Contra, revenire în stil de mare campion la Ploieşti! Budescu a strălucit, Keşeru rămâne un "killer". Victorie de moral în faţa unui adversar modest. Urmează Copenhaga

5 oct 2017 17481 afişări Comentează şi tu Nationala
Contra, revenire în stil de mare campion la Ploieşti! Budescu a strălucit, Keşeru rămâne un "killer". Victorie de moral în faţa unui adversar modest. Urmează Copenhaga ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO 2 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7952/16756515/1/7452348-mediafax-foto-alexandru-dobre.jpg

Cosmin Contra s-a întors joi la Ploieşti, dar fără Cupa României, aşa cum o făcea în 2013. În atac, Bokila a fost înlocuit de Florin Andone. Din tribune se aude "România! România!", în loc de "Suntem toţi uniţi pentru Ploieşti". "Guriţă" a prins glas în aceşti patru ani. A ajuns acolo unde orice antrenor român visează să ajungă. Petrolul şi-a dat "restart", a luat-o de la zero. Pe un drum asemănător pleacă şi România, cu un nou antrenor la timonă. Un nou început pentru tricolori. Poate dacă am avea mai puţine episoade pilot, am pune de un serial.

Suporterii aflaţi în tribunele stadionului "Ilie Oană" au fost singurii care s-au afirmat în primele 15 minute. Tricolorii au avut parte de susţinere din peluză. Oficialii FRF au fost apostrofaţi, fiind consideraţi principalii vinovaţi pentru situaţia în care a ajuns fotbalul nostru. Crainicul arenei le-a cerut fanilor să nu-i mai "ţintească" pe adversari cu lasere.

"Istoria fotbalului românesc, clădită în zeci de ani, distrusă de FRF pentru bani", banner afişat de suporteri la meciul cu Kazahstan. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Blitzkrieg

Chipciu a avut prima şansă importantă a României. După o combinaţie cu Andone, mijlocaşul lui Anderlecht l-a luat la ţintă pe portarul Pokatilov, în situaţie de unu la unu. Budescu a centrat de la colţul terenului, dar Chiricheş nu şi-a calculat bine paşii, astfel că a fost lovit de minge. În seara în care căpitanul nostru a atins borna de 50 de selecţii în naţională, căpitanul Poloniei, Robert Lewandowski, a ajuns la 50 de goluri marcate în prima reprezentativă, devenind golgheterul "all-time".

După un început timid, elevii lui Contra au preluat controlul partidei. Chipciu, Andone şi Grozav au ajuns la finalizare, dar fără să trimită pe cadrul porţii. Omul responsabil cu golurile spectaculoase la FCSB în acest sezon, Constantin Budescu, şi-a pus amprenta şi asupra echipei naţionale. După ce a păcălit doi adversari ca-n curtea şcolii, Budescu a şutat cu efect din unghi, Pokatilov a fost păcălit de traiectoria balonului, iar tabela "s-a dezgheţat".

Purtaţi pe braţe de euforia golului, tricolorii au revenit în atac. Budescu a căzut în careu după ce a scos din joc alţi doi adversari. Sandro Schärer n-a stat pe gânduri şi a indicat punctul cu var. Din tribune s-a strigat "Budescu, Budescu." Mijlocaşul a luat mingea în braţe şi a înscris fără emoţii. Arbitrul a strigat "bis". Budescu a revenit şi a marcat din nou. Este pentru prima oară în actuala campanie, când tricolorii înscriu până la pauză.

De la bulgari vin golurile

Norii s-au scuturat peste "Ilie Oană" la pauză, dar s-au calmat rapid. Budescu a continuat să-şi ridiculizeze adversarii şi în partea secundă. Oaspeţii au răspuns cu câteva intrări dure. Grozav a ridicat publicul în picioare cu o reluare din "foarfecă", dar mingea s-a scurs în afara terenului. Ne-am adus aminte de golul reuşit în Ţara Galilor, împortiva lui Swansea, pe vremea când Grozav şi Contra făceau echipă la Petrolul.

Tricolorii n-au mai forţat în partea secundă. Chipciu şi-a asigurat câteva zile libere, fiind sancţionat după un fault inutil asupra lui Kuat, la mijlocul terenului. Stranierul va fi suspendat pentru meciul cu Danemarca din ultima etapă, pentru cumul de cartonaşe galbene. Andone a părăsit terenul în minutul 66, bifând un nou meci fără gol pentru echipa naţională. Benzar a fost şi el avertizat, astfel că nu joacă la Copenhaga.

După intrarea golgheterului de peste Dunăre, Claudiu Keşerü, România a revenit în ofensivă. La numai şapte minute de la intrarea pe gazon, vârful lui Ludogoreţ a scăpat singur cu Pokatilov şi a înscris pentru 3-0. Contra i-a oferit lui Budescu un "standing ovation", în finalul jocului. Alexandru Ioniţă a primit şansa debutului în prima reprezentativă. Defensiva a "călcat strâmb" pe fondul unui joc relaxat. Intrat la pauză, "nouarul" Turysbek a marcat golul de onoare pentru oaspeţi, cu o lovitură de cap din interiorul careului. Keşerü putea reuşi dubla în minutul 89, dar a reluat puţin pe lângă stâlpul din dreapta, din cădere.

La primul meci sub comanda lui Contra, naţionala a arătat o altă atitudine. Jucătorii s-au luptat pentru fiecare balon. Lipsa unei mize a contat de asemenea în jocul tricolorilor. Rămâne de văzut cum se vor prezenta Andone&Co. pe viitor.

România: Tătăruşanu - R. Benzars, Chiricheş (cpt.), D. Grigore, Cr. Ganea - Pintiliis (Hoban 70') R. Marin - Chipcius, Budescu (A. Ioniţă 79'), Grozav - Fl. Andone (Keşerü 66'). Antrenor: Cosmin Contra.

Kazahstan: Pokatilov – Beysebekov, Maliys, Akhmetov, Dmitrenko, Suyumbayevs – Tagybergen (Turysbek 65') – Kuats (cpt.), Darabayevs, Nurgaliyev (Khizhnichenko 46') – Murtazayev (Shchetkin 58'). Antrenor: Aleksandr Borodyuk.

Brigada de arbitri: Sandro Schärer (central), Stephane De Almeida , Sladan Josipović (asistenţi), Alain Bieri (rezervă).

Stadion: "Ilie Oană" - Ploieşti.