Concordia – Viitorul 1-1. Defensiva lui Ionuț Badea a cedat din nou pe final. Marc a înscris golul carierei, dar Houri a egalat în minutul 89

Redactor:
Daniel Anghel
Concordia - Viitorul 1-1. Defensiva lui Ionuț Badea a cedat din nou pe final. Marc a înscris golul carierei, dar Houri a egalat în minutul 89
  • Publicat:
  • Actualizat:

Concordia Chiajna – Viitorul 1-1 (Andrei Marc 32 / Houri 89)

• Concordia Chiajna: Caparco – Matei, Leca (Albu 84), Marc, Panait – Prepeliță (Balgiu 77) – Ivanovici, Gorobsov, Deaconu, Grădinaru – Guessan (Măzărache 73)
  • Rezerve: Costache – Albu, Balgiu, Bărboianu, Cristescu, Fota, Măzărache
  • Viitorul: Buzbuchi – Ghiță, Luchin, Hodorogea, Boboc – Ciobanu, Artean, Iacob – Stoica (Pitu 77), Voduț (Houri 71), Mățan (Drăguș 78)
  • Rezerve: Cojocaru – de Nooijer, Drăguș, Houri, Mladen, Pitu, Vînă

Min. 90+3: Fluier final. FC Viitorul și Concordia au obținut primele puncte din acest sezon, la capătul unei remize, scor 1-1. Ca și în prima rundă, ilfovenii au încasat un gol pe final. Houri a egalat în minutul 89. La Mediaș, în prima etapă, Fortes a adus victoria Gazului după ce a punctat la ultima fază.

Min. 89: GOOOL Viitorul! Lyes Houri egalează în minutul 89. Ciobanu a centrat la 14 metri din flancul drept, iar francezul venit în această vară a marcat primul său gol în România cu un șut puternic expediat la firul ierbii. Caparco a plonjat, dar n-a mai putut face nimic.

Min. 60 Stoica se trezește cu mingea în picior în careul ilfovean, dar Caparco, aflat în zi mare, îi suflă balonul și reușește să-l respingă.

Min. 46 S-a reluat jocul!

22:05 Startul reprizei secunde se va amâna câteva minute din cauza ploii.

Min. 45 Pauză!

Min. 43 Voduț trece pe lângă egalare! Acesta primește o pasă la limita offside-ului și încearcă să-l execute pe Caparco cu un șut pe jos, cu interiorul piciorului stâng, dar mingea trece puțin pe lângă poarta ilfoveană, iar tabela rămâne intactă.

Min. 38 Voduț putea înscrie, după ce Caparco era bătut, dar Marc scoate de pe linia porții, iar tabela rămâne intactă.

Min. 32 GOOOL Concordia Chiajna! Andrei Marc driblează doi adversari și trage de la distanță în vinclul porții unui Buzbuchi rămas fără replică.

Min. 24 Ocazie pentru Viitorul! Mățan centrează în careu, Ghiță reia cu genunchii dar Caparco intervine și respinge pericolul.

Min. 1 Fluier de start la Chiajna!

Concordia Chiajna și Viitorul închid etapa cu numărul doi a sezonului 2018-2019 de Liga 1 Betano. Ilfovenii vin după o înfrângere dureroasă pe terenul celor de la Gaz Metan Mediaș, în care au pierdut un punct cu un gol marcat de portughezul Fortes în minutul 90+3. De partea cealaltă, Viitorul lui Gică Hagi vine după o înfrângere surpriză în prima etapă, pe teren propriu, împotriva celor de la Dunărea Călărași. Nou-promovata antrenată de Dan Alexa s-a impus cu golul marcat din lovitură liberă de Honciu, în minutul 4. Totodată, constănțenii au remizat dramatic în turul doi al Europa League, împotriva celor de la Vitesse Arnhem, scor 2-2, după ce echipa lui Hagi a condus cu 2-0, iar meciul cu Chiajna este „testul final” înainte de „examenul” din Olanda.