No Şumi, no problem! Kayserispor a câştigat după trei meciuri şi "vânează" podiumul din Turcia

4 feb 2018 9743 afişări Comentează şi tu Stranieri

Kayserispor, echipa antrenată de Marius Şumudică, a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 1-0, formaţia Osmanlispor, în etapa a 20-a din Superliga Turciei. A fost primul succes obţinut de Kayserispor în campionat, după trei meciuri fără victorie – două înfrângeri şi o remiză.

Mijlocaşul Deniz Turuc a înscris unicul gol al întâlnirii, în minutul 12, din lovitură de la 11 de metri, şi a decis astfel meciul pe care Marius Şumudică l-a privit din tribune, ca urmare a unei sancţiuni primite din partea federaţiei din Turcia.

Portarul Silviu Lung Jr. şi fundaşul Cristian Săpunaru au fost integralişti la oaspeţi, în timp ce mijlocaşii Fernando Boldrin şi William De Amorim au fost rezerve. Doar Boldrin a intrat pe teren, fiind introdus de Şumudică în minutul 86, în locul marcatorului golului.

În continuare pe locul 5 în clasament, Kayserispor a acumulat 34 de puncte şi s-a apropiat la trei puncte de campioana Beşiktaş. Podiumul este format din liderul Başakşehir, cu 42 de puncte, Galatasaray, cu 41, şi Fenerbahce, care are 38 de puncte. Osmanlispor se află pe loc retrogradabil, al 16-lea, cu 18 puncte.

Echipa lui Şumudică va primi vizita celor de la Sivasspor, în etapa viitoare, într-un meci programat duminică, 11 februarie, de la 12:30.