A venit și vestea mult așteptată de fanii FCSB în ceea ce-l privește pe Vlad Chiricheș.
Veteranul din defensiva roș-albaștrilor era ca și plecat de la FCSB, după ce a gafat decisiv în duelul cu CFR, din Superliga. Gigi Becali l-a criticat dur pe Vlad Chiricheș și a anunțat că îl va scoate de pe toate listele. Ș-a ținut de cuvânt doar pe jumătate. Meme Stoica a anunțat că jucătorul rămâne în cadrul echipei și s-a bucurat că patronul a revenit la gânduri mai bune.
La scurt timp după meciul cu CFR, 2-2, Gigi Becali a anunțat că Vlad Chiricheș e OUT de la echipă. Fotbalistul în vârstă de 35 de ani a fost scos de pe lista UEFA și va vedea doar din tribune meciurile colegilor săi din Europa League. Părea că lucrurile sunt terminate definitiv în ceea ce privește colaborarea cu FCSB, dar se pare că miliardarul a revenit la gânduri mai bune și îl va păstra pe lista Superligii pe fostul internațional român.
Anunțul a fost făcut de Meme Stoica. Managerul general al roș-albaștrilor s-a bucurat că Vlad Chiricheș va continua la FCSB. A avut numai cuvinte de laudă la adresa veteranului din lot căruia consideră că nu are ce să îi reproșeze.
„Chiricheș a rămas. Dawa are drept de joc în UEFA și Cupa României. Am sperat să se răzgândească și mă bucur că a făcut-o. Unul dintre cele mai eficiente mijloace de recuperare e camera hiberbarică. Este regulamentară, poți sta oricât, doar să fii profesionist să vrei să faci.Primul a intrat Chiricheș. Acum 17 merg acolo, în primul rând datorită lui. A influențat jucătorii ce să mănânce, și-au luat nutriționiști. Cred că este cea mai respectată persoană care intră în vestiar. Poate mă înșel. Nu ai ce să-i reproșezi. O fază când ia o decizie, da. Eu nu o fac. Nu am avut nicio discuție cu el. Am vorbit și eu cu Gigi și a rămas ca Vlad să fie inclus pe listă”, a spus Meme Stoica pentru PrimaSport.
Gigi Becali a încercat să mai transfere un fundaș pe final de mercato. Surprinzător, mutarea lui Tudose de la FC Argeș a picat, deși oferta făcută de FCSB a fost mult peste așteptări. Dacă Mario Tudose semna cu FCSB atunci Vlad Chiricheș trebuia să plece pentru a-i face loc jucătorului în vârstă de 20 de ani.
„Vrea să rămână, să rămână. Noi trebuie sa respectăm echipa. Pe jucător îl respecți respectându-i contractul. I-am spus lui Meme. Mi-e rușine să vorbesc cu el. Chiricheș e alt om, e un om respectabil.”, a declarat Gigi Becali, la DigiSport.