Bernie Ecclestone vrea să relanseze finalurile de sezon din Formula 1: „Ultimele trei curse ar putea fi punctate dublu”

Deoarece ultimele patru sezoane au fost dominate de tandemul ce pare imbatabil format din Sebastian Vettel și Red Bull, FIA se teme că Marele Circ și-a pierdut din interes și a hotărât să facă o serie de modificări în regulament.
Bernie Ecclestone vrea să relanseze finalurile de sezon din Formula 1: "Ultimele trei curse ar putea fi punctate dublu"

Deoarece ultimele patru sezoane au fost dominate de tandemul ce pare imbatabil format din Sebastian Vettel și Red Bull, FIA se teme că Marele Circ și-a pierdut din interes și a hotărât să facă o serie de modificări în regulament.

Recent cei de la FIA au anunțat că ultima cursă din sezonul 2014, care se va desfășura la Abu Dhabi, va puncta dublu în clasamentul general al piloților și al constructorilor.

Bernie Ecclestone, boss-ul Formulei 1, vrea să facă și mai atractive ultimele curse ale sezonului și dorește dublarea punctelor în ultimele trei grand-prix-uri.

„Îmi doresc ca ultimele trei curse să fie punctate dublu. Este posibil ca și ultima reglementare să fie scoasă în ianuarie atunci când va avea loc întrunirea strategilor din Formula 1. Ar trebui ales întra varianta cu punctaj dublu în ultimele trei curse sau păstrarea actualului regulament. Dacă vor alege prima variantă, atunci Formula 1 își va păstra interesul până la final”, a spus Bernie Ecclestone pentru The Daily Telegraph.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]