„Câinii” s-au impus în al doilea amical din Austria** Festival de goluri cu rezervele! Dinamo – USK Anif 5-1!

Dinamo a bifat și cel de-al doilea amical. Elevii lui Bonetti a învins modesta formație de liga a treia austriacă, USK Anif, cu scorul de 5-1.

Axente și Țucudean în prima repriză, respectiv Platini, Mărkuș și din nou Axente în actul secund au marcat golurile „câinilor”. Pentru austrieci a marcat Elvis Alibabic la doar al treilea șut pe poarta „roș-albilor”.

De menționat că la această partidă, Bonetti a folosit jucători din a doua linie, titularii fiind menajați pentru amicalul mult mai puternic de mâine, meci ce va fi susținut în compania celor de la Șahtior Donețk.

Cum s-au mișcat „câinii”

În meciul jucat la Bischofshofen și câștigat de „câini” cu 5-1, Dario Bonetti a testat majoritatea jucătorilor aduși la echipă în această vară, iar ProSport vă oferă o scurtă analiză a evoluției fiecăruia.

Mircea Axente
(venit de la Poli Timișoara)
A fost foarte activ timp de 90 de minute și a fost de departe omul meciului prin cele două goluri marcate (primul și ultimul).

Issa Ba
(venit de la Gaz Metan)
Închizătorul senegalez a bifat primele 45 de minute de când s-a transferat la Dinamo și a demonstrat că este un bun înlocuitor pentru Kone.

Boubacar Mansalay
(venit de la St. Etienne II)
Conaționalul lui Ba a evoluat numai în prima repriză, lăsând impresia că este un mijlocaș predispus la efort și util în faza de construcție.

Sergiu Homei
Fundașul dreapta s-a întors la Dinamo după o lungă perioadă de accidentări și împrumuturi. A centrat la golul lui Țucudean.

Adrian Mărkuș
(venit de la FC Bihor)
Atacantul a evoluat doar 20 de minute, dar la prima atingere de balon a reușit să marcheze cu o scăriță elegantă.

Ciprian Selagea

(fost la Alba Iulia)
I-a luat locul la pauză lui Ba și s-a achitat cu brio de sarcinile de la mijlocul terenului, chiar dacă nu a ieșit în evidență.

Min. 90 Final de meci! Dinamo se impune lejer!

Min. 89 Axente înscrie după o fază „lucrată” excelent în banda stângă de Strătilă!

Min. 76 Austriecii reduc din diferență! Elvis Alibabic este cel care reușește să înscrie!

Min. 69 Mărkuș scapă singur pe banda dreapta și ridică mingea elegant peste portarul advers.

Min. 68 Axente trage pe colțul scurt, portarul celor de la USK Anif se opune.

Min. 58 Platini reia cu capul spre colțul lung! 3-0 pentru Dinamo

Min. 53 Bălgrădean respinge spectaculos la primul șut pe poartă al austriecilor.

Min. 51 Stănescu trage din prima, din 25 metri, puțin pe lângă.

Min. 48 Platini reia cu capul, mult peste, după o centrare din stânga a lui Mușat.

Min. 46 Raphael Stănescu, Platini, Mușat, Strătilă, Selagea și Dragoș Grigore au intrat în actul secund.

Min. 46 A început repriza a doua!

Min. 45 Final de primă repriză!

Min. 38 Axente reușește un număr personal în banda stângă, dar centrarea este greșită.

Min. 30 Boubacar trage în forță, de la mare distanță, mult peste.

Min. 21 Penalty pentru Dinamo: Curtean ratează incredibil de la punctul cu var! Portarul austriac reușește să intervină.

Min. 10 Țucudean duce scorul la 2-0 după o centrare din dreapta a lui Homei și o nouă gafă a apărării adverse.

Min. 8 Curtean putea rămâne singur cu portarul, dar a fost blocat in-extremis de unul dintre fundași.

Min. 5 Axente profită de o gafă a apărării austriecilor și deschide scorul!

Min. 1 A început meciul! Dinamo are lovitura de start!

Dario Bonetti a trimis în teren următoarea formulă: Bălgrădean – Homei, Nica, Luchin, Pulhac – Curtean, Issa Ba, Boubacar – Alexe, Țucudean, Axente

Dinamo dispută astăzi, de la 19:00, al doilea amical al verii în compania austriecilor de la USK Anif.

Dario Bonetti nu se va mai baza pe fundașul Cosmin Moți, care a plecat spre Bulgaria, unde va semna cu formația Ludogoreț Razgrad.

În prim partidă amicală a verii Dinamo s-a impus cu 6-0 în fața Austriei Kagenfurt, prin golurile înscrise de Dănciulescu, Rus, Țucudean, Filip, Mușat și Strătilă.

IATĂ‚ LISTA COMPLETĂ‚ A PARTIDELOR DE PREGĂ‚TIRE STABILITE DE DINAMO

24 iunie: FC DINAMO BUCURESTI – SK Austria Klagenfurt (Austria) 6-0
27 iunie: FC DINAMO BUCURESTI – USK Anif (Austria)
28 iunie: FC DINAMO BUCURESTI – FC Shahtior Donetk (Ucraina)
30 iunie: FC DINAMO BUCURESTI – SV Grodig (Austria)
1 iulie: FC DINAMO BUCURESTI – FC Anorthosis Famagusta (Cipru)
4 iulie: FC DINAMO BUCURESTI – FC Red Bull Salzburg (Austria)
7 iulie: FC DINAMO BUCURESTI – PFC Neftci Baku (Azerbaidjan)

Casa Regală a făcut anunțul. În ce stare se află Kate Middleton, de fapt
Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Andreea nu este singura victimă a lui Mirel! Ce i-a făcut fostei iubite într-o criză de gelozie?!
Blonda care a uimit în finala Champions League din 2019 s-a reprofilat. Cu ce se ocupa acum tânăra
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă îi dă cineva!"
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă…
BANCUL ZILEI. Tatăl către Bulă: Ce mai e nou pe la școală, băiete?
Mărturia Alinei, mama fetiţelor de 2 şi 4 ani otrăvite de tată, în Spania. Stă zi şi noapte la mormântul lor.
Mărturia Alinei, mama fetiţelor de 2 şi 4 ani otrăvite de tată, în Spania. Stă zi şi noapte la mormântul…
Absolut HILAR! Cybertruck s-a făcut de TOT RÂSUL când a încercat să...
Cea mai frumoasă femeie din România i s-a destăinuit Anamariei Prodan! Cum a reacționat când și-a prins soțul înșelând-o