Punct ciupit pentru două echipe care visează să se salveze de la retrogradare. Gaz Metan Mediaş – ACS Poli, 1-1 după un joc cu penalty neacordat oaspeţilor

9 apr 2018 1854 afişări Comentează şi tu Liga 1

Meci de mare chin în a doua zi de Paşte la Mediaş, unde ACS Poli şi Gaz Metan au remizat, scor 1-1. George Găman nu a dat un penalty timişorenilor în repriza a doua, când Sîrghi l-a faultat clar pe Maxi Oliva.

A fost un meci cu o primă repriză jucată doar pentru a fi bifată, fără niciun balon trimis pe poartă de niciuna dintre formaţii. În a doua parte a meciului, cele două echipe şi-a adus aminte că trebuie să joace fotbal şi că au de atacat o poartă. O gafă a lui Artean a dus la deschiderea scorului, prin Joao Diogo pentru gazde, dar timişorenii au egalat graţie lui Ciucur.

Miza partidei s-a simţit în prima repriză, una foarte săracă în faze de fotbal. Timişoara nu a putut ameninţa mai deloc poarta. Munteanu a scăpat bine pe contraatac în minutul 17, dar Buşu a venit şi l-a oprit înainte să intre în careu. Bănăţenii au mai încercat o construcţie mai curajoasă, cu stopperul Melinte în careul advers, dar faza a rămas fără o finalizare periculoasă. Nici Mediaşul nu a strălucit. În minutul 41 însă, echipa lui Pustai a avut o ocazie, dar Ely Fernandes a trimis o centrare cu capul mult peste poartă, deşi se afla în poziţie favorabilă. De asemenea, gazdele au cerut penalty pe final de repriză, la un balon atins de Haruţ cu pieptul.

Echipele şi-au adus aminte să tragă la poarta în repriza a doua

Ca în multe meciuri de Liga I, mai ales cele cu echipe deplay-out, cele două formaţii au început să joace pentru a marca după pauză. Timişoara a avut o mare şansă la o pasă venită din stânga trimisă de Vaşvari pentru Munteanu, dar fostul jucător al Gazului a fost incomodat de Buşu şi a trimis pe lângă poartă, din careu. Acelaşi mijlocaş a mai avut un balon care nu a prins spaţiul porţii, iar Croitoru a trimis o centrare spre nicăieri. Replica Mediaşului a venit după o pasă în adâncime a lui Ely Fernandes. Rondon a tras din careu, dar Straton a fost pe fază şi a parat.

Penalty neacordat de George Găman. Fotbalul adevărat s-a jucat doar pe final de meci

Cea mai controversată fază a meciului a avut loc în minutul 59. Maxi Oliva a căzut în careu, după o intervenţie a lui Sîrghi, dar arbitrul George Găman nu a fluierat decât corner. Cristi Pustai a părut mai decis pentru a învinge, şi a epuizat toate schimbările deja în minutul 68. Elevii săi au încercat să atace, dar Chamed a avut un şut prea moale, iar Iulian Cristea a trimis balonul în plasa laterală.

Golurile au venit după o lovitură liberă executată de Vaşvari în transversală. La faza următoare, Artean a gafat teribil şi i-aa permis lui Rondon să-i fure mingea. Jucătorul doar i-a centrat lui Joao Digo în faţa porţii pentru o simplă formalitate. Bucuria a ţinut trei minute, deoarece Poli a egalat prin Ciucur, care a primit în careu o pasă de pe dreapta, de la Bîrnoi, după ce la faza precedentă, Cânu a trimis excelent pentru Minai Roman, care a tras însă în Greab.

Un scor care o duce pe Timişoara la 16 puncte, iar pe Mediaş, la 15.

Gaz Metan Mediaş: Greab – Creţu, Fytanidis, Sîrghi, Buşu – I. Cristea, Neagu (min 54 Rosado) – J. Diogo, Ely Fernandes (min 54 Chamed), Tîrcoveanu (min 68 Manole) – Rondon

ACS Poli Timişoara: Straton – Haruţ, Cânu, Melinte (min 74 Enescu), Oliva (min 71 Ţigănaşu) – Vaşvari, Artean – Munteanu, Croitoru (min 57 Bîrnoi), Ciucur – M. Roman