Acasa » Fotbal Intern » Liga 1 » Poli împliniește 88 de ani

Poli împliniește 88 de ani

Astăzi se împlinesc 88 de ani de la înființarea clubului Politehnica Timișoara. Chiar dacă ideea înființării i-a venit directorului școlii Politehnice în toamna anului 1920, iar echipa studențească de fotbal a început să joace în primăvara anului 1921, clubul își sărbătorește înființarea în data de 4 decembrie, pentru că în această zi din anul 1921 Societatea Sportivă Politehnica s-a constituit statutar. Pentru a marca evenimentul, ieri seară, „Noi din Banat", o trupă formată din suporteri ai echipei, a susținut un concert într-un club din Timișoara.
Poli împliniește 88 de ani

Astăzi se împlinesc 88 de ani de la înființarea clubului
Politehnica Timișoara. Chiar dacă ideea înființării i-a venit
directorului școlii Politehnice în toamna anului 1920, iar echipa
studențească de fotbal a început să joace în primăvara anului 1921,
clubul își sărbătorește înființarea în data de 4 decembrie, pentru
că în această zi din anul 1921 Societatea Sportivă Politehnica s-a
constituit statutar. Pentru a marca evenimentul, ieri seară, „Noi
din Banat”, o trupă formată din suporteri ai echipei, a susținut un
concert într-un club din Timișoara.

PROMISIUNE / Chivo: „La anul ne vom prezenta mult
mai bine”

Președintele executiv al Timișoarei le-a promis suporterilor
după meciul cu Ajax că alta va fi prestația bănățenilor în
viitoarea ediție a cupelor europene. „Este păcat că nu ne ducem în
primăvara europeană, că nu am putut să acumulăm puncte pentru
coeficient, însă la modul în care reușim să construim această
echipă și acest club, în viitoarea ediție a cupelor europene ne vom
prezenta mult mai bine”, a spus Gheorghe Chivorchian.

PLANURI / Titlul, singurul obiectiv
rămas

Căpitanul Timișoarei a declarat că Poli trebuie acum să se
dedice complet câștigării campionatului. „De acum ne rămâne
campionatul și vom face totul ca să câștigăm, suntem obligați să
luăm titlul”, a spus Dan Alexa. Bănățenii au ieșit matematic din
calculele pentru Europa League odată cu înfrângerea în fața
Ajaxului, iar din Cupa României au fost eliminați de Astra
Ploiești.


ABSENȚE / Trei suspendați la
Zagreb

În urma partidei cu Ajax Amsterdam, Poli va fi lipsită de
aportul lui Pantilimon, Bonfim și Alexa. Primii doi au luat
cartonaș roșu miercuri seară, iar căpitanul este suspendat pentru
cumul de galbene. „Va fi dificil acolo fără cei trei jucători, dar
nu ne dăm la o parte. Când am spus că aș fi vrut să se califice
Dinamo Zagreb nu m-am referit la asta, ci la faptul că ei oricum
depind în ultima etapă de rezultatul de la Amsterdam, dar cred că
erau valoric mai buni de locul trei. Ordinea valorică în grupă era
Ajax, Zagreb, Anderlecht și noi”, a spus patronul Marian Iancu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Surse: Nicușor Dan este furios după ce s-a întâmplat ieri cu Bolojan
Mediafax
ȘOCUL de care a avut parte Elena Udrea după ce a mers cu fetița ei în vacanță, în Mamaia: 'Ferească Dumnezeu!'
Cancan.ro
Liniștea fragilă s-a rupt. Iranul reia presiunea asupra Strâmtorii Ormuz: „Trecerea nu poate fi garantată fără coordonarea cu Teheranul”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cum arată casa de la țară a lui Cheloo. Rapper-ul a lăsat în urmă viața agitată de la oraș și s-a mutat în Breaza. Are o curte imensă
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Râzi cu lacrimi
După jumătate de secol, astronomii au descoperit ce ascunde gaura neagră din inima Căii Lactee
Descopera.ro
AMENDĂ de 495 lei pentru toți șoferii care fac această manevră pe șoselele din România, în 2026
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Cât costă noul GTA VI în România și cum poate fi cumpărat
Go4Games
Dacia Striker, surprinsă din nou în trafic. Noul model a fost fotografiat chiar într-o stație GPL
Promotor.ro