Acasa » Fotbal Intern » Liga 1 » Rednic, furios după penalty-ul primit de Hermannstadt: „Nu ne luați de proști! Să nu decidă alții cine trebuie să cadă, cine trebuie să rămână”

Rednic, furios după penalty-ul primit de Hermannstadt: „Nu ne luați de proști! Să nu decidă alții cine trebuie să cadă, cine trebuie să rămână”

Vlad Măcicășan
Rednic, furios după penalty-ul primit de Hermannstadt: „Nu ne luați de proști! Să nu decidă alții cine trebuie să cadă, cine trebuie să rămână”
Mircae Rednic in meciul de fotbal dintre Sepsi OSK Sfantu Gheorghe si CSM Politehnica Iasi, contand pentru semifinala tur a Cupei Romaniei, disputat fara spectatori pe Stadionul Municipal din Sfantu Gheorghe, miercuri 24 iunie 2020. © FOTO:Alex Nicodim/SPORT PICTURES

Hermannstadt a câștigat cu Chindia, după un penalty acordat de arbitrul Cătălin Popa, scor 1-0. Faza l-a înfuriat pe Mircea Rednic, antrenorul celor de la Poli Iași, care s-a plâns că echipa sa a fost și ea dezavantajată de arbitraj, în partida cu sibienii.

„Am jucat apărător atâția ani de zile și la nivel înalt. Îi ia prim-planul din săritură. Nu avea nicio șansă, intră în el. E fault în atac. Te doare și ca antrenor, pentru că pierzi meciul pe o lovitură de pedeapsă care n-a fost și eu fac legătura cu meciul de la noi. Dacă la ăsta dai penalty, la ce situații am avut noi… Două situații clare în care l-a pus, l-a tăvălit jos, l-a luat în brațe și tu nu dai penalty?

Nu e corect ca unii arbitri să influențeze rezultatele. Nu vreau să zic, dar am jucat fotbal la nivel înalt. Nu pot să dorm. Îți bați joc de munca unor antrenor, munca unor jucători, de munca unui oraș întreg. Oameni care pun suflet, se antrenează, fac sacrificii și eforturi mari ca să facă rost de bani să susțină echipa și vine unu care…

În situații din astea nu dai. Nu că vezi Doamne e la limită, că are acoperire cu pătura, cu cearșaful, cu șapca. Nu se poate la un joc decisiv. Aici decizi soarta unei echipe”, a intervenit Mircea Rednic, la emisiunea de după partidă, pe Look Sport.

Noi, antrenorii, nu trebuie să fim «marionetele» nimănui”

Antrenorul lui Poli Iași i-a luat apărarea lui Vasile Miriuță, prezent în emisiune. „Știu că mulți nu zic nimic, dar eu am intervenit pentru prietenul meu, Vasile. Că Vasile e băiat bun, cu bun simț, cu alea… Vorba aia, mie mi se rupe, dar nu e posibil așa ceva. Cu Vasile echipa era organizată, juca. De ce n-a câștigat primele meciuri, că a venit să filosofeze, iar apoi a trecut tot la jocul de pe vremea lui Vasile, cu mingi lungi pe cei doi atacanți și veniri din linia a doua, ce-o ieși. Mie n-are nimeni ce să-mi facă.

Nu trăiesc din mila nimănui, sunt pe picioarele mele, investesc, pot să cumpăr și cluburi dacă vreau, dar să fim lăsați să jucăm. Să nu decidă alții cine trebuie să cadă, cine trebuie să rămână. Nu mai vorbesc de play-off că și acolo deja văd că au început „dansurile populare”. De-aia nu e frumos play-off-ul ăsta la noi și play-out-ul. Curaj, Vasile! E democrație, nu trebuie să se supere nimeni, dar nu trebuie să fim luați de proști. Noi, antrenorii, nu trebuie să fim „marionetele” nimănui. Nu accept ca cineva să-și bată joc de munca mea sau a altor oameni, care au făcut atâtea pentru fotbal”a spus Mircea Rednic, pe Look Sport.

 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Record MONDIAL pentru Ilie Dobre. NIMENI nu a reușit această performanță
Mediafax
Lavinia Pescobar a fost DATĂ AFARĂ din nou. A terminat-o cu taverna lui Pescobar. Cu ce se ocupă acum, după ce a rămas din nou fără job
Cancan.ro
Greșeala cumplită din 1941, repetată de Armata Română? Un general NATO acuză: „La parade dă bine, pe front ar fi dezastru”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Apariție senzuală în costum de baie a unei vedete celebre! Fanii au umplut internetul de complimente. Arată mai bine ca-n tinerețe
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Râzi cu lacrimi
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Descopera.ro
Alexandru Nițu a fost dat dispărut pe 28 iunie 2026. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
World of Tanks își unește forțele cu universul Far Cry
Go4Games
Japonezii lansează „transportul public” spre Lună. Primul „autobuz” selenar va decola în mai puțin de 4 ani
Promotor.ro