Gigi Becali a făcut calculele pentru play-off şi FCSB e out! „Te bat ambele şi la revedere”

Gigi Becali a făcut calculele pentru play-off şi FCSB e out! „Te bat ambele şi la revedere”
Sursa: Mediafax Foto

Pentru Gigi Becali, mai există puține speranțe de calificare în play-off, având în vedere că FCSB nu joacă un fotbal convingător.

Patronul campioanei pare resemnat și a transmis un ultimatum clar: dacă echipa sa nu se va impune în următoarele două meciuri din Superliga, FCSB își poate lua adio de la play-off.

Gigi Becali a făcut calculele pentru play-off şi FCSB e out! „Te bat ambele şi la revedere”

FCSB nu mai câștigase în campionat de opt etape, dar a întrerupt seria nefastă reușind să lege două victorii consecutive, cu Oțelul Galați și Universitatea Craiova. Deși echipa părea redresată înainte de pauza competițională, campioana României a suferit un nou eșec surprinzător la reluarea Superligii.

FCSB a pierdut incredibil în fața nou-promovatei Metaloglobus, aflată pe ultima poziție în clasament. Deși echipa pregătită de Elias Charalambous a marcat prima, gazdele au întors rezultatul și s-au impus cu 2-1, bifând astfel prima victorie de la promovarea în prima ligă.

Cu fiecare eșec, Gigi Becali devine tot mai neîncrezător în echipa sa, iar acum a subliniat gravitatea situației: dacă FCSB va pierde în următoarele două meciuri din Superliga, cu UTA Arad și Universitatea Cluj, va ieși din cursa pentru calificarea în play-off.

„Joacă CFR-ul, nu? Problema e cine ia locul 6. Problema e că trebuie să cadă două de acolo, să spunem Argeș și Slobozia. Acum chiar e problemă. Slobozia să spunem că o să cadă sigur, Argeș poate cade. Dar, poți să iei locul CFR-ului? Ca să poți să ajungi la titlu, fac ca Rotaru, întâi să nu retrogradăm, apoi play-off și după aia titlul. Avem 3 obiective.

Dacă juca echipa, aveam curaj. Dar, dacă echipa nu joacă nimic, n-ai. Joci cu „U” Cluj și joci cu UTA. Ne bat ambele și la revedere. Asta e țurcă, nu e fotbal. Nu vezi 3 pase legate”, a declarat Gigi Becali, la Digi Sport.

FCSB se află pe locul 12 în Superliga, cu 13 puncte acumulate, iar distanța față de lider s-a majorat la 15 puncte. Pentru campioana României urmează partida cu Bologna, din faza principală UEFA Europa League, programată joi, 23 noiembrie, ora 19:45, pe Arena Națională din București.

Pe lângă Bologna, FCSB le va mai înfrunta pe FC Basel, Steaua Roșie Belgrad, Feyenoord, Dinamo Zagreb și Fenerbahce.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]