Bucuria, stare generală la Botoşani. Costel Enache, extrem de fericit după calificarea în semifinala Cupei României

13 mar 2018 3199 afişări Comentează şi tu Cupa Romaniei

Antrenorul echipei FC Botoşani, Costel Enache, a fost încântat de evoluţia formaţiei sale, care s-a calificat, marţi, în semifinalele Cupei României, după o victorie obţinută după prelungiri contra celor de la CSM Poli Iaşi.

"Am văzut la jucătorii mei multă determinare şi o risipă incredibilă de energie. Ei sunt băieţii ăia pe care vi i-am arătat şi despre care v-am spus întotdeauna. Că a ieşit aşa spectaculos, mă bucur. Mă bucur pentru oamenii care au venit la stadion pe vremea asta, mă bucur pentru cei care au urmărit meciul la TV. Mă bucur că fotbalul încă mai poate transmite emoţii şi stări sufleteşti", a declarat Costel Enache la Telekom Sport.

FC Botoşani s-a calificat, marţi, în semifinalele Cupei României, după ce a învins, pe teren propriu, cu scorul de 3-2, după prelungiri, echipa CSM Poli Iaşi, în ultimul meci din sferturile de finală ale competiţiei.

La finalul celor 90 de minute, scorul a fost 1-1, după ce Bojan Golubovic a marcat în minutul 89, iar Andrei Cristea a restabilit egalitatea în ultimul minut regulamentar. În prelungiri, gazdele au înscris de două ori din penalty, prin Mihai Roman (96') şi Mircea Axente (111'), iar Cristea a reuşit dubla, în minutul 107.

FC Botoşani completează, astfel, tabloul semifinalelor Cupei României, unde au mai ajuns Gaz Metan Mediaş, FC Hermannstadt şi CS Universitatea Craiova.

Tragerea la sorţi a meciurilor din semifinalele Cupei României va avea loc miercuri, 14 martie, de la ora 13:00. Semifinalele Cupei României se vor disputa în dublă manşă, pe 18 aprilie, respectiv 9 mai 2018. Finala este programată în data de 27 mai 2018.