Acasa » Fotbal Extern » Europa League » „E inadmisibil să nu dai meciul la televiziune!”. Mircea Lucescu a făcut praf decizia PRO TV de a da partida celor de la FCSB doar pe Voyo

„E inadmisibil să nu dai meciul la televiziune!”. Mircea Lucescu a făcut praf decizia PRO TV de a da partida celor de la FCSB doar pe Voyo

„E inadmisibil să nu dai meciul la televiziune!”. Mircea Lucescu a făcut praf decizia PRO TV de a da partida celor de la FCSB doar pe Voyo
MEDIAFAX FOTO

Selecționerul naționalei României, Mircea Lucescu, a criticat dur decizia celor de la PRO TV de a da Aberdeen – FCSB doar pe Voyo.

Meciul jucat de FCSB în deplasare cu Aberdeen, în turul play-off-ului pentur Europa League, a putut fi urmărit doar pe paltforma Voyo, lucru care l-a nemulțumit pe Mircea Lucescu.

Reacția dură a lui Mircea Lucescu, venită ca urmarer a faptului că PRO TV a decis să dea partida celor de la FCSB doar pe Voyo

Pro TV a cumpărat drepturile de transmisie a meciurilor celor de la FCSB cu Drita și Aberdeen din preliminariile Europa League. Trustul de televiziune a intenționat ca partidele din deplasare să le dea pe Voyo.

Intenția a fost realizată doar pe jumătate, deoarece platforma a fost supusă unui atac cibernetic la confruntarea cu Drita, motiv pentru care meciul a fost transmis pe Pro Arena.

„Meciul cu Steaua nu am putut să-l văd. Imposibil, nu am Voyo, am pus pe altcineva să se uite și să îmi spună ce s-a întâmplat. O să-i văd joi la retur. Care Voyo?! Acum am aflat de Voyo. Când joacă o echipă cum e FCSB nu poți să nu dai pe un canal de televiziune să vadă toată țara. E inadmisibil!

O să îmi fac abonament, eu știu ce să zic? Sunt mulțumit și am speranțe pentru retur. Diferența e mare între noi și scoțieni. Suntem superiori din punct de vedere tehnic. Și-au organizat bine echipa, mai ales după ce au luat roșu. Astăzi mă interesez mai bine.

Mă bucur pentru Bîrligea, dar trebuie să înlănțuite 3-4 meciuri bune. A avut și momente slabe în acest început de sezon”, a spus Mircea Lucescu la Fanatik.

FCSB va juca, al doilea sezon la rând, în grupa principală a unei competițiie europene

Joi, 28 august, are loc returul dintre FCSB și Aberdeen. Confruntarea de pe Arena Națională începe la ora 21:30 și va putea fi văzută și pe PRO TV, după cum a transmis instituția.

Pentru a se califica în grupa principală, FCSB are nevoie de victorie sau să se impună după prelungiri la executarea loviturilor de deparftajare. Dacă Aberdeen câștigă, campioana României va juca în grupa principală din Conference League.

UEFA a delegat la această confruntare patru arbitrii norvegieni, pe centralul Espen Eskas, tușierii Jan Erik Engan și Anders Olav Dale, plus rezerva Sigurd Kringstad. În camera VAR vor fi portughezul Tiago Martins și alt norvegian, Kristoffer Hagenes.

Pentru echipa lui Gigi Becali, va fi al doilea sezon la rând când joacă în grupa principală a unei competițiie europene. În stagiunea precedentă, FCSBa ajuns până în optimile de finală din Europa League, unde a fost eliminată de formația franceză Olympique Lyon.