14 dec 2015 8980 afişări Comentează şi tu Highlight
Şumudică, despre virusul arbitrajelor favorabile lui Dinamo. "Jucătorii mei se tem. Le-am zis: 'Bă, capul la joc! Treziţi-vă'". Definiţie din şcoala vieţii: ce înseamnă "coardă" în dicţionarul Rednic-Şumudică 2 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/17366/14918988/1/011456cp.jpg

Marius Şumudică, antrenorul liderul Astra, este preocupat de arbitrajul din meciul cu Dinamo, din sferturile Cupei României. „Mă tem ca meciul să nu fie decis de o greşeală de arbitraj. De ce mă tem? Echipa care joacă împotriva lui Dinamo are meci cu noi în următoarea etapă. Tot timpul noi luăm ce lasă Dinamo. Şi, de fiecare dată, în săptămâna premergătoare meciului, fiecare echipă începe să plângă că a fost dezavantajată cu Dinamo. Pun o presiune mare pe arbitrul care vine la Astra. Eu n-am mai zis nimic că am avut penalty clar la Boldrin cu Steaua, că am avut penalty la Florea acum”, a declarat Şumudică pentru ProSport.

Antrenorul Astrei spune că şi jucătorii săi îi împărtăşesc temerea: „Le e frică de meciul ăsta cu Dinamo. I-am auzit vorbind în vestiar: „Ia uite ce face Dinamo în ultimele 3-4 etape! Câştigă numai cu ajutorul arbitrilor”. Le-am zis: „Băi, capul la joc”. Ce poţi să le spui? Vorbeau la recuperarea de după antrenament că lui Pecanha i-a luat mingea din braţe, cu Voluntari au dat ăia gol valabil, 1-1, Essombe a dat gol din ofsaid cu Pandurii. Asta vorbeau. Le-am zis: „Băi, treziţi-vă, că Astra e Astra! E greu cu noi”. Cea mai mare luptă a mea nu e să pregătesc meciul cu Dinamo, ci să-i scot pe ei din starea asta”.

Meciul din sferturi se va juca marţi, 15 decembrie, de la ora 20:30, în Ştefan cel Mare. Foşti colegi la Rapid între 1997 şi 1999, Mircea Rednic şi Marius Şumudică se bat pentru un loc în semifinale. Joia trecută, Rednic l-a lăudat pe Şumudică în stilul său caracteristic: „"Şumudică spunea de mine ca sînt coarda cea mai mare, dar el e coarda cea mai mare. Totuşi, e de apreciat ce a făcut la Astra, ţinînd cont de problemele care sînt la club".

Şumudică nu i-a rămas dator şi i-a întors înţepătura: „Sper să fie un meci normal. Dinamo are valoare să câştige acest meci şi fără arbitraj. Eu consider că au cel mai bun antrenor. Am văzut că îşi depune candidatura la echipa naţională. Are trofee câştigate, chiar merită. Am văzut că şi Dănciulescu spune că Rednic e numărul unu din România. N-are nevoie de niciun ajutor. Cu siguranţă poate câştiga meciul ăsta fără probleme.  Are mult mai multă experienţă decât mine ca antrenor. Are rezultate mai multe decât mine. În schimb, în meciurile directe am jucat de patru ori şi l-am bătut de patru ori. Probabil, asta înseamnă că am eu o echipă mai bună, nu că sunt eu un antrenor mai bun. Problema este că l-am bătut şi când era la Vaslui, l-am bătut şi pe la Chiajna”.

Ce înseamnă cuvântul coardă în dicţionarul lui Şumudică?
Şumudică: Înseamnă un băiat care ştie să pună problemele în orice context, cu şcoala vieţii. Ne mai făceam coarde când jucam rummy, când jucam amândoi Rapid. Rednic îmi zicea că sunt coardă dacă dau carte la dreapta, că vreau să facă altul jocul. A rămas aşa. Mereu îl ţineam numai în: „Băi, coardă, tu vorbeşti, băi, perversule!?. El răspundea: „Taci, bă, că tu eşti cea mai mare coardă!”. Ne tachinam. Acum am văzut că a zis în conferinţa de presă că sunt coardă.

Mircea Rednic şi Sabău sărbătoresc titlul de campioni cu Rapid. În spatele lor se văd Raţ, Măldărăşanu şi Şumudică, al doilea din dreapta

Antrenorul de la Astra a povestit perioada petrecută cu Rednic la Rapid: „Am avut o relaţie foarte bună. Ţin minte că a vorbit cu un impresar din Belgia să mă ajute, îmi găsise o echipă să mă transfere. Ne cumpăra ghete din Belgia. Din punctul ăsta de vedere, am avut o relaţie bună cu el”.

Dinamo s-a calificat în sferturile Cupei României după două victorii identice, 3-2, în deplasare cu Dacia Unirea Brăila şi Pandurii. Astra a învins-o pe Unirea Brânceni cu 5-0, apoi s-a chinuit la Braşov, unde a câştigat cu 4-3 în prelungiri, deşi la pauză conducea cu 3-0.