Gigi Becali a negociat în secret cu Denis Alibec și acum a dat vestea! Cu asta s-a închis oficial campania de transferuri de la FCSB

Gigi Becali a negociat în secret cu Denis Alibec și acum a dat vestea! Cu asta s-a închis oficial campania de transferuri de la FCSB
SURSA FOTO: FOTOMONTAJ PROSPORT

Un potențial transfer al lui Denis Alibec (34 de ani) la FCSB a fost vehiculat în spațiul public din România și în această iarnă.

Atacantul, pe care Gigi Becali l-a dorit la echipă și în vară, a contribuit în prima jumătate a sezonului 2024 – 2025 cu 5 goluri și 4 pase decisive, în 15 meciuri jucate pentru Farul Constanța.

Transferul lui Denis Alibec la FCSB, caz închis! Gigi Becali a lămurit lucrurile

Gigi Becali a transferat un portar și un mijlocaș în campania de mercato de iarnă. Este vorba despre Lukas Zima, pe care l-a adus de la Petrolul pentru suma de 250.000 de euro, și despre Juri Cisotti, în schimbul căruia i-a plătit Oțelului aproximativ 200.000 de euro.

Un alt post pe care miliardarul din Pipera și-a dorit să îl întărească a fost cel de atacant central, unde FCSB a părut că se bazează doar pe Daniel Bîrligea în prima jumătate a sezonului. Și încă din decembrie s-a vehiculat că Denis Alibec ar putea fi o variantă de transfer pentru Gigi Becali.

Atacantul Farului Constanța s-a aflat pe lista FCSB și în vară, când era liber de contract, însă a ales să revină la malul mării și să reia colaborarea cu Gică Hagi.

Iar decizia lui s-a dovedit a fi una inspirată, deoarece în cele 15 meciuri pe care le-a jucat pentru Farul în prima jumătate a sezonului a contribuit cu 5 goluri și 4 pase decisive.

Referitor la un potențial transfer al lui Denis Alibec la FCSB, se pare că o astfel de mutare nu se va realiza nici în fereastra de mercato de iarnă. Contactat și întrebat direct despre achiziția atacantului de la Constanța, Gigi Becali a anunțat răspicat că a închis campania de transferuri și nu va mai aduce niciun jucător:

(n.r. Mai aduceți un atacant la FCSB?) Nu mai avem nevoie, nu mai avem nevoie de nimic! Alibec nu vine, așa că să fie sănătos”, a spus Gigi Becali, citat de Sportpesurse.ro.

Denis Alibec se simte perfect la Farul: „E casa mea”

În decembrie 2024, când s-a vehiculat din nou că Gigi Becali îl dorește la FCSB, Denis Alibec a fost întrebat de reporteri dacă este deschis negocierilor. În replică, atacantul a mărturisit că nu a primit nicio propunere scrisă. Și chiar dacă ar fi primit, nu i-ar fi dat curs, așa cum s-a întâmplat în vară:

Pe mine nu m-a căutat nimeni, știți cum e domnul Gigi, când joacă împotriva cuiva, mai aruncă o d-asta. Nu știu, am avut și în vară, dar am venit aici. Aici este casa mea și voi continua aici”, a spus Denis Alibec, după un duel Farul – FCSB 1-1, disputat în decembrie 2024.

Potrivit Transfermarkt, cota de piață a lui Denis Alibec este de 700.000 de euro. În România, atacantul a cucerit trei titluri de campion: unul cu Astra, în 2016, unul cu CFR Cluj, în 2022 și unul cu Farul Constanța, în 2023.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]