Acasa » Fotbal Intern » Liga 1 » FC Botoșani – CS U Craiova 1-0. Kuku a adus victoria formației lui Leo Grozavu. Dacă învingeau, oltenii erau calificați matematic în play-off

FC Botoșani – CS U Craiova 1-0. Kuku a adus victoria formației lui Leo Grozavu. Dacă învingeau, oltenii erau calificați matematic în play-off

Etapa a 23-a din Liga 1 continuă cu un meci cu o încărcătură aparte. De la ora 18:00, CS U Craiova, ocupanta locului al treilea, joacă cu FC Botoșani.
FC Botoșani - CS U Craiova 1-0. Kuku a adus victoria formației lui Leo Grozavu. Dacă învingeau, oltenii erau calificați matematic în play-off

A marcat: Kuku 87′.

1-0: Benjamin Kuku deschide scorul cu 3 minute înainte de final. Atacantul venit de la ASA Tg. Mureș i-a luat fața lui Acka, la o centrare de pe partea dreaptă a lui Herghelegiu, și a înscris cu un șut din prima, printre picioarele lui Mingote.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani a acumulat 29 de puncte și a urcat pe locul opt în clasament, fiind la trei puncte de ultimul loc care asigură calificarea în play-off, ocupat de Astra Giurgiu, însă formația lui Marius Șumudică are un meci mai puțin disputat. În etapa următoare, FC Botoșani va juca în deplasare, cu Dinamo. De partea cealaltă, CS Univeristatea Craiova rămâne pe locul trei, cu 40 de puncte, iar în etapa a 24-a va juca, pe teren propriu, cu FCSB. Dacă învingeau, oltenii erau calificați matematic în play-off.

FC Botoșani: Albuț – Ungurușan, Tincu, Burcă, Mușat – Vașvari, Cucu – Roman (Herghelegiu 80′), Moruțan (Fulop 56′), L. Buș – Kuku (Bordeianu 90+2′). Antrenor: Leo Grozavu

CS U Craiova: Mingote – Dimitrov, Popov, Acka, Bucurică – Mateiu, Zlatinski, Băluță (Măzărache 90′) – Ivan, N. Rocha (Fajic 46′), Bancu (Gustavo 90+1′). Antrenor: Gheorghe Mulțescu.

Cartonașe galbene: Ungurușan 4′, Roman 67′, Albuț 69′ / Popov 67′, Gustavo 90+4′

Cartonașe roșii: –

Arbitri: Marius Avram (București), Marinescu Vasile (București), Nagy Miclos Istvan (Cluj-Napoca); rezervă: Dima Iulian (București).

Observatori: Salomir Marian (Cluj Napoca), Viorel Anghelinei (Galați)

Stadion: „Municipal”


FC Botoșani – CS U Craiova 1-0 (Kuku 87′)

Echipele de start:

  • FC Botoșani: Albuț – Ungurușan, Tincu, Burcă, Mușat – Vașvari, Cucu – Roman, Moruțan, L. Buș – Kuku
  • Rezerve: Cobrea, Popovici, Bordeianu, Târnovan, Fulop, Herghelegiu, Dos Santos
  • CS U Craiova: Mingote – Dimitrov, Popov, Acka, Bucurică – Mateiu, Zlatinski, Băluță – Ivan, N. Rocha, Bancu
  • Rezerve: Vlad, Gustavo, Mazarache, Kelic, Petre, Madson, Fajic

Minutul 87: Benjamin Kuku deschide scorul! Cu 3 minute înainte de final, atacantul venit de la ASA Tg. Mureș i-a luat fața lui Acka, la o centrare de pe partea dreaptă a lui Herghelegiu, și a înscris cu un șut din prima, printre picioarele lui Mingote.


Etapa a 23-a din Liga 1 continuă cu un meci cu o încărcătură aparte. De la ora 18:00, CS U Craiova, ocupanta locului al treilea, joacă cu FC Botoșani.

În meciul din tur, terminat cu victoria oltenilor, scor 2-1, gazdele s-au plâns de provocările lui Leo Grozavu, care i-a instigat pe fanii din spatele băncii de rezerve, iar scandalul nu a fost dat uitării. Vineri seară, după ce tehnicianul moldovenilor a declarat că „va fi război”, clubul oltean a remis un comunicat prin care și-a exprimat nemulțumirea față de declarațiile lui Leo Grozavu, delimitându-se de comportamentul acestuia, care „ar fi instigat la violență”.

Dincolo de disensiunile de la nivelul conducerii celor două echipe, meciul se anunță foarte încins și pe teren. Craiova are 40 de puncte, cinci mai puține decât liderul Viitorul, iar un succes îi asigură calificarea în play-off și o duce peste FCSB în clasament. De partea cealaltă, FC Botoșani are o serie de opt meciuri consecutive și își joacă și ultimele șanse la accederea în play-off.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Bursa transferurilor explodează! U Cluj și Petrolul, mutări oficiale, Dinamo pierde, Alibec rămâne la Farul
Mediafax
ULTIMUL mesaj al Mariei, tânăra de 21 de ani care a fost aruncată în gol fără coardă de siguranță. Și-ar fi prevestit moartea 😲
Cancan.ro
Micile obiceiuri care îți pot aduce mii de euro în plus la pensie. Ce fac diferit oamenii care reușesc să economisească
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Mario Mutu, fiul lui Adrian Mutu și al Alexandrei Dinu, apariție rară! La 23 de ani arată total diferit. E aproape de nerecunoscut! Imagini cu el de la un eveniment din Milano au uimit internetul!
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. MARIA: – Bă Ioane, dacă îți bag un piranha în chiloți, știi ce face?
Râzi cu lacrimi
O planetă potențial locuibilă la doar 10 ani-lumină de Pământ!
Descopera.ro
Mama Mariei, tânăra care a fost aruncată în gol fără coardă de siguranță, strigăt de durere: ,,Te-a luat de lângă mine``
Cancan.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Ciao.ro
După 12 ani de absență, seria se întoarce
Go4Games
Românii ar putea plăti taxă de autostradă în Bulgaria, ca în Grecia. Ce se schimbă după concesionarea noilor șosele
Promotor.ro