Steaua – Ludogoreț 2-4, campioana e umilită. Bulgarii au ratat două penalty-uri. Grădinaru și Iancu au marcat pentru români

Steaua - Ludogoreț 2-4, campioana e umilită. Bulgarii au ratat două penalty-uri. Grădinaru și Iancu au marcat pentru români

Steaua a încheiat cu o înfrângere categorică cel de-al treilea meci amical al perioadei de pregătire de vară. Împotriva campioanei Bulgariei, Ludogoreț Razgrad, Steaua nu a putut decât să asiste la o demonstrație de forță. Bulgarii au avut 4-0 până în minutul 81, au avut și două penalty-uri ratate, și doar intrarea puștiului Grădinaru a făcut ca Steaua să ducă scorul la 2-4. Cu atât mai îngrijorător pentru Costel Gâlcă este faptul că acest meci a fost abordat cu cel mai bun „11” pe care îl poate oferi lotul Stelei, doar Adi Popa a lipsit din motive medicale.

23:24 GOOOOL STEAUA! Grădinaru pare să fie omul meciului pentru Steaua. Puștiul obține un penalty în minutul 85, iar Gabi Iancu marhează pentru Steaua – Ludogoreț 2-4

23:19 GOOOOL STEAUA! În minutul 81, Răzvan Grădinaru reduce din diferență cu un gol marcat printr-o scăriță. Steaua – Ludogoreț 1-4.

23:18 GOL LUDOGOREȚ Se îngroașă gluma. Chiar dacă e numai un meci amical, Steaua se prezintă dezastruos. Choco il invinge pe Cojocaru cu o execuție de generic.

23:12 Campioana României este umilită de campioana Bulgariei. Beznjak îl învinge pe Cojocaru și urcă scorul la 3-0 pentru Ludogoreț. Prepeliță este înlocuit de Neagu.

23:07 În minutul 70, Costel Gâlcă mai face patru schimbări. Au iesit Latovlevici, Tănase, Sânmărtean și Stanciu. Au intrat Toșca, Pîrvulescu, Grșdinaru și Vâlceanu

23:05 GOL LUDOGOREȚ! Marcelinho majorează scorul în minutul 65. La puțin timp după marcarea celui de-al doilea gol, bulgarii au mai ratat un penalty. Râpă a faultat în careu, dar Cojocaru a parat lovitura de la 11 metri

22:54 Lukasz Szukala a ieșit de pe teren, în locul său fiind introdus Cornel Râpă. Varela completează centrul liniei defensive cu Gardoș.

22:49 Au avut loc două modificări în echipa Stelei. Keșeru i-a lăsat locul lui Gabi Iancu pentru a doua repriză. A ieșit și Arlauskis, schimbat cu Cojocaru.

22:30 Pauză la meciul Steaua – Ludogoreț, scorul este 1-0 pentru campioana Bulgariei. Se pare că nu vom mai putea urmări în regim live video și repriza a doua pentru că au existat ceva probleme cu drepturile de transmisie și totul a fost întrerupt la pauză.

22:13 Keșeru a făcut henț în propriul careu după o lovitură de colț, iar arbitrul a dictat penalty pentru bulgari. Căpitanul lui Ludogoreț, același Dyakov care înscrisese primul gol, a tras pe lângă în dreapta lui Arlauskis.

22:03 GOL LUDOGOREȚ! Campioana Bulgariei a reușit să înscrie în poarta lui Arlauskis în minutul 18 în urma unui contraatac purtat în viteză.

22:02 Cristi Tănase poartă banderola de căpitan al Stelei în această seară în condițiile în care Costel Gâlcă a trimis pe teren cam cea mai bună formulă pe care o are la dispoziție.

21:55 Cosmin Moți, fundaș central la Ludogoreț, a avut o intrare foarte dură la Claudiu Keșeru. Atacantul Stelei a scăpat fără accidentare. În primele 10 minute avem parte de o partidă modestă, fără ocazii mari de poartă. Steaua are inițiativa, însă mingea ajunge rar în careul bulgarilor.

21:45 Partida abia acum începe, cu 15 minute mai târziu față de ora la care a fost programata inițial.

Campioana României începe programul meciurilor amicale din cel de-al doilea cantonament al verii, cel desfășurat în Anglia, la baza sportivă St. George’s Park. În această seară, de la ora 21:30 a României, Steaua va juca împotriva campioanei Bulgariei, Ludogoreț Razgrad. Costel Gâlcă va aborda diferit această partidă față de meciurile amicale din cantonamentul italian. Antrenorul va trimite un prim „11” alcătuit din cele mai bune variante pe care le are în acest moment la dispoziție.

CLICK AICI PENTRU TRANSMISIUNEA VIDEO A MECIULUI STEAUA – LUDOGOREȚ

Steaua: Arlauskis – Varela, Szukala, Gardoș, Latovlevici – Sânmărtean, Prepeliță – Stanciu, Chipciu, Tănase – Keșeru

Rezerve: Niță, Cojocaru – Râpă, Filip, Toșca, Matei, Pham-Huy, Pîrvulescu, Neagu, Grădinaru, Aldea, Iancu, Vâlceanu

Ludogoreț: Stoyanov – Junior Caicara, Moți, Minev, Terziev – Dyakov, Fabio Espinho, – Aleksandrov, Marcelinho, Misidjan – Juninho Quixada

Meciul cu Ludogoreț este primul amical din Anglia, cantonament în care Steaua se va mai întâlni cu Oldham, pe 5 iulie, și cu AEL Limassol, pe 7 iulie. Partida campioanei cu Anderlecht, programată inițial pe 3 iulie, a fost anulată.