Meci de neuitat pentru doi juniori ai Iaşiului. Asăvoaei a debutat în Liga 1, iar Moldovan a marcat primul gol

7 iun 2017 1116 afişări Comentează şi tu Liga 1
Meci de neuitat pentru doi juniori ai Iaşiului. Asăvoaei a debutat în Liga 1, iar Moldovan a marcat primul gol 2 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/16414023/3/adrian-sabin-moldovan1.jpg

Partida cu ASA Târgu Mureş, ultima a sezonului Ligii 1, ediţia 2016-2017, va rămâne cu siguranţă în memoria a doi dintre tinerii fotbalişti ai Iaşiului. Dacă mijlocaşul Robert Asăvoaei (18 ani) a debutat luni în prima ligă, în remiza 1-1 cu ASA, evoluând 35 de minute pentru CSM Poli, atacantul Adrian Sabin Moldovan (18 ani) a marcat primul său gol în elită. Cum nouă dintre jucătorii care au dus greul în acest sezon intraseră deja în vacanţă după meciul cu Voluntari, antrenorul Eugen Neagoe a deplasat la Târgu Mureş mai mulţi juniori, iar trei dintre aceştia, Moldovan, Asăvoaei şi Danale au încheiat meciul pe teren.

Pentru atacantul Adrian Sabin Moldovan, integralist la Târgu Mureş, golul marcat în minutul 14, din centrarea lui Ştefănescu, a fost primul în Liga 1. „Eram foarte bucuros după ce am marcat, nu ştiam ce să fac, nu ştiam cum să mă bucur. Mi-am adus aminte că Marian Târşa mi-a spus înainte de meci că voi da gol, şi am fugit la marginea terenului să celebrăm golul cu un gest al nostru. Şi Vasile Gheorghe mi-a spus înainte de meci că voi da gol. Cu toţii m-au felicitat, şi colegii, şi Mister. A fost cel mai frumos moment din cariera mea, cu siguranţă voi păstra acest tricou”, a declarat Sabin Moldovan, care a dedicat familiei sale golul marcat: „Dedic familiei golul marcat. Ştiu cum trăiesc părinţii mei fiecare meci pe care îl joc, datorită lor am ajuns aici”.

Asăvoaei va înrăma tricoul cu care a debutat în prima ligă

În vârstă de 18 ani, mijlocaşul Robert Asăvoaei a debutat în Liga 1 în minutul 55 al partidei, când l-a înlocuit pe Ionuţ Panţîru. Tânărul jucător spune că va înrăma tricoul cu care a jucat primul meci în elită.

„La început am avut emoţii, dar după ce am intrat pe teren au trecut. A fost bine. Ştiam că voi juca, mi-a spus domnul antrenor. M-au încurajat cu toţii, şi colegii, şi antrenorii. Cu puţin noroc, puteam să şi înscriu. Domnul antrenor m-a felicitat după joc. Chiar dacă am ratat o ocazie bună, mi-a spus să nu fiu supărat, că am viitorul în faţă. Şi colegii mi-au spus înainte de meci să nu am emoţii şi să joc cu încredere. După meci m-au sunat părinţii, familia, prietenii, m-au felicitat cu toţii pentru debut şi pentru joc. Voi face un tablou cu tricoul acesta, iar al doilea va fi cu tricoul în care voi marca primul gol în Liga 1”, a declarat Robert Asăvoaei.

Acesta a fost remarcat de către Eugen Neagoe în meciurile de la juniori, reuşind doar în retur să înscrie 20 de goluri, 3 în poarta lui Dinamo. „Postul meu este de mijlocaş stânga, dar am fost folosit şi în dreapta, şi în spatele vârfului. Joc oriunde, numai să fiu pe teren. Am terminat junioratul şi mă concentrez de acum încolo la echipa mare. Îmi doresc să fac o pregătire bună şi să joc cât mai des”, a completat tânărului jucător.

Vlad Danale (19 ani) a evoluat şi el ceva mai mult de 30 de minute la Târgu Mureş, intrând în teren în minutul 57, în locul lui Ştefănescu.