VIDEO Poli, eliminată! Astra - FC Timişoara 2-2, după prelungiri, 6-5 după loviturile de departajare!

28 oct 2009 25 afişări Comentează şi tu Cupa Romaniei
VIDEO Poli, eliminată! Astra - FC Timişoara 2-2, după prelungiri, 6-5 după loviturile de departajare! Thriller cu happy-end! Astra - FC Timişoara 2-2, după prelungiri, 6-5 după loviturile de departajare! 31 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7949/5059778/7/bi005788.jpg

Nou-promovata Astra Ploieşti a reuşit să elimine pe FC Timişoara în optimile Cupei României şi merge în Sferturi după 120 de minute de joc şi lovituri de departajare. Formaţia lui Nicolo Napoli a fost de fiecare la conducerea partidei prin golurile lui Miranda, minutul 5 şi Păun în minutul 4 al primei reprize de prelungire.

Echipa lui Ioan Ovidiu Sabău a revenit de fiecare dată prin golurile lui Parks din minutul 19 şi Dare Vrsic din minutul 103. Chiar dacă a evoluat din minutul 85 cu un om în minus, Borbely fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe, formaţia bănăţeană a dus meciul până la loviturile de departajare, însă la loteria penalty-urilor Zeiţa Fortuna a fost de partea ploieştenilor. Fundaşul central Mera a executat penalty-ul decisiv, iar portarul Astrei, Miron, şi-a încununat printr-o paradă providenţială evoluţia foarte bună din această partidă.

CLICK AICI PENTRU REZUMATUL PARTIDEI

Astra: Miron - Crăciun, Rohat, Vlaicu, Sandu - Strătilă, Takayuki, Gh. Vasile, Paulinho - Liviu Ganea, Miranda

Rezerve: Munteanu, Mihalache, Oprsal, Gafiţa, Păun, Hatchi, Djokic

FC Timişoara: Taborda - Stancu, Lucin, Brezinski, Maxim - Curtean, Borbely, Ionescu, Chiţu - Magera, Parks

Rezerve: Supic, Rusic, Latovlevici, Vrsic, Mera, Matei, Chiacu.

PENALTY-URI:

Mera execută şi ratează! Miron este eroul Astrei!

Crăciun marchează!

Chiţu ratează incredibil!

Djokic îl evidenţiază pe Taborda!

Luchin bate pentru Poli! Înscrie lejer!

Sandu marchează în vinclu!

Maxim execută pentru bănăţeni! Trimite în vinclu!

Rohat înscrie!

Chiacu ratează penalty-ul decisiv! Loteria continuă!

Astra reface egalitatea!

Magera execută pentru Timişoara! Înscrie!

Miranda ratează! Trimite pe lângă poartă!

Stancu înscrie şi el!

Hatchi marchează plasat pentru Astra!

Curtean bate şi ratează! Egalitatea continuă!

Vasile Gheorghe îl evidenţiază pe Taborda care respinge de sub transversală!

Vrsic execută pentru Timişoara şi marchează!

Takayuki înscrie din prima lovitură de departajare!

MIN. 120 Fluier final! Urmează penalty-uri!

MIN. 119 Curtean vede şi el cartonaşul galben pentru ca şutat în minge după fluierul arbitrului.

MIN. 118 Djokic este avertizat pentru un fault asupra lui Curtean.

MIN. 114 Schimbare: Hatchi intră în locul lui Paulinho.

MIN. 114 Miranda centrează pe colţul scurt, Djokic atacă colţul scurt, dar reluarea sa trece peste.

MIN. 112 Magera centrează pe colţul lung, Chiacu apare la finalizare, dar defensiva Astrei rezolvă faza.

MIN. 106 Păun încearcă un nou gol de generice, dar centrarea sa înşelătoare îl găseşte la post pe Taborda.

MIN. 106 Începe a doua repriză de prelungire.

MIN. 105+1 Se fluieră finalul primei reprize de prelungire.

MIN. 103 GOOOOL TIMIŞOARA! Chiacu centrează de pe partea dreaptă, Miron greşeşte copilăreşte şi scapă balonul dintre mâini, iar Vrsic taxează imediat.

MIN. 97 Miranda "ridică" un balon peste defensiva bănăţeană, însă Paulinho este devansat de Taborda, care a ieşti oportun şi a reţinut mingea.

MIN. 94 GOOOL PĂUN! Mijlocaşul Astrei găseşte vinclul colţului lung printr-o execuţie fantastică! Astra revine în avantaj prin EUROGOLUL lui Păun!

MIN. 91 Schimbare: Liviu Ganea este înlocuit de Djokic.

MIN. 91 Start în prima repriză de prelungire.

MIN. 90+3 Arbitrul pune capăt celor 90 de minute. Urmează două reprize de prelungiri.

MIN. 90+2 Mare ocazie pentru Timişoara! Curtean ratează incredibil din aceeaşi poziţie din care Parks reuşea să marcheze! Miron este providenţial pentru Astra!

MIN. 90 Trei minute până la reprizele de prelungire.

MIN. 90 Curtean încearcă să reia plasat în vinclul porţii lui Miron, însă balonul trece peste.

MIN. 85 Borbely primeşte al doilea cartonaş galben şi este eliminat.

MIN. 80 Mare ocazie pentru Timişoara! Vrsic găseşte o pasă filtrantă pentru Chiacu, însă aceste îl evidenţiază pe portarul ploieştenilor din poziţie de unu la unu cu acesta.

MIN. 78 Chiţu îşi încearcă norocul în două rânduri, dar nu reuşeşte să-şi aducă echipa în avantaj. La prima ocazie trage în braţele lui Miron, apoi, în continuarea fazei, vole-ul nu prinde nici măcar spaţiul porţii

MIN. 76 Schimbare: Păun intră în locul lui Strătilă. Prima modificare efectuată de Nicolo Napoli.

MIN. 73 Schimbare: Hristu Chiacu intră în locu lui Parks. Aceasta a fost ultima schimbare pentru Sabău.

MIN. 70 Schimbare: Iese Brezinski şi intră Mera, la timişoreni.

MIN. 68 Parks putea izbuti "dubla", însă Rohat îi "suflă" mingea in-extremis şi acordă corner.

MIN. 65 Schimbare: Claudiu Ionescu îi lasă locul lui Vrsic în distrubuţia echipei conduse de Sabău.

MIN. 62 Borbely primeşte cartonaş galben pentru un fault la mijlocul terenului.

MIN. 61 Sandu trage plasat din 20m-lateral dreapta. Trasorul trece foarte aproape de colţul lung al porţii lui Taborda. Astra se află la conducerea partidei.

MIN. 60 Miranda sprintează printre stopperii timişoreni, îl depăşeşte în viteză pe Taborda, dar nu reuşeşte să trimită pe spaţiul porţii.

MIN. 57 Vlaicu reia periculos cu capul din 11m-central. Balonul ocoleşte de puţin buturile apărate de Taborba.

MIN. 48 Paulinho scapă de omul său de marcaj, îl driblează pe Taborda care îi ieşise în întâmpinare, dar îşi face mingea prea lungă şi ratează o mare oportunitate de a-şi aduce echipa în avantaj.

MIN. 46 A început partea secundă!

MIN. 45+1 Prima repriză se încheie!

MIN. 45 Cu un minut se va prelungi prima repriză!

MIN. 39 Mare ocazie pentru Timişoara! Parks evită poziţia de off-side si rămâne singur cu portarul, însă Miron are o intervenţie providenţială şi păstrează scorul intact.

MIN. 34 Chiţu reuşeşte un număr personal remarcabil şl trage din colţul careului de 16m. Vole-ul nu este cadrat şi trece mult peste.

MIN. 33 Rohat este şi el avertizat pentru un fault la Magera.

MIN. 29 Ionescu primeşte primul cartonaş galben al partidei.

MIN. 28 Mare ocazie pentru Astra! Vasile Gheorghe trimite un şut violent din 20m ce loveşte bara. Balonul ricoşează la Paulinho care nu-l poate invinge pe Taborda.

MIN. 24 Curtean iniţiază o nouă fază periculoasă, dar de această dată şutul lui Parks se izbeşte de un fundaş al Astrei.

MIN.19 GOOOOL TIMIŞOARA! Parks aduce egalarea pentru oaspeţi din poziţie de 1-1 cu portarul adversar, după o fază în care balonul a circulat pe traseul Curtean-Magera-Parks.

MIN. 17 Stancu execută o lovitură liberă din propria jumătate de teren, Magera reia cu capul din 11m, dar balonul trece pe lângă poarta lui Miron.

MIN. 15 Paulinho ratează şansa desprinderii şutând dezamăgitor din 16m-lateral stânga, la finele unui atac rapid al gazdelor.

MIN. 13 Formaţia gazdă continuă să pună probleme defensivei timişorene.

MIN. 7 Ionescu vine imediat cu replica pentru formaţia bănăţeană, dar Miron nu-l imită pe omologul său şi parează.

MIN. 6 GOOOOL ASTRA! Taborda respinge în faţa un şut din afara careului, iar Osvaldo Miranda speculează gafa portarului timişorean şi reia în poartă!