Frații Tomescu au monopolizat prima etapă a Campionatului Național de Karting

Frații Tomescu au monopolizat prima etapă a Campionatului Național de Karting
Frații Gabriel și Andrei Tomescu au dominat etapa de debut a Campionatului Național de Karting Dunlop, organizată de Federația Română de Automobilism Sportiv pe circuitul Academiei Titi Aur, și care a adus la start piloți cu vârste cuprinse între 5 și 61 de ani.
 
Andrei Tomescu a obținut prima poziția la clasa KZ, acolo unde un kart poate atinge și viteza de 220 de km/h, în timp ce fratele său Gabriel Tomescu și-a adjudecat titlul de campion al etapei FreeWheel la clasa KFJ. O performanță notabilă a fost realizată și de familia Kohler, tatăl Philipp câștigând clasa KR Masters, în timp ce fiul său Robin s-a impus la KR Mini.
 
De altfel, în etapa de la ATA au mai existat două cazuri de tată-fiu care au concurat. Pilotul de drift Gabi Imre a participat la clasa KR DD2, clasându-se pe poziția secundă, la fel ca și fiul său, Gabi Imre jr, la clasa Mini. De asemenea, Mircea Muncean a participat la clasa KR Masters, în timp ce mezinul familiei, Mihai, a fost la patrulea la KFJ. La start au luat parte și doi frați italieni, Gianluigi și Stefano Franceschini, aceștia concurând la aceeași clasă.
 
Nu este o premieră pentru noi, am avut numeroase etape când doi membri ai aceleiași familii au câștigat la categoria la care au participat. Într-adevăr, kartingul a devenit o mare familie și ne bucură fiindcă pentru asta am militat și noi de-a lungul anilor. În primul rând distracție, iar în al doilea rând o rampă de lansare a tinerilor piloți spre automobilismul sportiv. Mulți dintre părinți, chiar ei piloți profesioniști, aleg să îi aducă pe cei mici aici pentru o experiență unică și să concureze împreună pe circuit. Vorbim nu doar de creșterea încrederii de sine, ci și de responsabilitate, Kartingul este locul ideal de a începe o carieră în motorsport„, a spus președintele FRAS, Norris Măgeanu.
 
La celelalte clase s-au impus Darius Bota (Kid), Octavian Costache (Mini jr), Horia Roca (Mini) și Robert Barabas (KR DD2).
 
  • Următoarea etapă a Campionatului Național de Karting Dunlop este programată pentru 4-5 iunie pe circuitul de la Prejmer, județul Brașov.
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]