Am bătut pe nimeni: Ivan, Alibec şi Răduţ s-au distrat cu ocupanta locului 10 din Georgia. România - Torpedo Kutaisi 5-1

30 ian 2016 23064 afişări Comentează şi tu Nationala

România a câştigat primul meci de verificare din cantonamentul din Turicia, scor 5-1, contra lui Torpedo Kutaisi, locul 10 în clasamentul campionatului din Georgia. Condusă de pe bancă de Anghel Iordănescu, selecţionată divizionară, aşa cum chiar el a numit-o, a început furibund partida.

2 goluri în 7 minute

Tricolorii au deschis rapid scorul, prin Enache, cel care, după o pasă a lui Andrei Ivan, a şutat puternic în cross, iar mingea a intrat în poartă. La nici două minute distanţă, acelaşi Ivan, scapă singur cu portarul georgienilor şi majorează avantajul. După golul secund, componenţii selecţionatei divizionare au ridicat piciorul de pe acceleraţie, la adăpostul avantajului de pe tabelă, iar Torpedo Kutaisi a prins curaj şi a ieşit la atac. După 30 de minute, a apărut şi primul şut spre poarta apărată de Silviu Lung.

Sclipirea lui Alibec

În ultimul minut la primei părţi a ieşit la rampă cel mai bun număr 9 din campionatul intern. Denis Alibec a reuşit o execuţie de senzaţie, după pasă excelentă a lui Steliano Filip. Alibec a mângâiat mingea, cu stângul său de excepţie, iar aceasta a luat altitudine şi a trecut peste portarul georgian. Lucrurile deveneau din ce în ce mai clare.

Repriza secundă la fel ca prima. În viteză. Răduţ i-a luat la rost pe fundaşii celor de la Kutaisi, în maginea careului, iar după câteva driblinguri a intrat în careu, a mai fentat un jucător, şi a tras în diagonala portarului. Mingea s-a scurs în poartă, iar tricolorii îşi continuau defilare. Tănase a marcat, la rândul său, în minutul 57, după ce intrase cu doar 2 minute înainte pe teren. Singura zvâcnire de orgoliu a georgienilor a venit târziu, în minutul 87, atunci când Purtshkvanidze a reuşit golul care mai spală ruşinea scorului scris pe tabelă.

România - Torpedo Kutaisi 5-1 (Enache 5, Ivan 7, Alibec 44, Răduţ 48, Tănase 57 / Purtshkvanidze 87)

Echipa de start:
  • Silviu Lung - Enache (Benzar 61), Găman, Săpunaru, Steliano Filip (Vătăjelu 46) - Mateiu (Nedelcearu 61), Nedelcu (Ropotan 46), Răduţ - Ivan (Rotariu 61), Tănase, Alibec
  • Rezerve: Balauru, Buzbuchi, Hora

20:53 FINAL de partidă în Turcia. Selecţionata divizionară s-a impus fără nici cea mai mică emoţie în ţara locului 10 de campionatul Georgiei.

20:46 Gol Torpedo Kutaisi. Purtshkvanidze reduce din diferenţă pe finalul partidei. Acesta a reuşit să se debaraseze de marcajul lui Vătăjelu şi înscrie din interiorul careului.

20:21 Iordănescu face din nou schimbări. Au ieşit Ivan, Mateiu, Tănase şi Enache, au intrat Nedelcearu, Benzar, Rotariu şi Păun.

20:17 Gol Florin Tănase! Puştiul lui Gheorghe Hagi a reuşit, la rândul său, să marcheze în poarta celor de la Torpedo Kutaisi. Ropotan şi Mateiu au colaborat perfect şi l-au găsit perfect pe Tănase, iar acesta a scăpat spre poartă şi l-a executat pe portart cu un şut pe lângă acesta.

20:08 Gol Răduţ! Mijlocaşul celor de la Pandurii Tg. Jiu a reuşit o acţiune personală de toată frumuseţea în marginea careului echipe din Georgia, acesta a driblat doi adversari, a rămas singur cu portarul, undeva în unghi, şi a găsit totuşi drumul spre gol. A tras, iar mingea a intrat în poartă.

20:03 A început repriza secundă! Bogdan Vătăjelu şi Adrian Ropotan şi-au făcut loc în echipa lui Iordănescu. Au ieşit Steliano Filip şi Nedelcu.

19:44 Ce gol! Denis Alibec a reuşit execuţia meciului, fără îndoială. După o pasă primită excelent din flancul stâng, acesta a şutat fără preluare, peste portarul georgienilor, iar mingea s-a scurs, lin, în poartă. Alibec arată încă odată că are o tehnică deosebită.

19:30 După o jumătate de oră anostă, cei de la Torpedo Kutaisi dau primele semne de viaţă. Atacantul georgienilor a trans puternic din marginea careului nostru, dar mingea a trecut pe lângă stâlpul din dreapta porţii apărate de Silviu Lung jr.

19:23 După începutul furibund de partidă, tricolorii au luat piciorul de pe acceleraţie la adăpostul scorului de pe tabelă. N-a mai fost nicio ocazie concretă, iar georgienii par că fac doar act de prezenţă. Cel puţin până în momentul de faţă.

19:07 Gabi Enache deschide scorul rapid. După o fază în marginea careului celor de la Torpedo Kutaisi, Ivan i-a pasat lui Enache, iar acesta a şutat puternic, iar mingea a intrat în poartă. La doar un minut după golul lui Enache, acelaşi Ivan scapă singur spre poartă şi îl execută pe portar cu un şut pe lângă acesta.

19:00 A început meciul! Cristi Săpunaru este căpitanul selecţionatei divizionare.

captură foto: DigiSport

Selecţionata divizionară a României va disputa în această seară, de la 19:00 primul meci de pregătire programat în cantonamentul din Antalya, în compania formaţiei Torpedo Kutaisi din Georgia.

Partida va avea loc pe terenul de joc al complexului Maxx Royal din Belek, fiind transmisă în direct de Digi Sport.

Cei 21 de jucători pe care Anghel Iordănescu îi are sub comandă în Antalya au efectuat un antrenament inclusiv în această dimineaţă, însă nu au rămas decât 30 de minute pe teren. În partida de diseară, Iordănescu va rula foarte probabil întreg lotul avut la dispoziţie.

Echipa probabilă a României

• Silviu Lung - Săpunaru, Găman, Hodorogea, Filip - Mateiu, Ropotan - Enache, Răduţ, Tănase - Alibec

Lotul avut la dispoziţie de Iordănescu în Turcia

• Portari: Silviu Lung (Astra), Dragoş Balauru (Voluntari), Alexandru Buzbuchi (FC Viitorul)
  • Fundaşi: Cristian Săpunaru (Pandurii), Valerică Găman (Astra), Robert Hodorogea (FC Viitorul), Steliano Filip (Dinamo), Bogdan Vătăjelu (CSU Craiova), Ionuţ Nedelcearu (Dinamo)
  • Mijlocaşi: Dragoş Nedelcu (Viitorul), Gabriel Enache (Astra), Alexandru Mateiu (CSU Craiova), Adrian Ropotan (Pandurii), Romario Benzar (FC Viitorul), Mihai Răduţ (Pandurii), Florin Tănase (FC Viitorul)
  • Atacanţi: Andrei Ivan (CSU Craiova), Alexandru Păun (CFR Cluj), Dorin Rotariu (Dinamo), Ioan Hora (Pandurii), Denis Alibec (Astra Giurgiu)

Urmează partide cu Zimbru Chişinău şi Beroe Stara Zagora

Tricolorii mai au programate două meciuri în cantonamentul din această iarnă, urmând să întâlnească tot echipe de club. Pe 2 februarie, de la ora 18:00, România va înfrunta Zimbru Chişinău (Moldova - locul 3), în timp ce pe 6 februarie elevii lui Iordănescu vor întâlni formaţia Beroe Stara Zagora (Bulgaria - locul 3), de la ora 17:00.