50 de transferuri, printre care și cel al lui Adi Mutu la Juventus, verificate de poliție

Poliția italiană și Garda financiară din Peninsulă au descins în această dimineață la sediile a 41 de cluburi din primele trei ligi, cu scopul de a cerceta eventuale nereguli în contabilitatea respectivelor formații.
50 de transferuri, printre care și cel al lui Adi Mutu la Juventus, verificate de poliție

UPDATE 14:32: Gazzetta dello Sport anunță că autoritățile vor verifica și transferurile mai multor jucători, printre care și cel al lui Mutu de la Chelsea la Juventus Torino. Totul a plecat de la transferul lui Lavezzi de la San Lornezo la Napoli, în anul 2007.

Mutu, Datolo, Pellicori, Tacchinardi, Perea, Molinaro, Stellini, Franceschini, Curiale, Danti, Innocenti, Calaiò, Bogdani, Liverani, Fernandez, Sforzini, Cozza, De Rose, Tavano, Chavez, Paletta, D’Agostino, Scarlato, Denis, Statella, Stendardo, Davì, Acosta, Fideleff, Paniagua, Cassetti, Jankulovski, Stankevicius, Oddo, Contini, Paro, Graffiedi, Dorlan, Arcari, Arce, Legrottaglie, Mora, Amodio, Fontanello, Foggia, Bryan, Battaglia, Botta, Aronica, Guzman și Campagnaro sunt cele 50 de transferuri anchetate de poliția din Italia.

Cele 50 de transferuri au fost intermediate de Alessandro Moggi și Alejandro Mazzoni.


UPDATE 12:45: Agenția „ANSA” anunță că și sediile cluburilor Inter, Udinese și Roma au fost percheziționate. Doar Bologna și Cagliari au scăpat din Serie A!


UPDATE 12:10: Conform unui comunicat de presă eliberat de Garda financiară italiană, au existat percheziții la mai multe cluburi din Serie A și Serie B. Cele mai importante nume implicate sunt cele ale lui Juventus, Milan, Napoli și Lazio. Doar Roma și Inter au scăpat din acest punct de vedere. Lista este completată de formații din primele trei ligi din Cizmă, precum Palermo, Fiorentina, Sampdoria, Parma, Chievo, Genoa, Cesena sau Catania.

Totodată, controlul Gărzii financiare a vizat și legăturile cluburilor cu agenții Alejandro Mazzone și Alessandro Moggi, fiul fostului președinte al lui Juventus, Luciano Moggi și fostul impresar al lui Adrian Mutu. 



Poliția italiană și Garda financiară din Peninsulă au descins în această dimineață la sediile a 41 de cluburi din primele trei ligi, cu scopul de a cerceta eventuale nereguli în contabilitatea respectivelor formații.

Sky Italia a anunțat că printre cluburile cercetate se află Milan, Napoli și Inter

Cercetările au ca scop găsirea unor nereguli în contractele unor jucători

După scandalurile „Calciopoli” și „Calcioscommesse”, fotbalul italian poate fi lovit de o nouă problemă. Procuratura din Napoli a emis în această dimineață un mandat de percheziție pentru sediile a 41 de echipe din primele trei ligi italiene. Procurorii, alături de Poliția italiană și de inspectorii Gărzii financiare din Pensinsulă, caută indicii privind eventuale fraude fiscale realizate de aceste formații în ceea ce privește contractele unor jucători.

Conform postului de televiziune „Sky Italia”, printre echipele implicate în acest nou scandal se află și formații cu tradiție din Serie A, precum Inter, Napoli sau Milan. Aceleași surse care au numit câteva dintre echipele aflate sub investigație pentru postul de televiziune au relatat și că ancheta speră să scoată la iveală mai multe delicte, precum evaziune fiscală, fraudă fiscală, cât și spălare de bani. Tot Sky a aflat și că 12 agenți de jucători sunt anchetați în același dosar.

Totuși, spre deosebire de scandalurile „Calciopoli” și „Calcioscommesse”, problemele fiscale ale echipelor nu ar urma să ducă la depunctări sau retrogradări în viitorul apropiat. Presa italiană speculează că un astfel de proces ar dura ani buni, iar avocații cluburilor ar putea tergiversa termenele.

 

 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
VIDEO | Ambasadorul SUA la București are rădăcini EST-EUROPENE, dar tot nu s-a putut hotărî: sarmale sau burgeri?
Mediafax
EX-regina filmelor pentru adulți și-a mărit serios 'moșia'! Viața nouă pe care și-a construit-o în Caraș-Severin
Cancan.ro
România are producții record, deși seceta a lovit Europa. Expert: „Niciodată în istoria sa nu a avut asemenea volume”
Adevarul.ro
Marius Măldărăşanu a susţinut că Andrei Nicolescu a încercat să-l păcălească, iar preşedintele lui Dinamo i-a dat replica: ”Asta a fost istoria”
Orangesport
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ce se întâmplă, doctore?
Croația | Skywalk Biokovo, platforma de sticlă suspendată la 1.228 de metri altitudine. Cât plătesc turiștii pentru senzația de a păși deasupra prăpastiei și ce trebuie să știe înainte de urcare
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Râzi cu lacrimi
Astronomii au descoperit un „mega-Pământ” de 23 de ori mai greu decât planeta noastră
Descopera.ro
Elena Udrea și Adrian Alexandrov, nași de cununie! Toți au făcut ochii cât cepele când au văzut rochia fostului ministru
Cancan.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Ciao.ro
Sony lansează ediții limitate de console PlayStation 5
Go4Games
Cum arată un BMW X5 cu motor V10 și transmisie manuală?
Promotor.ro