Dinamo – CFR Cluj 2-2 (4-5). Clujenii câștigă Cupa României după o revenire senzațională! Rotariu a ratat penalty-ul decisiv!

Dinamo - CFR Cluj 2-2 (4-5). Clujenii câștigă Cupa României după o revenire senzațională! Rotariu a ratat penalty-ul decisiv!

DinamoCFR Cluj 2-2 (4-5)

Echipele de start:

• Dinamo: Cerniauskas – Hanca, Puljic, Mevlja, St. Filip – Anton (cpt) – D. Rotariu, Bicfalvi, Palic, Kortzorg – Gnohere
  • CFR Cluj: T. Marc – T. Lopes, Larie, A. Mureșan, Camora (cpt) – Gomelt, Petrucci, J. Carlos Ruiz – Jakolis, Bud, Nouvier

4-5, înscrie Ruiz! Cupa merge la Cluj după o revenire spectaculoasă a elevilor lui Conceicao. Chiar dacă Dinamo a dominat jocul, elevii lui Rednic au picat în repriza secundă. Este cea de-a patra Cupă a României pe care o câștigă CFR Cluj!

1-0, înscrie Eric Bicfalvi!

00:03 Este minutul 116 și Dinamo trece pe lângă victorie! Vali Lazăr primește de la Gnohere și reia excelent, însă mingea lovește transversala porții lui Marc. Dinamo presează în aceste ultime minute.

23:54 Lazăr pasează excelent pentru Nedelcearu, la întâlnire, însă reluarea mijlocașului dinamovist este blocată impecabil de Traian Marc.

23:52 Începe repriza secundă a prelungirilor! Jucătorii celor două echipe par epuizați și parcă își doresc ca meciul să meargă spre loviturile de departajare!

23:45 Este minutul 100 și clujenii cer penalty la o fază la care mingea îl lovește în picioare pe Steliano Filip și mai apoi îi sare în brațul stâng. Colțescu, adiționalul din acea parte, face semn că nu a fost cazul de penalty.

23:35 Începe prima repriză a prelungirilor! Paul Anton are și prima ocazie, cu un șut bun, apoi Vitor Bruno scapă singur, dar este oprit din cursă pe motiv de ofsaid.

23:22 GOOOOL CFR CLUJ! Cristian Lopez înscrie în minutul 89 cu o lovitură de cap și sunt șanse foarte mari ca meciul să intre în prelungiri!

23:17 Momentul violent de mai devreme i-a ajutat pe dinamoviști pentru că a rupt ritmul bun pe care îl aveau cei de la CFR Cluj.

23:05 Romario lovește cu pumnul, dar scapă de eliminare. Imediat, Tiago Lopes se ceartă cu banca lui Dinamo și îl lovește pe Rednic, dar scapă și el de eliminare. Hațegan e pregătit pentru EURO!

23:00 Se joacă e contre, însă CFR Cluj dă impresia că poate să fie mai periculoasă. Steliano Filip, om de națională, e pur și simplu ridiculizat în banda pe care trebuie să o acopere.

22:48 Gnohere înscrie, însă reușita este anulată corect pe motiv de ofsaid. Dinamo și-a revenit după șocul acuzat de primirea golului.

22:42 Ruiz reduce din handicap imediat după startul reprizei secunde. Fotbalistul CFR-ului înscrie cu un șut în forță, de la 25 de metri, șut la care Cerniauskas are un plonjon de amator.

22:39 Începe repriza a doua. Gomelt a fost scos de pe teren, a intrat Cristian Lopez.

PAUZĂ‚ PE NAȚIONAL ARENA! Dinamo conduce meritat după primele 45 de minute, 2-0 în fața lui CFR Cluj. A fost o primă repriză în care elevii lui Mircea Rednic și-au arătat superioritatea încă din primele secunde. CFR nu și-a putut depăși condiția, chiar dacă Cerniauskas a făcut o serie de gafe la ieșirile din poartă.

22:14 GOOOOL Dinamo! Este 2-0 în minutul 35 după golul lui Eric Bicfalvi! Mijlocașul ofensiv al lui Dinamo finalizează simplu, cu capul, o centrare exactă a lui Romario!

22:00 GOOOOL Dinamo! Gnohere deschide scorul din penalty în minutul 23! Francezul a transformat o lovitură de pedeapsă dictată de Ovidiu Hațegan la semnalizarea lui Alexandru Tudor. Andrei Mureșan pare să lovească mingea înainte să îl doboare pe Gnohere, însă Hațegan l-a ascultat pe „Brad Pitt” Tudor.

21:55 Ocazie foarte mare pentru CFR! Cristi Bud este aproape să ajungă decisiv la o centrare a lui Jakolis, totul după ce Cerniauskas a ieșit pe sub centrare.

21:50 Fotbalul lipsește în acest start de meci, probabil o consecință a evenimentelor tragice care nu au cum să fi lăsat indiferenți jucătorii celor două echipe. Dinamo are un plus, însă CFR Cluj obține multe lovituri libere în preajma careului bucureștenilor.

21:38 Se dă lovitura de start! Începe finala Cupei României, un meci în care se joacă doar pentru palmares, doar pentru trofeul pus în joc. Niciuna dintre cele două echipe nu are dreptul de a participa în ediția următoare a cupelor europene.

21:30 Meciul începe într-o atmosferă superbă! Fanii lui Dinamo au făcut o coregrafie impresionantă: „Bon voyage, Patrick!” a fost mesajul scris pe toată suprafața tribunei a doua, în timp ce o pânză uriașă cu bustul fotbalistului a fost ridicată peste peluză.

20:40 Metrorex vine în ajutorul organizatorilor finalei Cupei României și a anunțat că va prelungi programul cu două ore. Astfel, ultimele trenuri vor pleca la ora 01:00 pe magistralele M1, M2 și M3 și la ora 01:45 pe magistrala M4.

19:15 Ricardo Cadu a acordat un interviu pentru ProSport în care vorbește despre meciul din această seară, dar și despre interesul manifestat de AEL Limassol pentru Camora, fotbalistul lui CFR. „CFR este într-o formă bună, dar meciul va fi greu, pentru că și Dinamo joacă bine. După ce s-a întâmplat anul acesta, cu depunctarea și toate problemele care au fost, putem spune că sezonul CFR-ului a fost foarte bun. Din punct de vedere sportiv a fost un sezon foarte bun„, a spus fostul căpitan al clujenilor. Interviul integral îl găsiți mai jos:

16:00 Suporterii dinamoviști pregătesc o coregrafie de excepție, asta nu mai e o surpriză. Iată primele detalii:

Pentru Dinamo, finala Cupei României este un meci special. Este prima partidă pe care elevii lui Mircea Rednic sunt nevoiți să o joace după moartea colegului lor, iar victoria în fața lui CFR ar aduce în vitrină Cupa României cu numărul 14, numărul de pe tricou al lui Ekeng. Pe Național Arena dinamoviștii se vor lovi de CFR Cluj, echipă aflată încă în lupta din playout și care își dorește să termine un sezon nereușit cu un trofeu. Ar fi a patra Cupă a României din istoria clujenilor, cei care mărturisesc că sunt de acord să trimită o copie a trofeului în Camerun, familiei lui Ekeng.

Am vorbit cu Dănciulescu despre această posibilitate, nu știu dacă putem trimite originalul, dar vom trimite o replică în cazul în care o vom câștiga”, a spus pentru ProSport Iuliu Mureșan. În București, Mircea Rednic a mărturisit că a avut probleme mari în gestionarea ultimelor zile, însă promite să cucerească Cupa. „Ne antrenăm așa cum putem, dar cred că jucătorii sunt conștienți de importanța acestei finale. E un meci special, însă noi ne-am dorit să nu jucăm această finală. Federația așa a decis, așa că o să jucăm pentru Patrick, vrem să îi dedicăm acest trofeu„, a spus antrenorul lui Dinamo.

Meciul va fi întrerupt în minutul 14

Peste 30.000 de suporteri dinamoviști sunt așteptați la meciul în care sunt anunțate mai multe momente în care va fi cinstită amintirea lui Patrick Ekeng. Unul dintre acestea va avea loc în minutul 14 al meciului, atunci când meciul va fi întrerupt pentru un moment solemn și pentru a le da spectatorilor șansa să îl aplaude pe fotbalistul care a contribuit cu un gol în drumul lui Dinamo spre finala Cupei României. Cel care va avea grijă să se respecte minutul de reculegere din startul jocului, dar și pauza din minutul 14, va fi Ovidiu Hațegan. Singurul arbitru al României care va conduce meciuri la EURO va fi la centru și va fi ajutat de tușierii Octavian Șovre și Sebastian Gheorghe.