Acasa » Alte Sporturi » Ciclism » Cav e de neoprit! Sprinterul britanic a făcut hat-trick în Turul Qatarului!

Cav e de neoprit! Sprinterul britanic a făcut hat-trick în Turul Qatarului!

Sprinterul britanic Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step) a repurtat azi cea de-a treia sa victorie de etapă consecutivă din Turul Qatarului, impunându-se în fața bielorusului Evgeni Hutarovici (FDJ) în manșa a cincea din competiția care are loc în țara asiatică.
Cav e de neoprit! Sprinterul britanic a făcut hat-trick în Turul Qatarului!

 

Sprinterul britanic Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step) a repurtat azi cea de-a treia sa victorie de etapă consecutivă din Turul Qatarului, impunându-se în fața bielorusului Evgeni Hutarovici (FDJ) în manșa a cincea din competiția care are loc în țara asiatică.

Ca și în manșele precedente, etapa dintre Al Zubara Fort și Madinat Al Shamal, în lungime de 154 de kilometri, a fost marcată de vânt puternic din față, care a lovit din plin plutonul. Însă o evadare puternică, format din austriacul Bernhard Eisel (Sky), Taylor Phinney (BMC) și Niki Terpstra (Omega Pharma-Quick Step), le-a dat emoții celor din plutonul condus de echipa lui Cavendish (foto dreapta). Totuși, din cauza faptului că Terpstra, campionul Olandei, nu a conlucrat, plutonul a reușit să îi prindă pe fugari cu 15 kilometri înainte de final.

Britanicul, ajutat de o evoluție perfectă a „trenulețului” Omega Pharma-Quick Step în ultimii zece kilometri, a fost lansat în sprint chiar de Terpstra, și în ciuda unui atac furibund pe ultimii metri ai bielorusului Evgeni Hutarovici (FDJ), a reușit să câștige manșa. Pe trei a venit lituanianul Aidis Kruopis (Orica-GreenEdge). A fost a treia victorie de etapă pentru Cavendish (27 de ani) în tot atâtea zile în Turul Qatarului și a patra în acest sezon pentru britanic, după cea înregistrată în prima etapă a Turului San Luis.

Echipa m-a ajutat foarte mult în aceste zile. Știam că au potențial și au demonstrat că sunt printre cei mai buni din pluton”, a spus Cavendish după cursă.

Cu o etapă rămasă de disputat din Turul Qatarului (Sealine Beach Resort – Doha Corniche, 116 km), care va avea loc mâine, Mark Cavendish are 15 secunde avans în clasamentul general în fața americanului Brent Bookwalter (BMC) și 20 de secunde în fața coechipierului și conaționalului lui Bookwalter, Taylor Phinney.

Parteneri
Liderii ruși, FĂCUȚI PRAF de românul care reprezintă SUA la ONU: „Invadarea Ucrainei a fost un eșec strategic”
Mediafax
Așa tată, așa fată! Ce reușită a bifat fiica lui Gabi Tamaș, la 2 zile după ce fotbalistul a câștigat Survivor 2026
Cancan.ro
Cum ar fi manipulat cele 10 bănci valoarea ROBOR. Președintele Consiliului Concurenței: „Problemele se vor rezolva când intrăm în zona euro”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Câți bani face Andreea Bostănică din TikTok. „Regina TikTok-ului” a arătat sumele, iar fanii au rămas cu gura căscată: „30.000 de dolari doar într-o zi”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Râzi cu lacrimi
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Descopera.ro
3x3-4x2=? Cum a răspuns Gabi Tamaș la întrebarea profesoarei Loredana de la Survivor. Tu știi cât face?
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
După 12 ani de absență, seria se întoarce
Go4Games
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Promotor.ro