Acasa » Fotbal Intern » Liga 2 » Mititelu vrea bani de la 50.000 de fani pentru a le ceda 51 de acțiuni

Mititelu vrea bani de la 50.000 de fani pentru a le ceda 51 de acțiuni

Mititelu și-a înființat propria asociație de suporteri, căreia vrea să îi transfere câteva acțiuni, și acelea nu din societatea pe care funcționează clubul
Mititelu vrea bani de la 50.000 de fani pentru a le ceda 51 de acțiuni

Mititelu și-a înființat propria asociație de suporteri, căreia vrea să îi transfere câteva acțiuni, și acelea nu din societatea pe care funcționează clubul

La inițiativa celor de la CS Universitatea Craiova, de a lista la bursă clubul, Mititelu vrea să răspundă cu crearea unei Comunități a Suporterilor FC Universitatea, cu el însuși și câțiva membri ai familiei printre membri fondatori. Mititelu a înregistrat la notariat o declarație prin care se angajează ca, în momentul în care această Comunitate a Suporterilor U Craiova va atinge 50.000 de membri, să cesioneze gratuit 51 de acțiuni și nu un procent de 51 la sută dintre acțiunile societății FC U Craiova SA, așa cum se precizează în comunicatul pe site-ul oficial al clubului.

„Mă angajez ca în maxim 30 de zile calendaristice de la momentul în care comunitatea suporterilor FC Universitatea Craiova va avea membri asociați în număr de 50.000, să depun diligențele necesare pentru cesionarea cu titlu gratuit către aceasta a unui număr de 51 din acțiunile Fotbal Club U Craiova” se precizează în declarația înregistrată la notariat. Și în condițiile în care aceasta ar fi doar o eroare de redactare, problema este că  societatea pe care Comunitatea suporterilor este acționar este U Craiova SA, o societate înființată de Mititelu în 2013, care nu are nici o legătură cu Fotbal Club U Craiova SA, societatea aflată în insolvență, care, de altfel, nu ar permite această distribuire de acțiuni. Oricum, societatea pe care Mititelu și-a înregistrat „brandul” și la care sunt acționari majoritari el și copiii săi, nu permite înstrăinarea de acțiuni pentru o lungă perioadă de timp. Altfel, pentru orice persoană dispusă să „doneze” bani acestei Comunități a lui Mititelu, taxa de înscriere de 7 euro. Sediul acestei asociații este în clădirea lui Mititelu, iar în fruntea membrilor fondatori ai Asociației se află chiar Adrian Mititelu, alături de angajații săi, Gigel Preoteasa și Emanuel Marin. De asemenea, printre membri fondatori se numără persoane care fac parte din staff-ul celuilalt club din Bănie, CS Universitatea Craiova, respectiv Corneliu Andrei Stroe și Ovidiu Stângă.

Parteneri
Liderii ruși, FĂCUȚI PRAF de românul care reprezintă SUA la ONU: „Invadarea Ucrainei a fost un eșec strategic”
Mediafax
Soția lui Lucian Popa, ATAC la Ramona Micu! I-a spus adevărul în față: Ce ați făcut cu băieții acolo… ceva de...
Cancan.ro
Ce-și amintesc legendele tenisului mondial despre „nebuniile” lui Năstase: „Era insuportabil. Oamenii veneau să-l vadă ca să-l fluiere”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Câți bani face Andreea Bostănică din TikTok. „Regina TikTok-ului” a arătat sumele, iar fanii au rămas cu gura căscată: „30.000 de dolari doar într-o zi”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Râzi cu lacrimi
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Descopera.ro
Așa tată, așa fată! Ce reușită a bifat fiica lui Gabi Tamaș, la 2 zile după ce fotbalistul a câștigat Survivor 2026
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
După 12 ani de absență, seria se întoarce
Go4Games
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Promotor.ro