„I-a supărat pe fani!”. Turcii l-au pus deja la zid pe Valentin Mihăilă

Sebastian Cristian
„I-a supărat pe fani!”. Turcii l-au pus deja la zid pe Valentin Mihăilă
SURSA FOTO: SPORT PICTURES

Valentin Mihăilă a schimbat echipa și campionatul, dar deocamdată nu s-a adaptat în liga din Turcia, la Rizespor.

Presa din Turcia nu l-a menajat pe internaționalul român, iar fanii deja sunt scoși din sărite de prestațiile lui Mihăilă.

„I-a supărat pe fani!”. Turcii l-au pus deja la zid pe Valentin Mihăilă

Valentin Mihăilă are parte de un început modest la Rizespor, iar presa turcă deja a tras primele concluzii.

Valentin Mihăilă a ajuns în această vară la Rizespor, venit de la Parma, însă debutul său în Turcia nu a fost cel mai promițător. După primele două meciuri jucate, presa locală a început deja să-și formeze o părere despre randamentul internaționalului român.

În prima partidă, pierdută cu 3-0 pe teren propriu în fața celor de la Goztepe, Mihăilă a fost titular și a jucat 59 de minute. A urmat apoi duelul din deplasare cu Alanyaspor, încheiat fără goluri, unde a intrat pe teren abia în ultimele 10 minute.

Jurnaliștii turci sunt de părere că Mihăilă are dificultăți în a se adapta la ritmul și cerințele fotbalului din Superliga turcă și nu l-au neglijat deloc pe român, deși a evoluat până acum doar în două meciuri pentru noua sa formație.

Acest aspect pare să fi contat și în deciziile antrenorului Ilhan Palut, care l-a trecut de la titular în primul meci la rezervă în al doilea, folosindu-l doar spre finalul partidei.

„Mihăilă se adaptează cu greu la noua sa echipă. Joacă pe același post ca și la Parma, sezonul trecut, însă risipește mingi bune în careul advers. I-a supărat pe fani”, scrie cotidianul local „Rizedeyiz”.

Rămâne de văzut dacă românul va reuși să-și revină în perioada următoare și să-și câștige locul în primul „11”.

  • 3 milioane de euro este cota de piață a lui Valentin Mihăilă, potrivit portalului de specialitate Transfermarkt.com

Valentin Mihăilă a schimbat campionatul după 5 ani petrecuți în Italia

Valentin Mihăilă a plecat de la Parma și a fost prezentat oficial în Turcia, unde noua sa formație, Rizespor, le-a achitat 2 milioane de euro italienilor.

După cinci ani în Italia, vreme în care a îmbrăcat pentru câteva partide și tricoul celor de la Atalanta, formație care l-a împrumutat pentru șase luni în 2022, Mihăilă a schimbat campionatul și a ales să evolueze în prima ligă din Turcia.

Internaționalul român a fost prezentat oficial la Caykur Rizespor, clubul deja achitând 2 milioane de euro pentru transferul său. Valentin Mihăilă și-a pus semnătura pe un contract valabil pentru următoarele patru sezoane.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]