12 feb 2017 22173 afişări Comentează şi tu Liga 1
Reghe, antrenor de formă! Becali a făcut echipa cu care FCSB a transpirat pentru un egal, 2-2 cu Voluntari. Gnohere, la primul gol foto: Alexandru Dobre / Mediafax

Şocant pentru un club care se pretinde a avea loc între cele mai mari din Estul Europei, la FCSB au loc întâmplări de domeniul SF-ului. Înaintea unui meci de campionat, finanţatorul echipei spune, în direct la TV, că i-a ordonat antrenorului să joace cu anumiţi fotbalişti. Sau fără unii dintre ei. Aşa şi-a făcut loc Ovidiu Popescu în echipă, aşa au dispărut Bălaşa şi Achim. Ce rol mai poate avea antrenorul în astfel de cazuri? Se pare că niciunul.

Meciul începe prost pentru vicecampioana cu antrenor din lojă. Tamaş doarme lângă un Ivanovici lansat cu o minge lungă din propria jumătate, mijlocaşul e mult mai rapid şi, ajuns în situaţie de unu la unu cu Niţă, deschide scorul lejer. Dintr-o dată, ”antrenorul” FCSB s-a trezit în situaţia din 2016, atunci când impotenţa ofensivă a fost cuvântul cheie. Nicio idee clară de joc, inovaţie tactică zero, motiv pentru care Gohere a devenit Golubovic 2, iar centrările leşinate de la Jakolis şi De Amorim s-au lovit, de cele mai multe ori, de primul fundaş. Totuşi, complet surprinzător, Voluntariul nu se baricadează. Doza de curaj pare prostească, în special pentru că ilfovenii nu construiesc, nu ţin de minge. Asta îi costă în minutul 31, atunci când Jakolis vine în viteză pe dreapta şi pasează în spate, acolo unde apare Boldrin. Brazilianul finalizează simplu pentru 1-1. Toată lumea anticipează dezastrul pentru FC Voluntari, însă senzaţia vine mai repede pe slăbiciunea ilfovenilor decât pe puterea ofensivă a vicecampioanei. După o bâlbă a lui De Amorim, cel care loveşte cu nasul o minge în faţa porţii lui Balauru, şi după câteva faulturi dure ale lui Pintilii repriza se termină la egalitate.

Limitele lui Florin Niţă şi salvarea lui Tănase

Realitatea a luat contact cu fecesebiştii abia la pauză. Deşi parţial. Au intrat Bălaşa şi Achim, au ieşit De Amorim şi Pintilii. Facă-se voia patronului, Ovidiu Popescu joacă mijlocaş central! Cu un Gnohere din alt film, gazdele continuă să atace pe ruta Tamaş, Achim, apoi Jakolis sau Boldrin, dreapta sau stânga. Singur plus evident e dat de Achim, cel care e mobil între linii şi reuşeşte pase care ar fi putut să fie utile dacă FCSB l-ar fi avut pe Alibec în locul lui Gnohere. După minutul 65, Reghecampf a mai găsit un prilej pentru a pune în practică dorinţa lui Becali. Bălaşa a trecut fundaş central, iar Tamaş a jucat fundaş dreapta. Imediat, Gnohere e surprins în ofsaid la o pasă excelentă în faţa porţii pe care o dă Momcilovic.

În clipele în care, după intrarea lui Florin Tănase, FCSB presa pentru victorie, Florin Niţă îşi demonstrează limitele. Cu mingea în joc, portarul fecesebist vrea să arunce către un coechipier şi îşi face loc cu pumnul în faţa lui Novac. Deşi fără intensitate, lovitura a fost văzută de Florin Chivulete şi FC Voluntari a primit penalty. Florin Cernat marchează fără emoţii şi nu se poate bucura mai mult de câteva minute. Chivulete vede un nou penalty, mult mai controversat, atunci când Maftei se aruncă la sacrificiu în faţa lui Tănase şi, pare-se, atinge mingea cu mâna. Penalty executat cu siguranţă de Gnohere, iar meciul se termină 2-2. Rezultatul ţine vicecampioana la trei puncte de Viitorul, iar echipa lui Hagi are un meci în minus pe care îl va juca mâine, cu Pandurii.