Acasa » Fotbal Extern » EURO 2016 » L’Equipe: „Meciul România-Albania are importanță și pentru parcursul Franței la Euro 2016!” Cum sunt afectați cocoșii de rezultatele din această seară

L’Equipe: „Meciul România-Albania are importanță și pentru parcursul Franței la Euro 2016!” Cum sunt afectați cocoșii de rezultatele din această seară

Cotidianul francez L'Equipe a scris, duminică, faptul că, deși meciul dintre România și Albania nu suscită un entuziasm debordant, partida are importanță pentru naționala Franței la Euro 2016, cu impact asupra parcursului echipei din Hexagon în fazele finale ale competiției.
L'Equipe: "Meciul România-Albania are importanță și pentru parcursul Franței la Euro 2016!" Cum sunt afectați cocoșii de rezultatele din această seară

Cotidianul francez L’Equipe a scris, duminică, faptul că, deși meciul dintre România și Albania nu suscită un entuziasm debordant, partida are importanță pentru naționala Franței la Euro 2016, cu impact asupra parcursului echipei din Hexagon în fazele finale ale competiției.

„În timp ce, în nord, francezii vor concura pentru primul loc în grupa A împotriva elvețienilor, românii și albanezii vor disputa o mică finală pe stadionul lui Olympique Lyon. Confruntarea, departe de a suscita un entuziasm debordant, ar trebui examinată cu atenție: meciul prezintă interes pentru Les Bleus privind parcursul în competiție. Cu noua formulă a Euro, ușor complicată, cu 24 de echipe, cele mai bune patru echipe de pe locul 3 se vor califica în optimile de finală, unde vor înfrunta patru echipe clasate pe primul loc.

În cazul în care România sau Albania se califică pentru următoarea rundă, iar francezii termină pe primul loc, iată posibilitățile:

– Les Bleus se vor confrunta cu al treilea loc din grupa C, în cazul în care acea echipă face parte din cele mai bune clasate pe poziția a treia: fie Germania, Polonia sau Irlanda de Nord (în prezent a treia). Ucraina este deja eliminată.

– În cazul în care locul al treilea din grupa C nu se califică, Les Blues se vor confrunta cu locul al treilea din grupa D, în cazul în care acea echipă face parte din cele mai bune clasate pe poziția a treia: fie Croația, Republica Cehă sau Turcia (care se poate califica în continuare în ciuda celor două înfrângeri).

– În caz contrar, Les Bleus se vor confrunta cu al treilea loc din grupa E, dintre Irlanda, Suedia și Belgia.

Cu toate acestea, în cazul în care România și Albania se opresc în faza grupelor, iată posibilitățile pentru francezi, dacă termină pe primul loc în grupă:

– vor întâlni locul al treilea din grupa C, dar doar în cazul în care și locul al treilea din grupa D se califică.

– Dacă nu sunt îndeplinite aceste condiții, vom juca împotriva unui adversar din grupa E”, se arată în materialul publicat de L’Equipe.

În același timp, publicația franceză amintește că România are șanse să se califice de pe locul 2 în grupa A la Euro 2016. L’Equipe consideră că Ovidiu Hoban și Vlad Chiricheș sunt jucătorii-cheie pentru România în partida cu Albania.

Totodată, naționalele Albaniei și României ar putea ajunge la egalitate perfectă, dacă „tricolorii” trec de albanezi cu scorul de 1-0, iar Elveția pierde cu 1-2 împotriva Franței. În acest caz, locul doi în clasament se va stabili în funcție de numărul de cartonașe. Elvețienii sunt mai disciplinați, cu patru avertismente, în timp ce românii au șapte.

Franța – Elveția se dispută la Lille, duminică, de la 22:00, în timp ce partida România – Albania are loc la Lyon, de la aceeași oră.

MEDIAFAX

 

Parteneri
Liderii ruși, FĂCUȚI PRAF de românul care reprezintă SUA la ONU: „Invadarea Ucrainei a fost un eșec strategic”
Mediafax
Așa tată, așa fată! Ce reușită a bifat fiica lui Gabi Tamaș, la 2 zile după ce fotbalistul a câștigat Survivor 2026
Cancan.ro
Cum ar fi manipulat cele 10 bănci valoarea ROBOR. Președintele Consiliului Concurenței: „Problemele se vor rezolva când intrăm în zona euro”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Câți bani face Andreea Bostănică din TikTok. „Regina TikTok-ului” a arătat sumele, iar fanii au rămas cu gura căscată: „30.000 de dolari doar într-o zi”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Râzi cu lacrimi
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Descopera.ro
3x3-4x2=? Cum a răspuns Gabi Tamaș la întrebarea profesoarei Loredana de la Survivor. Tu știi cât face?
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
După 12 ani de absență, seria se întoarce
Go4Games
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Promotor.ro