4 iun 2017 7934 afişări Comentează şi tu Liga 1
Retrogradaţi în minutul 90+4 al ultimei etape! Modul INCREDIBIL în care Pandurii a picat în Liga 2, după un meci cu final nebun, în care fanii gazdelor scandau "Timişoara, Timişoara!" captură: Dolce Sport

Final nebun de sezon în play-out-ul Ligii 1, în care Pandurii a retrogradat deşi înainte de ultima etapă gorjenii ocupau locul 5, care le asigura prezenţa pe prima scenă şi în sezonul viitor. Învinşi de Botoşani, scor 1-2, elevii lui Stoican nu au putut păstra nici speranţa barajului, după ce ACS Poli Timişoara a remizat la Mediaş, scor 2-2, iar Chiajna s-a impus în faţa FC Voluntari, scor 1-0.

Partida Botoşani - Pandurii părea să se îndrepte spre un 0-0, scor la care oaspeţii ar fi încheiat play-out-ul pe locul 6, care trimite la barajul cu UTA (locul 3 din Liga 2), dar Golofca a deschis scorul în minutul 88 şi stadionul de la Botoşani a erupt.

Oamenii lui Stoican au revenit însă pe tabelă în minutul 2 al prelungirilor, când Florin Ilie a egalat la 1 cu o lovitură de cap (1-1) şi totul părea încheiat (90+2).

Fulop a lovit însă necruţător 120 de secunde mai târziu (2-1), iar situaţia a devenit de-a dreptul dramatică. Finalul a fost incendiar, iar întreaga asistenţă părea să sărbătorească retrogradarea Pandurilor ca pe un trofeu câştigat de propria echipă. "Timişoara, Timişoara!" şi "B-ul, B-ul" s-a auzit din mii de piepturi, moment în care nervii jucătorilor au cedat.

Istvan Kovacs l-a eliminat pe Mihai Roman după o fază în care jucătorii au fost la un pas de o bătaie generală (90+6), iar fluierul final a venit după 9 minute de prelungiri.

În celelalte două partide scorul a rămas neschimbat (Gaz Metan - ACS Poli 2-2, cu bănăţenii revenind de la 0-2, şi Voluntari - Chiajna 0-1), iar Chiajna se salvează de la retrogradare, în timp ce ACS Poli va disputa barajul cu UTA Bătrâna Doamnă.