Ţara Galilor U21 - România U21 0-0. Plecăm cu un punct eroic, după ce nervii lui Puşcaş au cedat, iar Răzvan Marin a fost şi el eliminat. Cum arată clasamentul grupei

14 nov 2017 35472 afişări Comentează şi tu Nationala

România U21 a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul cu reprezentativa similară a Ţării Galilor, în etapa a şasea a preliminariilor pentru EURO 2019. Tricolorii au terminat partida în doar nouă oameni, după eliminările lui Răzvan Marin şi George Puşcaş, şi au un avans de trei puncte faţă de Bosnia, a doua clasată.

Urmaşii lui Giggs şi Bale au început mai bine partida jucată pe teren propriu, dar tricolorii lui Daniel Isăilă şi-au revenit rapid, au trecut la conducerea jocului şi puteau deschide scorul în mai multe rânduri. De trei ori, Coman a combinat perfect cu Puşcaş, a scăpat pe poziţii excelente, dar, de fiecare dată, tânărul atacant de la FCSB a ratat ţinta. În finalul primei reprize, Dragoş Nedelcu a lovit bara cu o rachetă de la 30 de metri, deviată cu greu de portar.

Partea a doua a însemnat, însă, un adevărat chin. Galezii s-au aflat pe tot terenul, au ratat incredibil prin Wilson şi Roberts, iar lucrurile s-au complicat teribil în momentul în care Răzvan Marin a văzut al doilea cartonaş galben pentru simulare şi a fost trimis mai repede la cabine. În minutul 81, George Puşcaş şi-a ales un moment cum nu se poate mai prost pentru a-şi lovi un adversar cu cotul, a fost şi el eliminat, iar România a trebuit să se mulţumească cu un egal în Ţara Galilor.

• Ţara Galilor: 1. Pilling - 2. Coxe, 6. Mepham (Cpt), 5. Harries, 13. Norrington-Davies - 4. Poole, 16. Evans (Smith 90+2') - 7. Thomas, 10. Wilson, 15. Harris (11. Matondo, 79') - 9. Roberts. Selecţioner: Rob Page.
  • România: 1. I. Radu (Cpt) - 6. Cr. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Al. Paşcanu, 5. A. Radu - 18. R. Marin, 16. Dr. Nedelcu (21. Marco Dulca, 84') - 8. D. Man (17. M. Dobre, 79'), 22. Cicâldău, 7. Fl. Coman (V. Olteanu 90+4') - 9. G. Puşcaş. Selecţioner: Daniel Isăilă

Cum Portugalia a învins Elevţia, 2-1, în celălalt meci al grupei, tricolorii mici rămân cu şanse foarte mari de calificare. După şase etape, România are 12 puncte, iar Bosnia, echipa de pe locul al doilea, nouă şi un meci mai puţin. În acest moment, Portugalia, care are şapte puncte, două meciuri mai puţin şi partidă directă cu România pe teren propriu, pare adversarul cu care ne vom lupta pentru un loc la EURO.

Ţara Galilor U21 - România U21 0-0

• Echipa de start a României: I. Radu (Cpt) - Cr. Manea, Nedelcearu, Al. Paşcanu, A. Radu -  R. Marin,  Dr. Nedelcu (M. Dulca 84) - D. Man (M. Dobre 79), Cicâldău, Fl. Coman - G. Puşcaş

Minutul 90+3: Final de meci! Plecăm cu un egal din Ţara Galilor, după un meci plin de nervi, şi rămânem lideri în grupa preliminară. Avem 12 puncte, iar Bosnia, a doua clasată, are nouă. Urmează, însă, un meci în Portugalia în care nu vom putea conta pe Răzvan Marin şi George Puşcaş.

Minutul 84: Rămas fără Marin, Isăilă schimbă post pe post, cu Marco Dulca în locul lui Dragoş Nedelcu.

Minutul 81: Cartonaş roşu pentru George Puşcaş! Evans îl ţine de tricou pe atacantul român, iar apoi se petrec evenimente reprobabile. Puşcaş încearcă să scape, dar îl loveşte de trei ori cu cotul în aceeaşi fază, având ghinionul să facă asta la doar un metru de arbitru.

Neamţul care conduce partida nu stă deloc pe gânduri şi îl elimină pe Puşcaş, iar fundaşul galez se alege doar cu un cartonaş galben. Imediat, jucătorii noştri protestează, galezii ripostează şi se formează un meleu la mijlocul terenului.

Minutul 72: Cartonaş roşu pentru Răzvan Marin!
Avertizat în minutul 56, Răzvan Marin a căzut în careul advers, iar arbitrul neamţ a considerat că a încercat să simuleze, motiv pentru care l-a trimis mai repede la cabine, în ciuda protestelor jucătorilor noştri.

Minutul 53: Scăpăm! Un corner al gazdelor ne pune în dificultate, Puşcaş nereuşind să respingă mingea din careul nostru, iar faza aduce o ocazie imensă. Roberts şutează din câţiva metri, dar Ionuţ Radu are un reflex incredibil. Imediat, asistăm la o ocazie rarisimă, Wilson nereuşind să împingă mingea în poarta goală, din doar doi metri!

Minutul 45: Pauză, după 45 de minute începute mai bine de gazde, dar continuate într-un ritm foarte alert de tricolorii mici. În celălalt meci al grupei, Portugalia conduce Elveţia cu 2-1, în minutul 65, lusitanii ratând şi un penalty la scorul de 2-0.

Minutul 41: Bară Nedelcu! Mijlocaşul central de la FCSB primeşte o minge la 30 de metri de poarta adversă, nu stă mult pe gânduri şi şutează violent, dar portarul galez reuşeşte, cumva, să respingă mingea în bara transversală. Dominăm clar meciul.

Minutul 38: Din nou Puşcaş, din nou Coman, din nou ocazie mare. Intrarea lui Coman în centru, pe un mic pas în spate al lui Puşcaş e mişcarea preferată a liniei noastre ofensive, iar scenariul mai aduce o ocazie. Puşcaş găseşte din nou culoareul, Coman scapă iar singur, se întinde să şuteze cu dreptul, dar nu nimereşte nici de această dată spaţiul porţii.

Minutul 32: Ocazie mare a lui Coman! Puşcaş îl găseşte perfect cu o pasă pe culoar, puştiul FCSB-ului ajunge la minge înaintea fundaşului advers, finalizează cu stângul, dar execuţia sa se duce peste poartă.

Minutul 22: Florinel Coman intră într-o combinaţie cu George Puşcaş, apoi cade în careu după ce e oprit de un fundaş britanic, dar arbitrul meciului nu e impresionat şi lasă jocul să continue.

Minutul 18: Prima situaţie periculoasă a României. Coman încearcă un şut din dreapta, Puşcaş vrea să devieze, dar mingea vine prea puternic şi execuţia vârfului de la Benevento trece mult pe lângă poartă.

20:00 A început meciul de la Bangor, iar terenul arată mai bine decât ne aşteptam.

19:55 Meciul nu va fi transmis la TV, dar FRF TV ne dă o mână de ajutor, aşa că-i putem urmări pe tricolorii mici în drumul lor spre EURO 2019.

18:50 Avem echipa de start a lui Daniel Isăilă, iar formula aleasă arată foarte, foarte bine. Ianis Hagi a rămas pe banca de rezerve, iar cuplul de mijlocaşi centrali e format din Răzvan Marin ş Dragoş Nedelcu.

Naţionala U21 a României joacă, de la ora 21:00, în Ţara Galilor, al şaselea meci din grupa de calificare pentru Euro 2019. Partida contra urmaşilor lui Giggs şi Bale nu va fi televizată, dar va putea fi urmărită pe FRF TV, dar şi în format live text pe www.prosport.ro.

După cinci etape, jucătorii lui Daniel Isăilă au luat o opţiune serioasă pentru calificarea la turneul final de anul viitor, iar cele 11 puncte strânse îi transformă chiar în favoriţi. Cu Bosnia la nouă puncte, cu Elveţia la o distanţă de patru puncte, tricolorii se apropie foarte, foarte mult de CE 2019 cu o victorie în Ţara Galilor.

Lotul care a făcut deplasarea în Ţara Galilor:

• Portari: Ionuţ Radu (Avellino), Relu Stoian (Juventus Bucureşti), Cătălin Cabuz (AFC Hermannstadt);
  • Fundaşi: Cristian Manea (CFR Cluj), Ionuţ Nedelcearu (FC Dinamo), Alexandru Paşcanu (Leicester City), Virgil Ghiţă (FC Viitorul), Andrei Radu (Aris Limassol), Vlad Olteanu (FC Voluntari);
  • Mijlocaşi: Dragoş Nedelcu (FCSB), Dennis Man (FCSB), Marco Dulca (Swansea), Mihai Dobre (FC Bury), Ianis Hagi (ACF Fiorentina), Alexandru Cicâldău (FC Viitorul), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Silviu Balaure (AFC Astra), Doru Dumitrescu (FC Viitorul), Răzvan Marin (Standard Liege);
  • Atacanţi: George Puşcaş (Benevento Calcio), Adrian Petre (Esjberg), Florinel Coman (FCSB).