Victorie la debut pentru Ilie Stan: Steaua-Oţelul 2-1! Fl. Costea, eroul roş-albaştrilor

Comentează şi tu
Ultimul update 2 oct 2011
Victorie la debut pentru Ilie Stan: Steaua-Oţelul 2-1! Fl. Costea, eroul roş-albaştrilor Victorie la debut pentru Ilie Stan: Steaua-Oţelul 2-1! Fl. Costea, eroul roş-albaştrilor 40 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/8830011/3/2343.jpg

După atâtea schimbări de antrenori, de conducători, de suporteri şi de atitudine, Steaua în versiunea "octombrie 2011" părea că nu mai are nicio şansă la titlu sau măcar la locurile fruntaşe. Împotriva acestei idei s-au ridicat aseară ambiţia lui Ilie Stan şi încăpăţânarea lui Florin Costea, ultimul decizând meciul în prelungiri (2-1).

Sugestivă pentru greţoşenia care înconjoară acum Steaua a fost aseară atmosfera din tribune. Cei 60 de fani veniţi de la Galaţi au fost singurii care s-au auzit pe tot parcursul meciului, pentru că cei 9.000 de buzoieni veniţi, teoretic, să încurajeze Steaua n-au fost vocali decât la sosirea în stadion a lui Gigi Becali. În rest, muţenie totală. Poate aşa şi trebuia.

Nebunia a fost în final
Şi acum despre fotbal. Steaua domină teritorial, bezmetic, startul de meci, dar primii care lovesc sunt gălăţenii. Viglianti şutează de la marginea careului, Punosevac deviază oarecum norocos, iar Stanca scoate mingea din plasă (16). Steliştii nu-şi revin, Bălan are "free role" şi aleargă în permanenţă pe toată lăţimea terenului, dar nu se leagă nimic. Mijlocaşul adus de la Sportul ratează şi prima ocazie a Stelei, mingea trimisă de el acrobatic, pe spate, trecând puţin pe lângă poartă.

Steaua începe hotărât după pauză şi, în minutul 54, Prepeliţă se trezeşte liber în centrul careului, dar întârzie şi este blocat. Peste doar şase minute, Tănase este tras de tricou de Skubic, iar Tudor dictează penalty. Fază grea, dar arbitrul are acoperire. Nikolic înscrie de la punctul cu var, iar meciul se relansează. Urmează un ofsaid la Tatu, contestat de stelişti, dar real, un cap pe lângă vinclu al lui Viglianti (71) şi o senzaţională intervenţie a lui Costin de pe linia porţii la un lob al aceluiaşi Tatu.

Şi când toată lumea se pregătea să cânte prohodul noii Stele a lui Ilie Stan, a ieşit la rampă Florin Costea: şut fără preluare din interiorul careului, după o prelungire a lui Nikolic, iar roş-albaştrii pot răsufla uşuraţi. Au trei puncte în plus, dar şi, pentru prima dată după multă vreme, premize de mai bine.

CLICK AICI PENTRU LIVE TEXT

INFO 20:16: Gigi Becali a dezvăluit numele jucătorului în care îşi pune toate speranţele de acum înainte.

"M-aş bucura să intre Tibi Bălan titular. Un singur jucător poate schimba tot jocul. O singură rotiţă într-o maşinărie poate schimba tot. E prea devreme să vorbim de campionat. Pe Vaslui o văd mai importantă chiar şi decât pe Dinamo în acest campionat.

E foarte important să câştigăm meciul cu Oţelul Galaţi.", a declarat Gigi Becali la gsptv.

INFO 18:12: Ilie Stan este al patrulea antrenor al Stelei care debutează într-un meci cu Oţelul Galaţi. Predecesorii săi sunt Anghel Iordănescu, Marius Lăcătuş şi Edi Iordănescu.

Ultimul este chiar actualul secund al lui Ilie Stan la Steaua.

Antrenori care au debutat la Steaua într-un meci cu Oţelul:

1992 - Anghel Iordănescu - Oţelul - Steaua 1-1

2007 - Marius Lăcătuş - Steaua - Oţelul 3-1

2010 - Edi Iordănescu - Oţelul - Steaua 1-0

UPDATE 14:49 Într-un sondaj iniţiat de www.prosport.ro, 44% dintre votanţi merg pe mâna Stelei în derby-ul cu Oţelul, în timp ce 34% dintre fani sunt convinşi că trupa lui Dorinel Munteanu se va impune diseară. Semnul X e cel mai puţin probabil în viziunea cititorilor, 22% dintre aceştia alegând această variantă.

Tu care crezi că va fi scorul partidei Steua - Oţelul?

14:21 Steaua e favorită la pariuri pentru meciul cu Oţelul. Cota pentru o victorie la debut a lui Ilie Stan e de aproximativ 1.70, în timp ce o surpriză a Oţelului ar returna de aproximativ 4.5 ori banii pariaţi. "Întâlnim echipa campioană totuşi, vom avea un meci foarte greu, dar suntem Steaua şi trebuie să câştigăm!".

11:40 Tibi Bălan va fi în lotul Stelei pentru meciul cu Oţelul şi sunt şanse mari ca mijlocaşul venit de la Sportul să debuteze în această seară. Ilie Stan va volosi sistemul 4-4-2 la primul meci pe banca roş-albaştrilor şi va face două modificări faţă de "11"-le care a remizat cu AEK Larnaca.

Din "schemă" vor sări suspendatul Gardoş şi Emeghara.

Steaua şi-a schimbat antrenorul şi pleacă în cursa de urmărire a liderului Dinamo. Ajunsă la 11 puncte de marea rivală, Steaua nu-şi mai permite niciun pas greşit, iar Becali a trasat deja obiectivul imediat pentru noul tehnician: victorii cu Oţelul, Vaslui şi Rapid şi revenirea pe podium în cel mult 4 etape.

Ilie Stan promite să le redea fotbaliştilor bucuria de a juca fotbal şi vrea o victorie înainte de pauza de două săptămâni datorată meciurilor naţionalei. "Important este să câştigăm meciul cu Galaţiul şi pe urmă vom avea două săptămâni de pauză în care vom pune lucrurile la punct. Pentru mine are o importanţă aparte faptul că se joacă la Buzău, unul dintre cele mai dragi stadioane. E ca un semn şi sper să învingem", spune Ilie Stan.

ProSport te ţine la curent cu tot ce se întâmplă în ziua meciului Steaua - Oţelul. Informaţii inedite, poze în timp real, comentariu live text şi toate reacţiile în format LIVE BLOG.