Florin Andone trăieşte periculos în Spania. Deportivo a pierdut din nou şi se apropie de zona retrogradării. Românul a prins 25 de minute în înfrângerea cu Celta Vigo

19 mar 2017 1334 afişări Comentează şi tu Stranieri

Deportivo La Coruna a pierdut, duminică, meciul de pe teren propriu cu Celta Vigo, scor 0-1, în etapa a 28-a din campionatul Spaniei, şi mai păstrează un avans de doar şase puncte faţă de primul loc retrogradabil.

Atacantul Florin Andone a revenit după o suspendare şi fost introdus pe teren în minutul 66, în locul lui Joselu. Singurul gol al partidei a fost înscris de către Iago Aspas, în minutul 74.

În urma acestui rezultat, Deportivo se află pe locul 16, cu 27 de puncte, având un avans de şase puncte faţă de formaţia de pe ultimul loc retrogradabil. În schimb, Celta Vigo ocupă poziţia a 11-a, cu 38 de puncte.

Florin Andone, în vârstă de 23 de ani, are 8 goluri în cele 29 de apariţii din acest sezon pentru Deportivo. Atacantul nu a fost convocat la echipa naţională pentru meciul cu Danemarca, din data de 26 martie, de la Cluj-Napoca, în preliminariile Campionatului Mondial din 2018, din cauza cumulului de cartonaşe galbene.