de puncte, în timp ce ultima poziție de play-off e ocupată de Oțelul Galați, cu 33 de puncte. Între Farul și Oțelul mai sunt FCSB, UTA Arad și U Cluj, cu 31, 32, respectiv 33 de puncte.

De partea cealaltă, FC Hermannstadt a încheiat 2025 cu o remiză, scor 1-1 pe teren propriu cu Petrolul Ploiești. Obiectivul sibienilor pentru acest an este cu totul altul, respectiv rămânerea în prima divizie. Concret, FC Hermannstadt e penultima clasată din Superliga în acest moment, cu doar 13 puncte adunate după 21 de meciuri. Doar Metaloglobus are mai puține puncte, 11, în timp ce Csikszereda, formația de pe 14, primul loc ce evită retrogradarea directă, are 16 puncte.

La capitolul dueluri directe, situația e echilibrată în ultimele cinci întâlniri. Farul s-a impus o dată, Hermannstadt o dată, chiar în turul sezonului regular, 1-0 la Sibiu, iar trei partide s-au terminat la egalitate.

Echipele probabile

Farul Constanța: Buzbuchi – Maftei, Larie, Țîru, Furtado – Vînă, Dican, Ramalho – Grigoryan, Ișfan, Tănasă
Rezerve: R. Munteanu, D. Sîrbu, Pellegrini, Gustavo Marins, Radaslavescu, Marincean, Cr. Sima, Doicaru, Vojtus.
Antrenor: Ianis Zicu

FC Hermannstadt: Căbuz – Căpușă, Stoica, Issah, K. Ciubotaru – Ivanov, Jair, Florescu – Neguț, Chițu, Bârstan
Rezerve: Pop, Muțiu, Nana, Karo, Stancu, Călugăru, Albu, Buș, Neguț, Marko, Ritivoi, A. Oroian
Antrenor: Dorinel Munteanu

Stadion: Ovidiu
Arbitru: Călin Iulian (Ştefăneşti – Argeş). A1: Bîrdeş Romică (Piteşti – Argeş), A2: Marin Nicusor (Suseni – Argeş)
Arbitru VAR: Trandafir Cristina Mariana (Bucureşti – Bucureşti). Asistent VAR: Dumitrache Bogdan (Bucureşti – Bucureşti)

Declarațiile antrenorilor

La conferința de presă premergătoare jocului de sâmbătă, Ianis Zicu a lăsat de înțeles că situația sa la Farul Constanța este destul de fragilă și o despărțire ar putea avea loc în orice moment:

„Focusul trebuie să fie pe colectiv, pe joc, pe rezultate, să încerc să fac tot ce pot. Sunt un antrenor tânăr, nu am foarte multă experiență în prima ligă și sunt convins că mai am lucruri de învățat. Sper să reușesc, alături de conducere, să îndeplinim obiectivul. Dacă nu va fi, lucrurile pot lua orice turnură. Așa cum a zis și Gică, pot fi demis, pot pleca eu sau putem ajunge la o înțelegere. Doar aceste trei variante sunt, altele nu există și le vom rezolva cu bărbăție”, a declarat antrenorul Farului, printre altele.

Din tabăra adversă, Dorinel Munteanu a transmis următoarele:

„Deşi avem în faţă o echipă care are şanse la play-off, cu tot respectul pentru Farul, noi trebuie să ne jucăm şansa, pentru că fiecare joc pentru noi este un joc de totul sau nimic. Aşa că, din fiecare joc, trebuie să adunăm puncte, să ieşim cât mai repede din această situaţie. Îl ştiu pe Gică (n.a. Hagi), ştiu stadionul unde jucăm, nu cred că vor fi probleme din punct de vedere al gazonului. Mă refer să fie cu zăpadă sau să fie îngheţat ş.a.m.d. Sigur, poate să fie moale, nu ştium cum poate să mai fie, dar nici nu iau în calcul starea terenului, iau în calcul doar randamentul jucătorilor noştri”, a punctat tehnicianul Oțelului Galați.