Acasa » Fotbal Extern » Campionate Externe » S-a mai stabilit un record! Cine este prima fotbalistă care costă peste un milion de euro

S-a mai stabilit un record! Cine este prima fotbalistă care costă peste un milion de euro

S-a mai stabilit un record! Cine este prima fotbalistă care costă peste un milion de euro
Foto Profi Media

Chelsea este de acord să plătească americanilor de la San Diego Wave suma record de 1,1 milioane de dolari pentru Naomi Girma, care joacă pe postul de fundaș.

Girma, una dintre vedetele campionatului de fotbal nord-american, va deveni astfel prima femeie, pentru care se plătește o sumă de transfer de peste un milion de dolari.

Girma, prima fotbalistă care costă peste un milion de euro

Girma, care a fost curtată intens de Lyon și Arsenal, este socotită cea mai bună apărătoare din lume. „Este cel mai bun apărător pe care l-am văzut vreodată”, a declarat Emma Hayes, antrenorul principal al USWNT, reporterilor în timpul Jocurilor Olimpice de la Paris din 2024. Ea a jucat toate minutele pentru naționala țării sale și a câștigat medalia de aur.

Pe lângă acest trofeu, realizările ei din carieră includ 44 de apariții în carieră pentru USWNT, câștigarea NWSL Shield și Challenge Cup cu Wave, Cupa Colegiului Feminin la Stanford, Apărătoarea Anului NSWL atât în 2022, cât și în 2023 și Jucătoarea Anului U.S. Soccer în 2023.

Faptul că nu a fost printre finalistele pentru Balonul de Aur feminin din 2024 a fost șocant. Coechipierele ei din USWNT, Sophia Smith, Lindsey Horan și Mallory Swanson, au fost toate clasate în top 10.

Suma, care va fi plătită pentru jucătoarea americană de 24 de ani, este mai mult decât dublul precedentului record britanic stabilit în urmă cu un an. Atunci, Chelsea a semnat cu atacanta Mayra Ramirez, de la Levante, pentru 455.000 de euro.

Pe plan mondial, până la parafarea transferului fotbalistei de la San Diego, recordul era deținut de Racheal Kundananji, care a fost cumpărată de FC Bay, cu 800.000 de euro.

Sumele din fotbalul feminin sunt departe dee cele din fotbalul masculin. Cea mai scump transfer din istorie a fost cel al lui Neymar, de la Barcelona la PSG, pentru 222 milioane de euro.

Parteneri
Liderii ruși, FĂCUȚI PRAF de românul care reprezintă SUA la ONU: „Invadarea Ucrainei a fost un eșec strategic”
Mediafax
Gabi Tamaș a bătut palma cu Antena 1, după ce a câștigat Survivor 2026. La ce emisiune îl poți vedea alături de Dan Alexa
Cancan.ro
Ce-și amintesc legendele tenisului mondial despre „nebuniile” lui Năstase: „Era insuportabil. Oamenii veneau să-l vadă ca să-l fluiere”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Câți bani face Andreea Bostănică din TikTok. „Regina TikTok-ului” a arătat sumele, iar fanii au rămas cu gura căscată: „30.000 de dolari doar într-o zi”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Râzi cu lacrimi
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Descopera.ro
Așa tată, așa fată! Ce reușită a bifat fiica lui Gabi Tamaș, la 2 zile după ce fotbalistul a câștigat Survivor 2026
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
După 12 ani de absență, seria se întoarce
Go4Games
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Promotor.ro