Steaua – Rudar 1-1

Steaua - Rudar 1-1
  • Publicat:
  • Actualizat:

Dacă Dinamo le-a administat șase goluri celor de la Zeta, locul 6 la finalul turului în Muntenegru, roș-albaștrii nu au reușit decât un egal, 1-1, în fața unei grupări aflate pe locul 4 în același campionat.

Singurele ocazii notabile ale primei reprize le-au aparținut lui Kapetanos și D. Moreno, dar loviturile de cap ale ambilor au ocolit poarta celor de la Rudar. Cea mai mare ocazie au avut-o însă muntenegrenii, după ce Randjelovic a scăpat singur spre poarta lui Zapata, dar s-a complicat iar Tudose a îndepărtat pericolul.

Repriza secundă a fost mult mai animată. În minutul 54, Rudar a deschis scorul dintr-o lovitură liberă, dar centralul a anulat golul muntenegrenilor pe motiv că steliștii au ieșit prea repede din zid. Până la urmă tot muntenegrenii înscris primii. Bozovic a punctat în minutul 64 cu o lovitură de cap, în urma unei lovituri libere. Avantajul celor de la Rudar a durat însă doar cinci minute, pentru că B. Stamcu a adus egalarea pentru trupa lui Lăcătuș, cu o execuție senzațională.

Steaua – Rudar 1-1, iar roș-albaștrii încheie cantonamentul din Antalya cu un palmares destul de slab în amicale, două victorii (1-0 cu Hajduk Split și 2-1 cu FC Moscova), două egaluri (1-1 cu Slovan Bratislava și 1-1 cu Rudar Pljevlja) și o înfrângere (0-1 cu Aalborg).

Delegatia Stelei va reveni în București în această seară, cu o cursa charter. În prima etapă a returului, pe 27 februarie, roș-albaștii vor juca în Ghencea cu FC Vaslui.

Echipele de start:

Steaua: Zapata – Golanski, Tudose, Ghionea, Petre Marin – Tiago – Szekely, B. Stancu, Dayro, Semedo – Kapetanos

Rudar: Randanovic, Relijic, Vukovic, Romanov, Adzic, Sekulic, Useni, Brnovic, Zec, Ivanisevic, Randjelovic

Umăriți aici comentariul live al partidei Steaua – Rudar Pljevlja

Min. 83 Pedriel intră pe teren în locul autorului golului stelist, B. Stancu

Min. 80 Lovitură de colț pentru Rudar, executată destul de prost., balonul ajunge în cele din urmă în brațele lui Cernea

Min. 73 Schimbări la Steaua. Ies Golanski și Thiago, intră Lucian Filip și Onicaș. Abuzătoaie îl înlocuiește pe Semedo

Min. 69 GOLLLLLLLLLL STEAUA. B. Stancu reușește egalarea pentru roș-albaștri, cu o execuție senzațională, un șut de la 25 de metri, fără speranțe pentru Randanovic

Min. 65 Schimbări la Steaua. Intră Baciu în locul lui Tudose

Min. 64 GOL RUDAR. Înscrie Bozovic, intrat în repriza secundă, cu o deviere cu capul la colțul lung, după o lovitură liberă de pe partea dreaptă

Min. 61 O nouă ocazie pentru Rudar. După o loivtură de colț, balonul trece pe lângă poarta Stelei, deviat cu capul de un jucător muntenegrean

Min. 54 Incursiune frumoasă a unui jucător muntenegrean, P. Marin se vede nevoit să-l stopeze neregulamentar și primește un galben. Ivanisevic execută foarte bine lovitura liberă, de la 25 de metri și reușește să înscrie.  Centralul anulează reușita vârfului muntenegrean, din cauză că steliștii au ieșit mai repede din zid! Se repetă lovitura liberă, de data aceasta muntenegrenii preferă o execuție pe jos, pe sub zid. Balonul trece la o palmă de bara din dreapta a lui Cernea

Min. 52 Lansare a lui Dayro pentru B. Stancu, ultimul se afla însă în offside

Min. 50 Prima ocazie a reprizei secunde aparține muntenegrenilor. Brnovic șutează din interiorul careului stelist, de pe partea dreaptă, respinge Cernea

Min. 48 Thiago vede un galben pentru o intrare mai tare

Min. 46 A început repriza secundă a amicalului Steaua – Rudar. O primă schimbare la Steaua. Cernea l-a înlocuit pe Zapata între buturile roș-albaștrilor

Min. 45 Fluier final al primei reprize. La pauză, scorul este egal, Steaua – Rudar 0-0. O primă repriză destul de slabă pentru roș-albaștri, care nu au amenințat serios poarta lui Randanovic

Min. 44 Centrarea lui Golanski, de pe partea stângă, este prea înaltă pentru Kapetanos

Min. 39 Șut puternic, pe jos, al lui Ivanisevic, de pe partea stângă, reține Zapata

Min. 37 Muntenegrenii au trecutl la controlul partidei, în ultimele minute. Lovitură de colț, respinge Zapata

Min. 35 Ocazie uriașă a lui Rudar. Randjelovic scapă singur spre poartă, în poziție centrală, încearcă să-l dribleze pe Zapata, care-i închide unghiul, vine din spate Tudose și îndepărtează pericolul

Min. 27 Golanski se resimte după o intrare mai tare a unui muntenegrean

Min. 26 Ivanisevic șutează din întoarcere, de la 22 de metri, Zapata are ceva emoții dar reține în doi timpi

Min. 25 O nouă centrare bună de pe partea dreaptă, același D. Moreno reia cu capul, pe lângă bara din dreapta a goolkeeper-ului muntenegrean

Min. 23 Lovitură liberă de pe partea stângă. D. Moreno trimite în careul lui Rudar, iese Randanovic și boxează balonul

Min. 20 Prima ocazie importantă a Stelei. Szekely centrează de pe partea dreaptă, D. Moreno reia cu capul, de la colțul scurt, din 8 metri, pe lângă poartă

Min. 17 Szekely se resimte puțin, după ce a fost lovit la cap de goolkeeeper-ul lui Rudar, la o centrare a lui Thiago

Min. 15 Replica muntenegrenilor. Ivanisevic șutează din careul Stelei, peste poarta lui Zapata

Min. 13 Prima fază mai legată a Stelei. Thiago îi trimite o pasă lungă lui Kapetanos, vârful grec ratează stopul, deși se afla într-o poziție excelentă. Atacantul stelist încearcă o centrare în careul lui Rudar, prea înaltă însă, B. Stancu nu ajunge la balon

Min. 10 Centrare lungă în careul stelist, nicio emoție pentru steliști. Ghionea îi trimite cu pieptul lui Zapata

Min. 6 Lovitură liberă petru Rudar, de la aproape 30 de metri. Șutul unui muntenegrean este blocat de zidul Stelei

Min. 1 A începutul partida Steaua – Rudar, ultimul amical al roș-albaștrilor în cantonamentul din Antalya