Florin Prunea, fostul președinte al lui Dinamo, le-a dat o veste de coșmar suporterilor echipei din Liga a 2-a.
Dinamo a retrogradat în Liga a 2-a la finalul sezonului 2021 – 2022, după ce a pierdut brajul de menținere/ promovare în Liga 1 cu U Cluj.
După ce echipa a ajuns în eșalonul secund și mai mulți jucători care au evoluat pentru Dinamo în sezonul precedent și-au reziliat contractele, „câinii” mai primesc o veste proastă din partea lui Florin Prunea.
Florin Prunea este de părere că pe formația din Ștefan cel Mare o pândește falimentul dacă nu își îmbunătățește cât mai repede lotul și îi sfătuiește pe oficialii lui Dinamo să facă mișcări pe piața transferurilor cât mai repede.
„A fost o retrogradare, trăgând linie, meritată din pacate. (n.r. Despre şansele la promovare) În momentul de fată, nu. Dacă nu-şi îmbunătăţesc calitativ şi cantitativ lotul, vor avea probleme şi cu rămânerea în Liga a 2-a.
Orice este posibil, dacă nu se va da drumul în cel mai scurt timp, drumul la treabă, să se îmbunătăţească lotul, probabil va urma falimentul”, a declarat Florin Prunea, fostul președinte al lui Dinamo, pentru Orange Sport.
Gică Mihali, cel care se ocupă de echipă după ce a ajuns în Liga a 2-a, a avut parte de un moment șocant în cantonamentul lui Dinami de la Săftica. ProSport a dezvăluit că la baza „câinilor” nu există nici măcar un cântar pentru ca antrenorul să știe câte kilograme au elevii săi.
Lotul prezent la reunirea lui Dinamo