Hora şi Moke, supercampioni în Turcia mulţumită lui Pepe. VIDEO | Quaresma s-a trezit cu un cuţit la picioare! Mircea Lucescu şi-a intrat în rol

7 aug 2017 11029 afişări Comentează şi tu Stranieri
  • Konyaspor, echipa pentru care evoluează Ioan Hora şi Wilfred Moke, a învins campioana Turciei, Beşiktaş, în Supercupa Turciei, scor 2-1. Moke a fost integralist, în timp ce Hora nu a fost inclus în lot.

Pepe a trimis Supercupa la Konya

Finala disputată pe malul Mării Negre, la Samsun, a fost decisă printr-o lovitură de pedeapsă dictată în minutul 90+1! Abdou Traoré a deschis scorul pentru Konyaspor după 33 de minute, la capătul unui contraatac. Atacantul din Burkina Faso l-a executat pe Fabri cu un şut din marginea careului. Cenk Tosun a restabilit egalitatea în minutul 77. Caner Erkin a aruncat de la margine în careul mic, iar Tosun a şutat din prima, fără şasă pentru Kirintili.

Ex-galacticul Pepe a decis meciul în prelungiri, cu un fault stupid comis în supraţa de pedeapsă. Centralul Firat Aydinus a indicat punctul cu var fără nicio ezitare. Fundaşul Nejc Skubic a şutat în colţul din dreapta, Fabri a sărit în partea opusă, astfel că Supercupa merge la Konya. Pentru echipa lui Hora şi Moke este al doilea trofeu din istorie, după Cupa Turciei, obţinută în sezonul trecut. Beşiktaş a pierdut Supercupa pentru al doilea an la rând. Galatasaray s-a impus anul trecut la loviturile de departajare.

Rezumatul partidei:

Golul lui Tosun i-a înnebunit pe fanii adverşi

După reuşita lui Tosun, care a marcat pentru 1-1, suporterii veniţi din Konya au luat-o razna. Forţele de ordine au intervenit pentru ca aceştia să nu intre pe teren. Din zona în care se aflau fanii respectivi au fost aruncate diverse obiecte pe teren. Ricardo Quaresma i-a atras atenţia cu privire la un cuţit găsit pe gazon. În cele din urmă spiritele s-au calmat şi Aydinus a dus meciul până la capăt.

La meciul dintre Beşiktaş şi Konyaspor a fost prezent şi noul selecţioner al Turciei, Mircea Lucescu. Antrenorul român a purtat discuţii la Samsun cu Ministrul Sănătăţii (Ahmet Demircan), preşedintele federaţiei (Yildirim Demirören) şi preşedinţii celor două echipe, Fikret Forest (Beşiktaş) şi Ahmet Şan (Konyaspor), informează presa locală.

Sursă foto: Anadolu'da Bügün Spor